تیتر ۱ / تازه‌های پزشکی

اغلب سرطان‌ها به گزینه‌های سبک زندگی مربوط می‌شوند

تاریخ انتشار : 27 آذر 1394 ساعت 13:21
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
یک بررسی جدید که نتایج آن در مجله نیچر منتشر شده است، به این نتیجه می‌رسد که سرطان عمدتاً نتیجه عوامل خطرساز خارجی و محیطی است نه «بخت بد» مربوط به تغییرات ژنتیکی و به‌این‌ترتیب نتایج پژوهش‌های برجسته قبلی در زمینه علل سرطان را با چالش می‌کشد.

به گزارش یاهو پژوهش درباره علت‌های سرطان در ماه‌های اخیر باعث اختلاف‌نظر میان دانشمندان شده است، چرا که یک بررسی منتشرشده در اوایل امسال در ژورنال ساینس نشان داد که دوسوم موارد سرطان به علت شانس – دقیقاً همان «بدشانسی» ساده قدیمی- رخ می‌دهد و نه عوامل محیطی یا استعدادهای وراثتی.

آن بررسی از این لحاظ بحث‌برانگیز بود که نشان می‌داد سرطان، یعنی دگردیسی بدخیم سلول‌هایی که درون بدن تکثیر می‌کنند، عمدتاً غیرقابل‌اجتناب است و به شمار موارد تقسیم سلولی مربوط می‌شود (و به‌این‌ترتیب به این نتیجه می‌رسید که «بخت بد» عامل اغلب موارد سرطان است).

اما این آخرین بررسی درباره ایجاد سرطان در ژورنال نیچر منتشر شده است، فرض «بخت بد» در ایجاد سرطان را به چالش می‌کشد. این بررسی به این نتیجه می‌رسد که خطر سرطان «عمدتاً تحت تاثیر عوامل خارجی است» و فقط 10 تا 30 درصد سرطان‌ها به عوامل خطرساز داخلی مانند جهش‌های ژنتیکی مربوط می‌شوند.

این بررسی به‌وسیله گروهی از پزشکان شامل سونگ وو، اسکات پاورز، وی ژو و به سرپرستی یوسف هانون در دانشگاه استونی بروک در نیویورک انجام شده است.

این پژوهشگران دریافتند که عوامل خطرساز خارجی ازجمله عوامل محیطی مانند پرتوهای ماورای بنفش و عوامل سرطان‌زا مانند سیگار کشیدن سهم عمده‌ای در ایجاد سرطان دارند.

آنان بر اساس یافته‌هایشان گفتند که این نتایج برای «تعیین راهبردها برای پیشگیری از سرطان، پژوهش و بهداشت عمومی مهم است.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه