بیمه

معاون وزیر بهداشت خبر داد
خدمات پایه تحت پوشش بیمه بعد از ۲۰ سال بازنگری می‌شود


تاریخ انتشار : 17 بهمن 1396 ساعت 15:50
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه خدمات پایه تحت پوشش بیمه بازنگری می‌شود، گفت: «۵۶۰۰ خدمت پایه مشمول بیمه است که این خدمات بیش از ۲۰ سال بازنگری نشده است.»

به گزارش سپیدآنلاین، قاسم جان بابایی در اجلاس معاونین درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، اظهارداشت: «برنامه‌ها در ستاد تحول نظام سلامت در این دوره با یک رویکرد جدید و بر پایه مدیریت هزینه‌ها شکل گرفته است.» وی افزود: «این ستاد به سه کمیته در قالب کمیته منابع و مصارف، پایش و نظارت و هزینه‌های بیمار تقسیم شده و هر سه مکلفند در طول هفته کارکرد خود را به ستاد ارائه دهند.»
جان بابایی ادامه داد: «موارد مورد نیاز به صورت کارشناسی طرح موضوع می‌شود و پس از اصلاحات لازم، در کمیته اصلی تصویب و ابلاغ خواهد شد».
وی تصریح کرد: «مهم‌ترین کار ما در حوزه معاونت درمان و کمیته منابع و مصارف با مسئولیت این معاونت، سازماندهی نظام جدید درمان در قالب بازآرایی است. در این زمینه براساس شرایط جمعیتی، میزان دسترسی و فاصله از شهر، چهار لایه درمانی ایجاد خواهد شد. به عنوان مثال برای مراکز درمانی با ظرفیت پایین تخت، تنها خدمات سرپایی و اورژانس شبانه‌روزی در چهار خدمت اصلی و تا زمان پایدار شدن شرایط بیمار در نظر گرفته شده است و در خدمات تخصصی‌تر، بیمار به سطح بالاتر ارجاع خواهد شد.»
معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه سازماندهی نظام جدید درمان بر پایه سند درمانی که سال گذشته تدوین شد صورت خواهد گرفت، گفت: «بازنگری در خدمات پایه از طریق رتبه‌بندی خدمات از دیگر اقدامات حوزه درمان است. ۵۶۰۰ خدمت پایه مشمول بیمه است که بیش از بیست سال بازنگری نشده است. تعدادی از خدمات نیاز جدی به پوشش بیمه‌ای دارند که باید لحاظ شوند. برای مثال خدمات ناباروری در مراکز درمان ناباروری تحت پوشش بیمه قرار گرفته است که باید کاملتر شود.»
جان بابایی خاطرنشان کرد: «اقدام دیگر در زمینه مدیریت هزینه‌ها، تدوین راهنماهای بالینی (گایدلاین‌ها) برای خدمات پر‌هزینه است. برای مثال در رشته سرطان و یا ۱۴ دارو که بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان هزینه مستقیم دربرداشت، راهنما‌های بالینی تدوین شده‌اند.»
معاون وزیر بهداشت گفت: «ان‌شاالله تا سال جدید حدود ۵۰ مورد از این راهنماهای بالینی برای خدمات پرهزینه به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شود.» وی با اشاره به اینکه عمق بخشی به HIS فعلی (سیتم اطلاعات بیمارستانی) و امکان استفاده عملی از این نرم افزار در دانشگاه‌ها و ستاد از دیگر برنامه‌های درمان است، ادامه داد: «همچنین متصل کردن تدریجی تمامی نرم‌افزارهای اطلاعاتی براساس ساختار HIS جهت قابلیت اجرایی شدن به صورت واحد در تمامی بیمارستان‌ها نیز در حال بررسی است.»
جان بابایی گفت: «در کنار سازماندهی HIS امکان ارسال الکترونیک پرونده‌ها به بیمه‌ها نیز به وجود می‌آید. لازمه این اتفاق اصلاح چرخه قبل از ارسال اطلاعات در بسیاری از بیمارستان‌ها است.»
وی بیان کرد: «موضوع دیگر ابلاغ آیین‌نامه توانبخشی با توجه به اهمیت این رشته در درمان بسیاری از بیماری‌ها است. با انجام چندین ماه کار کارشناسی این آیین‌نامه آماده شده و در اختیار دانشگاه‌ها قرار می‌گیرد. امیدواریم در هر استان حداقل یک مرکز جامع توانبخشی ایجاد شود.»
جان بابایی گفت: «تدوین آیین‌نامه در خصوص استانداردهای مراکز شیمی‌درمانی هم صورت گرفته است. براین اساس استانداردهایی برای این مراکز تدوین شده و دانشگاه‌ها موظفند بر اساس این آیین نامه‌ها مراکز مذکور را سازماندهی کنند.»
وی در پایان گفت: «تکمیل پروژه‌های توسعه پنج‌گانه نیز از دیگر انتظارات ما از دانشگاه‌ها است.» مهرشما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه