نظام سلامت

با تلاش فرهنگستان علوم پزشکی انجام شد
تدوین نخستین سند سلامت زنان


تاریخ انتشار : 20 فروردین 1397 ساعت 15:08
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
سرپرست گروه علمی سلامت زنان فرهنگستان علوم پزشکی ایران از تدوین سند سلامت زنان و ارجاع آن به نهادهای مربوط جهت اجرا و هماهنگی‌های بین‌بخشی خبر داد.

به گزارش سپیدآنلاین، بتول احمدی در خصوص جزئیات این سند گفت: «این سند برنامه‌ای ملی و راهنمای تمام سازمان‌ها و ارگان‌هایی است که به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم بر سلامت جامعه تاثیرگزار هستند. سند سلامت زنان تدوین شد که این ارگان‌ها بتوانند برنامه‌هایی عملیاتی در این زمینه تدوین کنند و تلاش‌هایی منسجم و یکپارچه برای ارتقای سلامت زنان صورت گیرد.»
وی افزود: «تهیه این سند از طرف گروه علمی سلامت زنان فرهنگستان علوم پزشکی انجام می‌شود و برای تدوین آن از صاحب‌نظران در رشته‌های مختلف دعوت شده است. شاخص‌های سلامت زنان در کشور ما طی سه دهه اخیر بهبود یافته و روند رو به رشدی را طی کرده است. این موضوع تا حد زیادی نتیجه تغییر وضعیت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی زنان بوده است. مواردی همچون میزان تحصیلات و باسوادی زنان، مشارکت اجتماعی، اشتغال و ... کمک کرد که شاخص‌های سلامت زنان بهبود یابد، بااین‌وجود هنوز مشکلاتی وجود دارد که این برنامه درصدد برطرف کردن آنهاست.»
سرپرست گروه علمی سلامت زنان فرهنگستان علوم پزشکی با تاکید بر اینکه این سند اولین سندی است که تمام ابعاد سلامت زنان را دربر می‌گیرد، تصریح کرد: «سند سلامت زنان اولین سند سیاستی است که شامل تمام ابعاد سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی زنان است و مسائل نگران‌کننده‌ای که در این موارد مطرح است را مورد توجه قرار داده است.»
احمدی اضافه کرد: «سند در سه بخش آموزش، پژوهش و ارائه خدمات برای بازه زمانی ۹۷ تا ۱۴۰۴ در نظر گرفته شده تا بتواند با برنامه‌های پنج‌ساله کشوری و برنامه‌های اساسی دیگر قابل انطباق باشد. البته سعی کردیم این سند تمام دوره‌های زندگی زنان از بلوغ تا یائسگی را در نظر بگیرد و به همین منظور برنامه‌های مختلفی برای غربالگری بیماری‌ها و ارتقای سلامت در بخش‌های مختلف دیده شده است.»
به گفته وی، یکی دیگر از موارد مهم در سند، مشارکت زنان است که می‌تواند ابزاری قوی برای بهبود سلامت خود، خانواده و جامعه باشد؛ چون آنها عنصر اصلی سلامت خانواده و مراقبان اصلی در حوزه سلامت هستند و در حال حاضر زنان ۷۰ درصد جمعیت کارکنان مراقب سلامت را تشکیل می‌دهند.
سرپرست گروه علمی سلامت زنان فرهنگستان علوم پزشکی با بیان اینکه در سند سلامت زنان علاوه بر بعد بالینی و پزشکی، به استراتژی‌های ارتقای سلامت نیز توجه شده است، افزود: «در حال برنامه‌ریزی هستیم که کمیته‌های هماهنگی ملی و استانی در این زمینه ایجاد کنیم تا این راهکارها منجر به برنامه‌ای عملیاتی شوند و نتیجه‌بخش باشد. در حال حاضر این سند تدوین شده و به اطلاع‌رسانی نیاز دارد تا نظرات مختلف سازمان‌ها به ما منعکس شود.»
احمدی افزود: «این سند برای معاونت زنان ریاست‌جمهوری و وزارت بهداشت ارسال می‌شود تا در دستورکار کمیته‌های تخصصی شورای عالی سلامت و امنیت غذایی قرار گیرد. همچنین شبکه‌های بهداشت و درمان بخش اصلی اجرای این برنامه‌ها هستند و ظرفیت آنها می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. البته چند دستگاه مجری این سند خواهند بود و وزارت بهداشت نقش اصلی را خواهد داشت.» ایسنا


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه