تیتر ۱ / جامعه پزشکی / نظام سلامت

عضو هیئت مدیره انجمن رادیولوژی ایران در تجمع مقابل وزارت بهداشت
وزارت بهداشت ثابت کرده که به دنبال حل مسائل نیست


تاریخ انتشار : 24 بهمن 1396 ساعت 15:01
1
1
e
p
+
-
اندازه متن :
عضو هیئت مدیره انجمن رادیولوژی ایران گفت: «وزارت بهداشت ملعبه دست افرادی شده که می‌خواهند از ابزار و تکنولوژی تصویربرداری پزشکی و به‌خصوص سونوگرافی سوءاستفاده کنند. واردکنندگان تجهیزات پزشکی هم طبیعتا دوست دارند که به جای دو سه هزار رادیولوژیست، مثلا 30 هزار پزشک خریدار دستگاه‌های آنها باشند. از سویی افرادی که علم و آگاهی لازم برای استفاده از دستگاه‌های تصویربرداری پزشکی ندارند هم مایل هستند که چنین دستگاه‌هایی را در اختیار داشته باشند و به بهانه وجود آن، با رفتارهای غیرحرفه‌ای و به صورت خودارجاعی، بیماران را شارژ کنند و این دقیقا به ضرر اقتصاد درمان، اقتصاد کشور و صحت و سلامت مردم است.»

به گزارش سپیدآنلاین، محمود برفه‌ای که صبح سه‌شنبه در جمع رادیولوژیست‌های معترض در مقابل وزارت بهداشت حاضر شده بود، درباره علت این تجمع به خبرنگار «سپید» گفت: «طی چهار پنج سال گذشته ما رادیولوژیست‌های کشور شاهد سوگیری مغرضانه و هدفدار وزارت بهداشت علیه خودمان بوده‌ایم به نحوی که خود ما هم همه علت‌های این نوع رفتارها را دقیقا نمی‌دانم. البته شاید به صورت خلاصه بتوان گفت که برخی از مهمترین عوامل این برخوردها، سودجویی شرکت‌های تجهیزات پزشکی، لابی‌ قدرتمند واردکنندگان تجهیزات پزشکی و ایجاد فضای مناسب برای خودارجاعی است که افرادی را از این طریق به سود‌های سرشاری می‌رساند.» وی افزود: «به‌هرحال رادیولوژی رشته جذابی است و با تکنولوژی روز و دستگاه‌هایی سروکار دارد که وارد کردن این دستگاه‌ها به داخل کشور، سودآور و وسوسه‌انگیز است.»
عضو هیئت مدیره انجمن رادیولوژی ایران درخصوص نقش وزارت بهداشت در آنچه وی «سودجویی برخی شرکت‌ها» نامید، گفت: «به نظر شخص بنده وزارت بهداشت در این میان ملعبه دست افرادی شده که می‌خواهند از ابزار و تکنولوژی تصویربرداری پزشکی و به‌خصوص سونوگرافی سوءاستفاده کنند. واردکنندگان تجهیزات پزشکی هم طبیعتا دوست دارند که به جای دو سه هزار رادیولوژیست، مثلا 30 هزار پزشک خریدار دستگاه‌های آنها باشند. از سویی افرادی که علم و آگاهی لازم برای استفاده از دستگاه‌های تصویربرداری پزشکی ندارند هم مایل هستند که چنین دستگاه‌هایی را در اختیار داشته باشند و به بهانه وجود آن، با رفتارهای غیرحرفه‌ای و به صورت خودارجاعی، بیماران را شارژ کنند و این دقیقا به ضرر اقتصاد درمان، اقتصاد کشور و صحت و سلامت مردم است.» وی افزود: «این درحالی است که رادیولوژیست‌ها به عنوان چشمان تیزبین پزشکان، اقدامات تشخیصی را برای بیمارانی که از سوی پزشکان دیگر ارجاع می‌شوند، انجام داده و بدون اینکه خودشان ذی‌نفع باشند، جواب پزشکان را می‌دهند و از این طریق به تشخیص پزشک معالج کمک می‌کنند. اما با اینگونه رفتارها و بخشنامه‌هایی که وزارت بهداشت مرتبا صادر می‌کند، در عین‌حال که سلامت و حق و حقوق مردم آسیب می‌بیند، حق و حقوق رادیولوژیست‌ها هم نادیده گرفته شده و عرصه بر آنها تنگ شده است.»
وی تصریح کرد: «ما در انجمن رادیولوژی ایران بارها و بارها تجمعات و اعتصاب‌های همکارانمان را کنسل کرده‌ایم و نگذاشتیم این تجمعات برگزار شود به امید اینکه مسائل را می‌شود از راه مذاکره حل و فصل کرد ولی وزارتخانه ثابت کرده که به دنبال حل مسائل موجود نیست و سیاست‌های خودش را مرتبا پیگیری می‌کند.»
عضو هیئت‌مدیره انجمن رادیولوژی ایران خواسته‌های رادیولوژیست‌ها را اینطور تشریح کرد: «ما مخالف استفاده از دستگاه‌ سونوگرافی توسط دیگر پزشکان نیستیم و اصلا مدعی این هم نیستیم که کسی نباید دست به این وسائل بزند. به‌هرحال این یک علم است و دوستان و همکاران دیگر هم می‌توانند استفاده کنند ولی درصورتی که این استفاده، به سمت خودارجاعی حرکت نکند و سوءاستفاده‌های مالی از این دستگاه‌ها نشود. درصورتی که نخواهند دستگاه‌های کفیت پایین چینی را با قیمتی نازل خریداری کنند و بدون اینکه آموزش کافی در این‌خصوص دیده باشند، بیمار را شارژ کنند و مثلا یک خانم باردار که 20 مرتبه به پزشک خود مراجعه می‌کند، مجبور نباشد 20 بار هم به خاطر سونوگرافی شارژ شود. بنابراین ما می‌گوییم اگر پزشکی تمایل دارد، آموزش‌های لازم را ببیند و فقط برای تشخیص از این دستگاه‌ها استفاده کند. همانطور که پزشکان باوجدان و باشرفی هم وجود دارند که از این دستگاه‌ها بهره می‌گیرند ولی نه بخاطر منافع مالی بلکه فقط برای کمک به تشخیص و کمک به بیماری که به آنها مراجعه کرده است.»
وی اضافه کرد: «اما درحال حاضر وزارت بهداشت با بخشنامه‌هایی که صادر می‌کند، ما را در تنگنا قرار داده است. مثلا در شرایطی که اگر یک رادیولوژیست بخواهد مطب بزند،‌ باید از هفت‌خان رستم بگذرد، مطبش باید متراژ خاصی داشته باشد، دستگاه رادیولوژی حتما داشته باشد، حق مجوز اشعه را از سازمان انرژی اتمی دریافت کند، پروانه‌های مختلف را داشته باشد و و هزار و یک دردسر دیگر را پشت سر بگذراند که معمولا یک تا دوسال به طول می‌انجامد، وزارت بهداشت با این مجوزها به صورت رانت و ویژه‌خواری به برخی افراد و تخصص‌ها اجازه می‌دهد که بدون گذراندن این ضوابط و طی کردن این مراحل، از این دستگاه‌ها استفاده کنند و این خلاف عدالت است.
برفه‌ای در پاسخ به این سوال خبرنگار سپید که «آیا بخشنامه جدید وزارت بهداشت که انجام سونوگرافی توسط متخصصین فاقد مدرک آموزشی معتبر و اخذ تعرفه در مطب متخصصین زنان را تخلف انتظامی و تعزیراتی محسوب کرده، منطبق با خواسته‌های شما نیست؟» گفت: «این بخشنامه را من هم دیدم. اولا که همه این حرف‌ها شعار است و ما بارها از این شعارها شنیده‌ایم. اولین باری که وزارت بهداشت مجوز استفاده از دستگاه سونوگرافی را به پریماتولوژیست‌ها داد، اعلام کرد که ما می‌خواهیم به شصت تا هفتاد نفر پریماتولوژیست اجازه انجام سونوگرافی بدهیم آن هم در مناطق محروم. اما بعدا مشخص شد که تعداد این افراد شصت نفر نیست و چندصدنفر است و تازه اصلا در مناطق محروم هم نبودند. بلکه در مناطق شهری آن هم بالاشهر و مناطق مرفه نشین تهران و برخی شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها مشغول به کار شدند. مدتی بعد تصمیم گرفتند که به نازایی‌ها هم مجوز بدهند تا در مناطق محروم و کم‌برخوردار سونوگرافی کنند. آن هم بعد از مدتی مشخص شد که فقط در مناطق مرفه‌نشین و بالای شهرهای بزرگ و ... فعالیت می‌‌شود. در این مورد اخیر هم گفته‌اند آن دسته از متخصصین زنان که در بیمارستان‌های دولتی مناطق محروم هستند، می‌توانند سونوگرافی کرده و پولش را هم بگیرند. بالاخره مجری، خوشان هستند. وقتی مجری اراده نداشته باشد که با این کار برخورد کند و هدفش چیز دیگری باشد، این بخشنامه‌ها و حرف‌ها معنایی ندارد.»
وی ادامه داد: «سوال دیگری که در ذهن هرکسی نقش می‌بندد این است که چرا چنین بخشنامه‌ای باید دقیقا همان روزی صادر شود که رادیولوژیست‌ها در مقابل وزارتخانه تجمع کرده‌اند؟ درصورتی که ما از یک ماه قبل گفتیم اگر به حرف‌های ما گوش نکنید، فلان روز تجمع می‌کنیم. این بخشنامه‌ها و این حرف‌ها فقط شعار است.»
عضو انجمن رادیولوژی ایران در بخش دیگری از سخنانش به جلسه‌ای که روز دوشنبه در سازمان نظام پزشکی کشور برگزار شده است، اشاره کرد و گفت: «روز دوشنبه خدمت اساتید محترم دکتر فاضل، دکتر ظفرقندی و دکتر سلیمی رسیدیم. بزرگان رشته رادیولوژی هم حضور داشتند. اساتید در همان جلسه با وزارت بهداشت تماس گرفتند و سفارش کردند که امروز ما را با باتوم ننوازند و گفتند که اگر ممکن است سالنی در اختیار ما گذاشته شود که دوستان در آن سالن حاضر شوند و صحبت‌هایی که دارند را با مسئولین وزارتخانه در میان بگذارند. اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد و سالنی در اختیار ما گذاشته نشد و ما بالاجبار در خیابان و لابی وزارتخانه جمع شدیم.» وی افزود: «البته آقایان قولی به ما دادند. گفتند شما پراکنده شوید و به تجمع خودتان خاتمه دهید و ما هم چهارشنبه هفته آینده با شما صحبت می‌کنیم. ولی باتوجه به اینکه حدود هزار نفر از پزشکان رادیولوژیست از شهرهای مختلف کشور جمع شده‌اند،‌ بعید است چنین امکانی وجود داشته باشد و ما انتظار داریم که همین امروز در جمع ما حاضر شوند و صحبت‌های ما را بشنوند.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


فرزین 24 بهمن 1396 21:06
همین الان هم خیلی از متخصصین زنان بدون اینکه دوره ای گذرانده باشند در مطب هایشان سونوگرافی می کنند و چند برابر رادیولوژیست ها پول می گیرند ولی هیچ نظارتی وجود ندارد تازه موقعی به مشکل برمی خورند می فرستند پیش رادیولوژیست ، و خیلی مواقع با تشخیص غلط و یا بخاطر پول بیمار را عمل می کنند
0
0
0
0 نفرارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه