بیمه

معاون بیمه‌گری سازمان بیمه سلامت ایران توضیح داد
جزئیات صندوق‌های بیمه‌ سلامت


تاریخ انتشار : 17 تیر 1397 ساعت 12:26
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
معاون بیمه‌گری سازمان بیمه سلامت ایران جزئیات ۵ صندوق بیمه‌ای این سازمان را تشریح کرد.‏

به گزارش سپید، جمشید شایان فر در نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه که صبح امروز برگزار شد، درباره ‏سازمان بیمه سلامت و صندوق‌های مربوطه به آن گفت: «این سازمان ۵ صندوق بیمه‌ای دارد. یکی از گروه‌هایی که از ابتدای تاسیس ‏سازمان به عنوان بیمه شده تحت پوشش قرار گرفته، کارکنان دولت است که در صندوقی با عنوان «صندوق کارکنان دولت» بیمه شده‌اند ‏و از این طریق خدمات را دریافت می‌کنند. کارکنان دولتی که صندوق بازنشستگی آن‌ها صندوق بازنشستگی کشوری است مشمول این ‏صندوق هستند.‏»
وی افزود: «حدود ۵ میلیون نفر در صندوق کارکنان دولت بیمه شده‌اند که مبنای پرداخت حق بیمه آنها بر اساس ۷ درصد حقوقی است ‏که دریافت می‌کنند. در مورد شاغلین ۲ درصد به عنوان حق بیمه و در مورد بازنشستگان ۱.۷ درصد از حقوق به عنوان حق بیمه ‏پرداخت می‌شود. دفترچه بیمه نیز در اختیار این افراد قرار می‌گیرد که می‌توانند به موسسات طرف قرارداد مراجعه کنند.‏»
شایان فر درباره صندوق بیمه‌ای سایر اقشار نیز توضیح داد: «این صندوق نیز از بدو تاسیس سازمان مشمول بیمه بودند که خانواده شهدا ‏و ایثارگران و جانبازان و خانواده آن‌ها، مدد جویان بهزیستی، طلاب و روحانیون حوزه علمیه و دانشجویان در حال تحصیل که در ‏دانشگاه‌های وزارت علوم و وزارت بهداشت هستند نیز جزو این صندوق می‌شوند که مبنای حق بیمه آن‌ها نیز ۷ درصد حداقل حقوق ‏دریافتی است. حدود ۱.۵ میلیون نفر جزو این صندوق هستند که این افراد نیز دفترچه بیمه دریافت می‌کنند. عمده حق بیمه این صندوق ‏توسط دولت پرداخت می‌شود.‏»
معاون بیمه‌گری سازمان بیمه سلامت ایران درباره صندوق بیمه‌ای روستایان و عشایر و ساکنین شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت ‏نیز اظهار کرد: «این افراد از سال ۸۴ دفترچه بیمه دریافت کردند. در مورد روستاییان نیز عمده مبالغ حق بیمه توسط دولت پرداخت ‏می‌شود. روال دریافت خدمات در این صندوق متفاوت است. یعنی حتما باید نظام ارجاع را برای دریافت خدمات سطح بالاتر رعایت ‏کنند. البته موارد اورژانسی از این مورد اخیر مستثنی است.‏»
وی درباره صندوق بیمه‌ همگانی نیز بیان کرد: «این صندوق از سال ۹۳ و در دولت تدبیر و امید با عنوان بیمه سلامت همگانی راه‌‏اندازی شد. در این طرح قرار شد کلیه افرادی که هیچ پوشش بیمه‌ای نداشتند و ساکن شهرها بودند، به صورت رایگان دفترچه بیمه ‏سلامت همگانی دریافت کنند. بیمه شدن از طریق سامانه‌های سازمان بیمه سلامت انجام می‌شود. بعد از ثبت نام افراد در سایت، ‏هم‌پوشانی بیمه‌ای با سامانه‌های دیگر بررسی می‌شود و اگر این مراحل تایید شد فرد می‌تواند دفترچه بیمه را دریافت کند. تاکنون ‏جمعیتی حدود ۱۴ میلیون نفر از مزایای بیمه سلامت همگانی برخوردار شدند. سطح خدمات نیز مثل سایر صندوق‌ها است.‏»
شایان فر درباره صندوق بیمه ایرانیان نیز گفت: «این صندوق از اواسط سال ۸۷ اجرا شده است. در این صندوق افراد ۵۰ درصد حق ‏بیمه را خودشان پرداخت می‌کنند و ۵۰ درصد دیگر توسط دولت پرداخت می‌شود. در گذشته صندوقی با عنوان خویش فرمایان وجود ‏داشت که فرد تمام حق بیمه را خودش پرداخت می‌کرد و از سال ۸۷ قرار شد افرادی که هیچ پوشش بیمه‌ای نداشتند با پرداخت ۵۰ ‏درصد حق بیمه، خودشان را بیمه کنند.‏»
وی با بیان این‌که ۵۰ درصد حق بیمه مصوب ۴۴ هزار تومان در ماه است، اظهار کرد: «۵۰ درصد این مبلغ ۲۲ هزار تومان و در ‏سال ۲۶۴ هزار تومان می‌شود که افراد برای استفاده از صندوق بیمه ایرانیان می‌توانند این میزان حق بیمه را پرداخت کنند.‏»
شایان فر با بیان این‌که ارتباط ما با بیمه شدگان از طریق دفاتر پیشخوان دولت است، گفت: «افرادی که می‌خواهند تحت پوشش بیمه ‏قرار بگیرند می‌توانند به یکی از ۱۳۰۰ دفتر پیشخوان دولت مراجعه و درخواست بیمه شدن در یکی از این صندوق‌ها را انجام دهند.‏»فارس


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه