نظام سلامت

رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت:
ترویج فرهنگ اهداء عضو در بین افراد جامعه امری ضروری است


تاریخ انتشار : 16 مهر 1397 ساعت 21:11
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت در نشست آموزش تخصصی و مدیریتی فرآهم آوری اعضای پیوندی که در استانداری هرمزگان برگزار شد، با اشاره به اهدای دو مورد عضو پیوندی در هرمزگان در سال های ۹۲ و ۹۷ گفت: متاسفانه هرمزگان در بین استان های کشور کمترین اهدای عضو را به خود اختصاص داده است. بر همین اساس، نیازمند فرهنگ سازی و ایجاد زمینه مناسب در جهت تحقق این امر خیرخواهانه و خداپسندانه هستیم.

به گزارش وبدا، مهدی شادنوش با اشاره به ارائه گزارشی از وضعیت کنونی اهدای عضو در کشور و استان هرمزگان افزود: در جمعیت ۸۰ میلیون نفری، PMP (تعداد اهدای عضو در میلیون) عدد ۳۰ است ولی باید عدد ایده آل ۴۸ باشد. البته عدد ۳۰ مطلوب است، اما متاسفانه در کشور ما این میزان ۱۱.۵۷ می باشد.

وی تصریح کرد: سالانه ۱۶ هزار نفر در کشور در اثر تصادفات جاده ای و حوادث جان خود را از دست می دهند که از این تعداد ۸ هزار نفر دچار مرگ مغزی هستند که می توان اعضای بدن آنها را اهدا کرد. ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار اهدا از این تعداد مرگ مغزی ممکن است اتفاق بیفتد، اما در حال حاضر امر اهدا در کشور کمتر از یک هزار مورد است. در صورتی که ۲۵ هزار نفر نیازمند پیوند در کشور وجود دارد.

شادنوش یادآور شد: در بخش های کلیه، قلب، کبد و سایر ارگان ها بیمارانی هستند که نیازمند پیوند هستند و روزانه ۷ تا ۱۰ نفر بر اثر کمبود ارگان های پیوندی جان خود را از دست می دهند، لذا در سال های گذشته روند رو به رشد پیوند در کشور رشد مناسبی نداشته است.

رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد: برگزاری این نشست ها، تلاشی برای فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ اهدای عضو در بین افراد جامعه در کشور محسوب می شود. پیوند به عنوان قله علم پزشکی شناخته می شود و نیازمند یک سیستم مدرن است، لذا باید کار فرهنگ سازی به درستی انجام شود و دانش پرسنل در این زمینه ارتقا پیدا کند.

وی با بیان اینکه در استان هرمزگان ۴۵ نفر در سال به علت مرگ مغزی جان خود را از دست می دهند بیان کرد: ۵۶۰ بیمار دیالیزی در هرمزگان از خدمات دیالیز استفاده می کنند و بیش از ۷۰ نفر از بیماران دیالیزی این استان در سال فوت می کنند. هر بار دیالیز برای هر بیمار ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان هزینه دارد و از نظر هزینه ای پیوند عضو مقرون به صرفه تر است.

شادنوش ادامه داد: با فرهنگ سازی از طریق صدا و سیما، حوزه های علمیه، علمای شیعه و سنی، بخشداران و فرمانداران می توان این نهضت را به وجود آورد تا بیماران کیفیت زندگی بهتری پیدا کنند.

گفتنی است، نشست آموزش تخصصی و مدیریتی فرآهم آوری اعضای پیوندی با حضور مهندس اکرمی و دکتر حیدری از معاونین سیاسی امنیتی و توسعه استانداری هرمزگان، دکتر غریب زاده، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی، دکتر نجفی، مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان، مدیران شبکه های بهداشت و درمان استان و جمعی از پزشکان و متخصصان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در سالن اجتماعات استانداری هرمزگان برگزار شد.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه