جامعه پزشکی

عضو هیئت علمی پژوهشکده زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی:
مسئله زخم متولی خاصی در کشور ندارد


تاریخ انتشار : 08 مهر 1397 ساعت 19:00
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
عضو هیئت علمی پژوهشکده زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با اشاره به عدم وجود متولی در کشور در حیطه زخم و عدم پوشش هزینه‌های درمان توسط شرکت‌های بیمه در کشور، بر ضرورت سرمایه‌گذاری خیرین در حیطه زخم و ترمیم بافت تاکید کرد.

به گزارش سپیدآنلاین، مهدی حسینیان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، درباره ضرورت توجه به مسئله زخم و ترمیم بافت اظهار کرد: با وجود گسترده بودن بحث زخم و عمق کاملا جدی که این مبحث در دنیای پزشکی دارد، مسئله زخم جایگاه و متولی خاصی در کشور ندارد.

وی افزود: در دید عوام شاید زخم مسئله جدی و مهمی نباشد و فکر کنند هر زخمی بعد از چند روز خوب می‌شود، اما داستان این نیست، مثلا در خصوص زخم پای دیابتی، نزدیک دو میلیون نفر فرد مبتلا و در معرض ابتلا داریم که اگر فکر جدی برای درمان آن‌ها نشود، ممکن است زخم موجب قطع اندام یا مرگ آن‌ها شود.

این زخم‌ها را جدی بگیرید

عضو هیئت علمی پژوهشکده زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران تصریح کرد: اگر فردی راببینید که زخم پای دیابتی پیدا کرده، ممکن است با وجود درمان با احتمال نزدیک به 45 درصد، ظرف پنج سال آینده فوت کند. زخم پای دیابتی را اصلا نباید ساده فرض کنیم.

مدیر دانشکده علوم پزشکی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با بیان اینکه بحث زخم‌های دیابتی، زخم‌های مزمن، زخم‌های حاد، زخم‌های سوختگی و زخم‌های سرطانی را باید جدی گرفت، تاکید کرد: بحث زخم در کشور موضوع بسیار مهمی است.

حسینیان ادامه داد: چون مرکزی که به عنوان قطب علمی در این زمینه فعالیت کند،‌ در کشور وجود نداشته، جهاد دانشگاهی طبق رسالتش یعنی پرداختن به موضوعاتی که مورد نیاز کشور است، به حوزه زخم ورود پیدا کرده و پژوهشکده زخم و ترمیم بافت را تاسیس کرده است.

وی یادآور شد: برای اینکه یک جهش بزرگ کاری را در این عرصه تجربه کنیم، فرایندهای پژوهشکده را از نظر علمی ساماندهی کردیم و در حال حاضر از نظر علمی در این حوزه چیزی از دنیا کم نداریم و هیئت‌علمی و متخصصین مجموعه در بالاترین سطح علمی ممکن در این حوزه کار می‌کنند. اما نیاز به این داشتیم که یک مرکز مجهز را برای این منظور داشته باشیم تا بتوانیم در سطح کلان ملی و منطقه‌ای ارائه خدمت کنیم.

عضو هیئت علمی پژوهشکده زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران افزود: از آنجایی که توان مالی این موضوع در ما و مجموعه جهاد به عنوان یک نهاد عمومی غیر دولتی که از ردیف بودجه‌های غیر دولتی استفاده نمی‌کند وجود نداشت، ما روند تاسیس مجمع خیرین را در پیش گرفتیم تا بتوانیم از ظرفیت خیرین محترم برای ارتقا و اعتلای موضوع تحقیقاتی زخم برای کشور استفاده کنیم.

مدیر دانشکده علوم پزشکی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با بیان اینکه رویکرد دیگر مجمع خیرین به غیر از کمک به مباحث پژوهشی، یاری رساندن به بیماران کم‌بضاعت یا بی‌بضاعت است، گفت: ما در ساختاری که در مجمع خیرین تعریف کردیم، بحث مددکاری برای بیماران کم بضاعت و بی‌بضاعت را نیزتعریف کردیم.

حسینیان با اشاره به اینکه هیچ بیماری در پژوهشکده زخم جهاد دانشگاهی به خاطر مشکل مالی از درمان محروم نمی‌شود، یادآور شد: البته مشکلاتی هم در این بین وجود دارد مثل اینکه بیمه‌ها هنوز بحث زخم را در مباحث بیمه‌ای خود تعریف نکرده‌اند و هزینه‌هایش را تقبل نمی‌کنند که این مسئله باعث تحمیل هزینه‌های بسیار سنگینی به بیماران می‌شود.

قول مساعد نماینده مجلس و معاون وزیر بهداشت

وی اضافه کرد: البته دکتر علیجانی، نماینده مجلس شورای اسلامی و دکتر فراهانی معاون وزیر بهداشت با حضور در مجمع خیرین قول مساعد داده‌اند تا از طریق وزارت بهداشت و کمیسیون بهداشت در مجلس پیگیر این موضوع شوند تا بحث زخم در حیطه بیمه‌ها تعریف شود تا همه بیماران تحت پوشش بیمه بتوانند از این خدمات بهره‌مند شوند.

عضو هیئت علمی پژوهشکده زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران نشست مجمع خیرین را که در "سومین کنگره بین‌المللی و پنجمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت" برگزار شد، مثبت ارزیابی کرد و گفت: امیدواریم که روز به روز خیرین بیشتری را به این مجمع جذب کنیم.

مدیر دانشکده علوم پزشکی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در پایان یادآور شد: اگر کسی قصد کمک مالی به مجمع خیرین زخم و تریم بافت را دارد می‌تواند به جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران مراجعه کند.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه