نظام سلامت / جامعه پزشکی

رئیس سابق سازمان نظام پزشکی انتقاد کرد
انعقاد قراردادهایی مشابه ترکمانچای با پزشکان


تاریخ انتشار : 19 مهر 1397 ساعت 19:18
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رئیس سابق سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه کمتر از 20 درصد پزشکان در کشور واجد حمایت بیمه‌ای هستند گفت: قراردادهایی مشابه ترکمانچای با پزشکان منعقد می‌شود که حداقل حقوق انسانی در آنها مدنظر است.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از فارس، علیرضا زالی در نشست بررسی رابطه پزشک و جامعه در ایران امروز اظهار داشت: جامعه پزشکی می‌تواند استراتژی روشنی با مردم داشته باشد و در کنار مردم در صحنه‌های مختلف حضور یابد که این مسئله علاوه بر افزایش محبوبیت پزشکان سبب می‌شود که حتی اگر هجمه‌ای هم به این قشر وارد شود، مردم همراه باشند.

وی افزود: مردم تجربه دفاع مقدس و حضور پزشکان در این عرصه را به خاطر دارند، پزشکان در جنگ، انقلاب و تحریم‌ها درکنار مردم بوده و عموم مردم قدرشناس پزشکان هستند.

رئیس سابق سازمان نظام پزشکی ادامه داد:‌در حال حاضر رابطه پزشکان با مردم در بسیاری از کشورها تنها مربوط به مسائل حقوقی است ولی پزشکان در کشور ما می‌توانند ارتباط خوبی با مردم داشته باشند و باید از موضوع پزشکان بدون مرز نیز به عنوان یک فرصت بهره‌مند شویم.

زالی عنوان کرد: 250 پزشک حاذق در فعالیت فراسرزمینی جهت دفاع از مردم خدمات ارائه دادند و این افراد از مدافعان حرمی بوده که فعالیت درمانی داشته‌اند. همچنین پزشکان در عرصه‌های مختلف دیگر همچون زلزله کرمانشاه جزو نخستین کسانی بوده‌اند که به یاری مردم و حادثه‌دیدگان شتافتند.

وی با اشاره به اینکه زمینه همکاری مردم و پزشکان را باید ترویج دهیم، گفت: امروزه در فعالیت‌های مردم نهاد مختلفی چهره‌های برتر پزشکی حضور دارند و باید به این مسئله بیشتر توجه داشت و از طرفی خودمان باید خودپالایشی کنیم تا از بروز بسیاری از مسائل پیشگیری شود و با نگاه علمی موارد قلیل اشتباهات را جلوگیری کنیم.

رئیس سابق سازمان نظام پزشکی عنوان کرد:‌اتفاق بدی که طی 30 سال رخ داد و من از آن نگران بودم این بودکه جامعه پزشکی قربانی سلطه بوده و متاسفانه در کشور ما قانون اجباری اعزام پزشکان اجرا می‌شود در حالی که این مسئله برای هیچ گروهی از جمله گروه‌های مهندسی نیست و هیچ صنفی این الزام را ندارند.

زالی تصریح کرد« این مسئله نارضایتی‌های عمیقی را در جامعه پزشکی به ویژه در مناطق کم برخوردار ایجاد کرده است. از طرفی برخی از پزشکان حداقل حقوق دریافتی را داشته و بسیاری از قراردادهای آنها یکطرفه لغو می‌شود.

وی بیان داشت: بسیاری از قراردادهایی که با پزشکان بسته می‌شود مشابه قراردادهای ترکمانچای بوده و حداقل حقوق انسانی در آن نیست و امروز جامعه پزشکی دردمند بوده و کمتر از 20 درصد از پزشکان اکنون واجد حمایت بیمه‌ای هستند.

رئیس سابق سازمان نظام پزشکی افزود: من پزشک عالیقدری را می‌شناسم که برای عمل بای پس از همکاران خود پول قرض گرفت و ما در صحنه‌های اداری با وهن روبروییم. این در حالی است که در برخی از کشورها پزشکان حتی در بانک در صف نمی‌ایستند.

زالی یادآور شد: یکی دیگر از پزشکان با 30 سال فعالیت مطب‌داری و 40 سال کار در دانشگاه در کشور ما دچار بیماری چشمی و نابینایی حاصل از آن شد و اکنون زندگی او به حداقل‌ها نیاز دارد ولی متاسفانه علیرغم این مشکلات هجمه‌های زیادی به پزشکان وارد می‌شود.

وی در ادامه بیان داشت: پزشکانی در جوامع توسعه یافته موفق هستند که ارتباط بیشتر و بهتری با بیماران دارند در پی سال‌های گذشته در بسیاری از دانشگاه‌های علوم پزشکی توانایی آموزش مهارت‌های ارتباطی به دانشجویان وجود نداشت و پذیرش دانشجو در ایران بسیار غیرعلمی است.

رئیس سابق سازمان نظام پزشکی تصریح کرد: در کشور ما بسیاری از دانشجویان رشته پزشکی بر اثر فشارها و هیجان خانوادگی وارد این عرصه می‌شوند و بر اساس مطالعاتی که انجام شده 46 درصد کسانی که به رشته پزشکی ورود می‌یابند در پایان سال اول تحصیل دچار کاهش انگیزه می‌شوند لذا باید بر موضوع مهارت‌های ارتباطی پزشکان اقدامات بیشتری صورت گیرد.

زالی عنوان کرد:‌ پیشرفته‌ترین شکل ارتباط بیمار و پزشک در جهان که کشور ما نیز باید به این سود سوق یابد ارتباط همکاری است . به این معنی که هر دو طرف باید اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک بگذارد تا به نتیجه درمانی بهتری برسند. این مسئله سبب می‌شود پزشکان موفقیت بیشتری داشته باشندو با محبوبیت بیشتری نیز همراه شوند.

وی با بیان اینکه پزشک نباید نگاه ماشینی به بیمار داشته باشند، گفت: بیمار یک عنصر پویا و فعال است. از میان پزشک و بیمار یک رابطه فرادستی و فرودستی وجود دارد چرا که پزشک مهارت داشته و بیمار آن مهارت را ندارد که البته بخشی از اطلاعاتی که بیماران در هنگام مراجعه به پزشک از قبل داشته اشتباه بوده و همین مسئله به موضوع فرادستی و فرودستی دامن می‌زند.

رئیس سابق سازمان نظام پزشکی در ادامه با اشاره به اینکه اخلاق سایبری هنوز در کشور ما حاکم نشده و برخی خبرها بدون صلاحیت در فضای مجازی منتشر می‌شود، گفت: هر چند که یک صنف اگر بخواهد پیشرفت کند باید به نقد از درون توجه داشته باشد ولی پیگیری‌ها در زمینه اجرا نشدن این اخلاق سایبری باید مدنظر قرار گیرد.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه