تازه‌های پزشکی

روش سبز تولید نوعی نانوذرات با کاربرد در صنایع دارو و خودروسازی

تاریخ انتشار : 15 مهر 1397 ساعت 19:44
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی زابل با استفاده از عصاره یک نوع گیاه بومی روش سبز و ارزان قیمتی برای تولید نانو ذرات اکسید سریم به منظور کاربرد در صنایع تولید لوازم‌ آرایشی و بهداشتی و خودروسازی ارائه دادند.

به گزارش سپیدآنلاین، مینا سارانی، کارشناس ارشد شیمی معدنی و کارشناس مسئول واحد تحقیق و توسعه دانشگاه علوم پزشکی زابل نانوذرات اکسید سریم را یک نوع نانوذره پرکاربرد در صنایع تولید آرایشی و بهداشتی، حسگرهای گازی، دارورسانی هدفمند، فیلتراسیون پرتو فرابنفش و صنایع فولاد دانست و گفت: از این رو مطالعاتی را با هدف توسعه‌ یک روش مقرون‌ به‌صرفه جهت سنتز سبز این نانوذرات انجام دادیم.

وی ادامه داد: سرعت بالا، هزینه‌ پایین، عدم استفاده از مواد شیمیایی گران‌قیمت و سمی و همچنین کاهش نگرانی‌های زیست‌محیطی از خصوصیات بارز روش استفاده شده در این طرح به‌شمار می‌رود.

سارانی با تاکید بر اینکه در این طرح از عصاره‌ گیاه "جغجغه" استفاده شد، اظهار کرد: "جغجغه" از گیاهان بومی استان سیستان و بلوچستان است و عصاره‌ آن دارای ترکیبات "فنولیک" است که به‌ عنوان عامل کاهنده در فرایند سنتز نانوذرات اکسید سریم ایفای نقش می‌کند.

این محقق با اشاره به مراحل سنتز و ارزیابی نانوذرات تولید شده، خاطر نشان کرد: ماده‌ اولیه برای تولید نانوذرات سریم، "نمک نیترات سدیم 6 آبه" بود که در حضور عصاره‌ آبی گیاه جغجغه به‌عنوان عامل احیا کننده و پایدارکننده به نانوذره اکسید سریم تبدیل شد. تاثیر دمای کلسیناسیون بر مورفولوژی و اندازه نانوذرات مورد مطالعه قرار گرفت و در نهایت سمیت سلولی نانوذرات سنتز شده بر روی سلول‌های سرطانی کولون مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی با اشاره به نتایج به دست آمده، گفت: نتایج آزمون‌ها و تصاویر به‌دست‌آمده از نانوذرات بیانگر مورفولوژی کروی نانوذرات اکسید سریم با اندازه‌ متوسط 30 نانومتر است. همچنین حضور این نانوذرات تا غلظت 800 میکروگرم بر لیتر فاقد سمیت سلولی است.

این تحقیقات از سوی مینا سارانی کارشناس ارشد شیمی معدنی و کارشناس مسئول واحد تحقیق و توسعه و دکتر عبدالحسین میری عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زابل اجرایی شد و نتایج آن در مجله‌ Ceramics International با ضریب تاثیر 3.057 به چاپ رسید.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه