نظام سلامت

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:
فاصله پزشک خانواده کنونی تابدل شدن به الگوی ملی بسیار است


تاریخ انتشار : 27 آذر 1394 ساعت 16:25
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
علی کائیدی با بیان اینکه فاصله اجرای پزشک خانواده تا تبدیل‌شدن به الگوی ملی بسیار است، تاکید کرد:« به نظر نمی‌آید طرح پزشک خانواده به این زودی‌ها به نتیجه برسد.ما باید هرم را از پایین شکل دهیم تا در 10 یا 20 سال آینده به نتیجه مطلوب برسیم.»

پزشک خانواده، اگر چه قریب به 12 سال است در دستورکار نهادهای مرتبط قرار داشته‌است اما تا همین حالا هم اختلاف نظر بر سر آن بسیار است. در دولت جدید و وزارت بهداشت سید حسن هاشمی، دو استان مازندران و فارس به عنوان پایلوت این طرح مشخص شدند و نحوه اجرای آن حداقل در فارس با انتقادات بسیاری روبرو شد. علی کائیدی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره اجرای پزشک خانواده در این دو استان به سپیدآنلاین گفت: «آنچه مدنظر پزشک خانواده در قوانین ما بوده است در این پایلوت اتفاق نیفتاده است. ما نمایندگان به دل موقعیتمان ارتباط مستقیم با مردم داریم، بر همین اساس از مشکلات آنها با خبر هستیم.»
وی با بیان اینکه اگر قصد اجرای طرح بهبود وضعیت مردم است، بنابر اظهارات نمایندگان این مناطق چنین هدفی تحقق نیافته است، گفت:« آنچه ما شاهد هستیم، این است که پزشک خانواده و نظام ارجاع به درستی اجرا نشده، که اگر اجرا می‌شد مردم رضایتمندی پیدا می‌کردند. عدم رضایتمندی مردم و نمایندگان نشان‌دهنده عدم موفقیت است.»
کائیدی در پایان تصریح کرد: «مشکل اول ما این است که امکانات را اولویت‌بندی نمی‌کنیم. ما باید سیستم را پله‌پله پیش رویم. به عبارتی حال که آن فشار درمانی که وجود داشت با اجرای طرح تحول نظام‌سلامت رفع شده است، باید سیستم ارجاع و بخش بهداشت را تقویت کنیم.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه