تیتر ۱ / نظام سلامت

در نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت اعلام شد
نرخ ویزیت پزشکان در سال جاری


تاریخ انتشار : 17 اردیبهشت 1397 ساعت 16:55
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
سخنگوی وزارت بهداشت در این جلسه به تشریح جزئیات تعرفه‌های تشخیصی درمانی سال 97 پرداخت. به گفته ایرج حریرچی، در سال جاری ویزیت پزشک عمومی ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان، ویزیت متخصص ۳۸ هزار و ۴۰۰ تومان و ویزیت پزشک فوق تخصص ۴۷ هزار و ۹۰۰ تومان در بخش خصوصی است. همچنین در بخش دولتی، ویزیت پزشک عمومی ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان، ویزیت پزشک متخصص ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان و ویزیت پزشک فوق تخصص ۱۷ هزار و ۸۰۰ تومان است.

به گزارش سپیدآنلاین، حریرچی مدت زمان ویزیت بیماران را به طور متوسط، 15 دقیقه برای پزشکان عمومی، 20 دقیقه برای پزشکان متخصص و 25 دقیقه برای پزشکان فوق تخصص اعلام کرد.
معاون کل وزارت بهداشت، روند تصویب تعرفه‌های پزشکی را اینطور تشریح کرد: «روش تعیین تعرفه این است که وزارت بهداشت و نظام پزشکی پیشنهادات‌شان را به شورای عالی بیمه ارائه می‌دهند و این شورا هم مصوباتی را ارائه می‌کند، سپس با تایید سازمان برنامه و بودجه، دولت تعرفه را تصویب می‌کند. امسال نیز دولت با توجه به سیاست‌های خود تصمیم گرفت که سبد تعرفه‌های پزشکی پنج درصد رشد کند. همچنین امسال این افزایش پنج درصدی برای بخش دولتی و خصوصی به صورت یکسان بوده است.»
حریرچی با بیان اینکه طبق مصوبه دولت بیمه‌ها در تعرفه خصوصی فقط معادل تعرفه دولتی را پوشش می‌دهند، گفت: «مردمی که به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند در بخش بستری ۱۰ درصد تعرفه دولتی و در سرپایی‌۳۰ درصد تعرفه دولتی را می‌پردازند. اگر مردم به بخش خصوصی مراجعه کنند، باید ما به‌التفاوت تعرفه بخش دولتی و خصوصی را هم پرداخت کنند.» وی ادامه داد: «بنابراین در سال ۹۷ ویزیت شش درصد، جزء حرفه‌ای (K) صفر درصد، جزء فنی ۲.۵ درصد، هتلینگ 8 درصد و سبد دارو طی یک سال ۹ درصد رشد داشته‌اند که این میزان، کمتر از نرخ تورم است.»
سخنگوی وزارت بهداشت همچنین حق بیمه سرانه خانوار را نیز 7 درصد اعلام کرد و گفت: «یعنی خانوار چه یک نفره باشد و چه پنج نفره، یک حق بیمه درمانی پرداخت می‌کند که کل آن 7 درصد است و 2 درصدش را کارمند می‌پردازد. همچنین حق بیمه برای روستاییان، عشایر، ساکنین شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، بیماران خاص و بیمه شدگانی که به صورت رایگان بیمه شده‌اند، صفر است.»

تخلفات تعرفه‌ای را به 190 اعلام کنید
حریرچی با بیان اینکه مردم می‌توانند تخلفات تعرفه‌ای را به سامانه ۱۹۰ که به صورت ۲۴ ساعته فعال است اعلام کنند، گفت: «مردم باید بدانند که هر مبلغی در بیمارستان‌ها، چه دولتی و چه خصوصی خارج از صندوق و بدون ارائه فاکتور رسمی باشد و دریافت شود، تخلف است. همچنین اعزام بیماران به خارج از بیمارستان برای گرفتن دارو، تجهیزات، انجام آزمایش‌ها و ... نیز تخلف محسوب می‌شود. در عین حال صراحتا اعلام می‌کنم که مردم مطمئن باشند که از نظر کیفیت ارائه خدمات هیچ تفاوتی میان بخش خصوصی و دولتی وجود ندارد و اگر کیفیت در بخش دولتی بهتر نباشد با بخش خصوصی برابر است.»
حریرچی در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهار نظر بیمارستان‌های خصوصی مبنی بر ورشکستگی این بیمارستان‌ها با تعرفه‌های جدید، گفت: «باید توجه کرد که اشغال تخت بیمارستان‌های خصوصی در کشور طی سال‌های گذشته ۶۰ درصد بوده است و این موضوع نشان می‌دهد که این بیمارستان‌ها از تمام ظرفیت موجودشان استفاده نمی‌کنند. ما با توجه به نیازی که در این حوزه داریم، دست یاری به سمت بخش خصوصی دراز می‌کنیم تا با قیمت مناسب که مورد استطاعت مردم باشد خدمات را به صورت خرید خدمت ارائه دهند. از طرفی باید توجه کرد که اکثر بیمارستان‌های خصوصی شهرستان‌ها و تعدادی از بیمارستان‌های خصوصی تهران بیمه پایه یعنی تعرفه دولتی را از دولت دریافت می‌کنند و ۷۰ الی ۸۰ درصد مابقی درآمد بیمارستان‌های خصوصی از بیمه تکمیلی است. بنابراین برای تکاپوی همه هزینه‌ها باید قیمت‌ها را درست تنظیم کنند. از طرفی هتلینگ بیمارستان خصوصی و دولتی هشت درصد افزایش یافته است و برابر نرخ تورم است، اما حق‌الزحمه کار افزایشی نداشته است.»

اداره‌کنندگان بیمارستان‌ها در دنیا مدیران اقتصادی هستند نه پزشکان
حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود درارتباط با افزایش تعرفه‌ها خاطرنشان کرد: «‌در ۳۰ سال گذشته در برخی سال‌ها تورم سلامت بیش از تورم عمومی بوده و در برخی سال‌ها هم تورم عمومی بالاتر از تورم سلامت بوده است.» وی افزود: «تورم یعنی کالا و خدماتی را که امسال می‌گیریم نسبت به سال قبل چقدر گران شده‌اند. یک جزء ایجاد کننده تورم، دستمزد نیروی انسانی است. بنابراین دولت اعلام کرده که تعرفه هتلینگ را به تورم نزدیک می‌کند، اما دستمزد نیروی انسانی را در ویزیت شش درصد افزایش داده و در K صفر درصد بالا برده است. از طرفی باید بدانیم که بیمارستان اعم از خصوصی و دولتی نمی‌تواند با ۴۰، ۵۰ یا ۶۰ تخت کار کند، بلکه میزان مناسب تخت ۲۰۰ الی ۴۰۰ تخت است. بنابراین نمی‌توانیم بگوییم تعرفه‌ها را بالا ببریم تا بتوانیم یک بیمارستان ۳۰ تخته را اداره کنیم. در عین حال ابزارهای مدیریتی ما هم باید به ابزارهای مدیریتی نوین دنیا چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی نزدیک شود. در دنیا بیمارستان‌ها مستقل هستند و اداره‌کنندگان‌شان مدیران اقتصادی‌ هستند، نه پزشکان.»
حریرچی همچنین گفت: «باید توجه کرد که یکی از بخش‌های هزینه‌ای بیمارستان‌ها این است که می‌خواهند همه کار را خودشان انجام دهند. در حال حاضر در دنیا بیمارستان‌ها آشپزخانه ندارند. هزینه مواد غذایی بیمارستان‌ها در اکثر جاها بسیار گران تمام می‌شود. زیرا یک بیمارستان ۵۰ تختی باید غذاهای رژیمی و متناسب با بیماران داشته باشد و این برایش مقرون به صرفه نیست. همین موضوعات هزینه بیمارستان‌ها را بالا می‌برد. بنابراین باید مدیریت‌مان را بهبود بخشیم. باید توجه کرد که تولید انبوه، علمی و صنعتی غذا موجب کاهش قابل توجه هزینه‌ها می‌شود. البته کسانی هم که به این صنعت وارد می‌شوند باید قیمت را طوری تنظیم کنند که نسبت به قیمت تمام شده فعلی کمتر باشد.»

اگر جایی داروی چینی دیدید، حتما قاچاق است
سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره وجود داروهای چینی در بازار دارویی کشور گفت: «ما هیچ وارداتی از داروهای چینی نداریم و اگر در جایی داروی چینی دیدید، حتما به سامانه ۱۹۰ اعلام کنید؛ چرا که اگر چنین دارویی وجود داشته باشد قاچاق محسوب می‌شود و با متخلفین حتما برخورد خواهد شد.»
حریرچی درباره کمبود داروی تزریقی خارجی بیماران تالاسمی هم گفت: «باید توجه کرد که بعضا داروها از نظر دسترسی دچار نوسان می‌شوند، بنابراین نمی‌توان گفت که هیچ گاه دچار کمبود دارو نمی‌شویم، اما درباره دارو باید با معیارهای علمی روز دنیا حرکت کنیم. برخی بیماران یا پزشکان می‌گویند بیماران تالاسمی باید داروی تزریقی خارجی مصرف کنند. این در حالیست که ما همان دارو را در کشور خودمان تولید می‌کنیم. از طرفی دنیا هم به سمت استفاده از داروی خوراکی برای این بیماران رفته است. البته در حال حاضر هم تا سقف ۱۰ درصد داروی خارجی تالاسمی در کشور وجود دارد، اما به هر حال از نظر قانونی دچار مشکل هستیم؛ چرا که نباید داروی خارجی که مشابه داخلی‌اش وجود دارد، وارد شود.» وی با بیان اینکه در سال گذشته ۳۶۵ هزار مرگ و میر داشته‌ایم، گفت: «در کشور ما ۱۹ هزار بیمار تالاسمی وجود دارد. در عین حال باید توجه کرد که میزان مرگ و میر در جمعیت تالاسمی‌ها در کشورهای اروپایی چند برابر مرگ افراد معمولی است و در این افراد هم مرگ‌هایی رخ می‌دهد و نمی‌توان همه این موضوعات را به بحث دارو نسبت داد. البته باید توجه کرد که روند کنترلی بیماری تالاسمی در کشور ما جزء بهترین اقدامات است؛ چرا که با سرمایه‌گذاری عظیم در حوزه پیشگیری و جلب همکاری عظیم مسئولان مذهبی و فرهنگی، اقدامات موثری را در این حوزه انجام دادیم. بالاخره بسیار سخت است که اقوام و مذاهب مختلف راضی به انجام آزمایش‌های ژنتیکی قبل از ازدواج شوند و در صورت تشخیص تالاسمی با مجوز قانونی سقط جنین انجام شود.» حریرچی با تاکید بر اینکه حتی بروز یک مرگ هم اضافه است و هیچ بیماری نباید فوت کند، ادامه داد: «به هر حال ما روند تامین دارو را با روال منطقی پیش می‌بریم. داروی داخلی تالاسمی‌ها تولید شده و صادر می‌شد، اما اکنون دستور داده‌ایم که صادرات آن متوقف شود تا کمبود مصنوعی که ایجاد شده، برطرف شود. از طرفی خطاب به برخی رسانه‌ها می‌گویم که بیماران و نزدیکان‌شان حساس هستند. کسی فکر نکند با یک تیتر زدن درباره افزایش مرگ و میر در یک بیماری دارد خدمت می‌کند. بلکه با این کارش بیماران و خانواده‌هایشان را مضطرب می‌کنند. باید پرسید این کار چه تاثیری بر سلامت افراد دارد.»

صادرات داروهای تالاسمی متوقف شده است
سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از این نشست، با اشاره به افزایش نرخ ارز در کشور گفت: «با افزایش قیمت دلار و جوی که ایجاد شد، میزان مراجعه مردم به داروخانه‌ها و مراکز درمانی افزایش پیدا کرد. مسئولان هم اعلام کردند که ما ارز دارو و اعزام بیماران به خارج از کشور را تامین می‌کنیم اما ما گفتیم اصلا اعزام به خارج وجود ندارد. به هر حال در حوزه دارو مردم بیشتر مراجعه کردند؛ چرا که فکر می‌کردند کمبود در دارو ایجاد می‌شود. نتیجه چنین جوی این است که مردم بیش از حد دارو می‌گیرند و دچار کمبود می‌شویم. یعنی با یک جو روانی غیر لازم، در حوزه دارو کمبود ایجاد می‌کنیم. درباره داروهای تالاسمی هم تاکید می‌کنم که داروی تولید داخل‌شان تولید می‌شده، اما به برخی داروخانه‌ها به دلیل عدم پرداخت بدهی، داده نمی‌شده است و در برخی موارد نیز صادراتش انجام می‌شده که دستور دادیم صادراتش متوقف و در میان داروخانه‌ها توزیع شود.»
ازجمله موضوعاتی که در نشست این هفته سخنگوی وزارت بهداشت مطرح شد، کمبود تخت‌های بیمارستانی در تهران بود که یکشنبه هم در جلسه مشترک مدیران وزارت بهداشت با اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درخصوص آن بحث شده بود.» حریرچی در توضیح این موضوع، اظهار داشت: «در تهران خصوصا در ۱۶ شهرستان از نظر تخت بیمارستانی دچار کمبود جدی هستیم و مردم در مضیقه قرار دارند. در این خصوص نمایندگان مجلس قول دادند برای شهرهای اقماری تهران که شهرهای بزرگی هم هستند و ۱۰۰ یا ۲۰۰ تخت بیشتر ندارند، اقدامات اساسی انجام شود.» وی درباره جذب سرمایه گذاری خارجی و شرکت‌های خارجی برای این ساخت و سازها در کشور گفت: «جلب سرمایه گذاری و شرکت‌های خارجی در ایران همراه با انتقال سرمایه و تکنولوژی و ساخت تمام ساختمان‌ها با توان مهندس و کارگر ایرانی است. البته آنها هم منافع اقتصادی خود را دارند، اما ما قراردادها را به گونه‌ای تنظیم کرده‌ایم که بیشترین نفع را ببریم.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه