نظام سلامت

درنشست کمیسیون عالی جهانی بیماری‌های غیرواگیر در ژنو مطرح شد
تاکید جمهوری اسلامی ایران بر همکاری کشورها در زمینه کنترل بیماری‌های غیرواگیر


تاریخ انتشار : 19 اردیبهشت 1397 ساعت 11:03
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
‌باقر لاریجانی نایب‌رئیس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر و معاون آموزشی وزارت بهداشت و محسن اسدی لاری قائم‌مقام وزیر بهداشت در امور بین‌الملل با شرکت در نشست کمیسیون عالی جهانی بیماری‌های غیرواگیر، اقدامات جمهوری اسلامی ایران در این زمینه را تشریح کردند.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از وب‌دا، در این نشست، کمیته‌های مختلفی که بر روی موضوعات مرتبط با بیماری‌های غیرواگیر اقداماتی را انجام داده بودند، گزارش‌هایی از نتایج اقدامات و تحقیقات خود در زمینه مسائل حوزه سلامت را ارائه دادند. همچنین مواضع ایران به عنوان یکی از کشور‌های پیشرو در زمینه برنامه‌ریزی کنترل بیماری‌های غیرواگیر در زمینه‌های مختلف از جمله شواهد لازم برای مداخلات مرتبط با کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیرواگیر در زمینه‌های فشار خون، بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان، دیابت و بیماری‌های تنفسی و همچنین موضوعات مختلفی مانند آلودگی هوا، سلامت روان و کنترل اعتیاد و سوانح ترافیکی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
تامین منابع مالی برای کنترل بیماری‌های ‌غیرواگیر موضوع دیگری بود که مورد بحث قرار گرفت. در این زمینه نیز موضوعات متعددی از سوی کشورها و از جمله ایران پیشنهاد شد که بهره‌وری و مداخلات هزینه اثربخش و همچنین افزایش منابع مالی مورد نیاز برای کنترل بیماری‌های غیرواگیر از طریق مالیات دخانیات و مالیات مواد مضر برای سلامت بررسی شد.
بر اساس این گزارش، از مباحثی که در این نشست مورد بررسی قرار گرفت، همکاری با بخش خصوصی در زمینه کنترل بیماری‌های غیرواگیر، همکاری با بخش صنعت و ایفای نقش موثر صنایع غذایی، تولیدکنندگان صنایع غذایی و سایر صنایع مرتبط موثر در ایجاد بیماری‌های غیرواگیر و کنترل آن، مسئولیت ‌ذیری و پاسخگویی و مدیریت بیماری‌های غیرواگیر بود که تجربیات ایران در این زمینه مورد توجه قرار گرفت.
باتوجه به مباحث مطرح شده‌، مقرر شد گزارش‌ نهایی این کمیسیون آماده و روز 27 سپتامبر با حضور ریاست جمهوری اسلامی ایران و سران سایر کشورهای جهان در سازمان ملل قرائت شود.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه