جامعه پزشکی

قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری عنوان کرد
بلاتکلیفی 19 ساله تعرفه‌های خدمات پرستاری در منزل


تاریخ انتشار : 22 فروردین 1397 ساعت 14:44
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری گفت: «علی‌رغم اینکه خدمات پرستاری در منزل دارای آیین‌نامه است اما تعیین تعرفه‌های آن همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برد.»

به گزارش سپیدآنلاین، محمد شریفی‌مقدم درخصوص اجرای طرح مراقبت پرستاری در منزل گفت: «آیین‌نامه خدمات پرستاری در منزل در سال 78 تصویب شد اما در طول این سال‌ها تعرفه‌ای برای اجرای آن در نظر گرفته نشد. در سال گذشته تعرفه‌هایی واقعی تعیین و به شورای عالی بیمه ارسال شد اما در این شورا مطرح نشد که وزارت بهداشت تعرفه‌هایی غیرواقعی را مطرح کرد و این تعرفه‌ها اجرا شد.»
قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری با تاکید بر اینکه مردم به خدمات پرستاری در منزل نیازمند هستند، گفت: «در دنیا سال‌هاست که این خدمات در منازل ارائه می‌شود. به عنوان مثال در آمریکا بیش از 60 سال است که خدمات پرستاری در منزل اجرا می‌شود. بنابراین با توجه به اینکه جمعیت ایران رو به سالمندی می‌رود، طبیعی است که خدمات پرستاری در منزل نیز ارائه شود و افرادی که سالمند، معلول و یا محدودیت تردد دارند نیازمند این خدمات هستند.»
وی با اشاره به تعرفه‌های تعیین شده وزارت بهداشت برای خدمات پرستاری در منزل گفت: «این تعرفه‌ها برای 30 خدمت پرستاری در منزل از سوی وزارت بهداشت و تصویب شورای عالی بیمه تعیین شد اما جامعه پرستاری با میزان تعرفه‌ها موافق نیستند چون این تعرفه‌ها غیرواقعی و غیر کارشناسی است. در واقع با تعرفه‌هایی که اعلام شده، مراکزی که این خدمات را ارائه می‌دهند با چالش مواجه شده‌اند.»
شریفی‌مقدم خاطرنشان کرد: «تعیین تعرفه‌های غیرواقعی موجب می‌شود تا مراکز غیرمجاز در زمینه ارائه خدمات پرستاری در منزل افزایش یابد و خدمات پرستاری با تعرفه‌هایی که قانونی نیست به متقاضیان ارائه شود. ضمن اینکه ممکن است این خدمات از طرف افرادی که پرستار نیستند انجام شود که یک تهدید جدی برای نظام سلامت محسوب می‌شود و به ضرر مردم و بیماران است. بنابراین مسئولان بهداشت و درمان باید به این موضوع توجه داشته باشند.»
قائم مقام سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه تعرفه‌های خدمات پرستاری در منزل باید واقعی تعیین شود، گفت: «منظور از واقعی بودن تعرفه‌ها این است که باید نسبت به دوری و نزدیکی مسیر از مرکز و زمان ارائه خدمت در نظر گرفته شود. از طرفی تعرفه‌ها در نقاط مختلف کشور باید متفاوت باشد. اگر این موارد رعایت شود، می‌توان گفت تعرفه‌ها واقعی است.» پانا


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه