---

رئیس مرکز توسعه بهزیستی خبر داد:
پیگیری قاطعانه راهبردهای بهزیستی برای مقابله با آسیب های اجتماعی


تاریخ انتشار : 26 دی 1396 ساعت 10:04
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رئیس مرکز توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی کشور گفت: راهبردهای اولیه بهزیستی برای مقابله با آسیب های اجتماعی شامل مداخله و ارتقای کیفیت برنامه های پیشگیرانه و توانمندسازی گروه های مختلف هدف بهزیستی با شدت و قاطعیت در حال اجرا و پیگیری است.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، فاطمه عباسی با تقسیم بندی راهبردهای بهزیستی برای مقابله با آسیب های اجتماعی به راهردهای پیشگیری اولیه، پیشگیری ثانویه (مانند مداخلات درمانی اعتیاد) و بازتوانی افزود: طرح های مختلفی برای مقابله با آسیب های اجتماعی در کشور در دست اجرا است که از جمله آنها می توان به طرح نظام مراقبت های اجتماعی دانش آموزان موسوم به نماد و طرح مشارکت های اجتماعی دانش آموزان موسوم به ماد در جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی برای دانش آموزان و نونهالان ، اشاره کرد و سازمان های مختلفی از جمله آموزش و پروش در اجرای این طرح ها همکاری دارند.
وی خاطرنشان کرد: طرح نظام مراقبت های اجتماعی دانش آموزان موسوم به نماد، آسیب هایی مانند خشونت ، اعتیاد و روابط خارج از عرف در سنین مدرسه را مدر نر قرار می دهد و از سوی دیگر خدمات آموزشی و مشاوره ای نیز برای والدین دانش آموزان و نونهالان و نیز متخصصان ذیربط در محیط مدرسه ، ارائه می شود.
وی اضافه کرد: باتوجه به اهمیت موضوع سلامت روان در کاهش آسیب های اجتماعی ، در زمینه خدمات روانشناختی و مشاوره نیز درحال تقویت مقوله مددکاری اجتماعی هستیم و برای مقابله با اعتیاد نیز طرح اجتماع محور در محلات و مراکز آموزشی در حال اجرا است.
رئیس مرکز توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: درصورتیکه مراکز آموزشی متقاضی ارائه خدمات مختلف بهزیستی باشند ما برای ارائه خدمت به آن مرکز ورود پیدا خواهیم کرد.
عباسی افزود: هم اکنون آموزش 10 مهارت زندگی در محیط های آموزشی ارائه می شود که از جمله این مهارت ها می توان از کنترل خشم، حل تعارض و قدرت 'نه' گفتن ، اشاره کرد.
وی در ادامه به دیگر خدمات راهبردی بهزیستی در جهت کاهش میزان طلاق در کشور اشاره کرد و گفت: سامانه کاهش طلاق و ثبت الکترونیک آن ، سال گذشته در مشهد - که دارای بالاترین آمار طلاق در کشور بود- راه اندازی شد که نتیجه آن کاهش 8.3 درصدی میزان طلاق در خراسان رضوی بود.
وی اضافه کرد: آموزش خانواده و آموزش های پیش از ازدواج از دیگر راهبردهای بهزیستی برای کاهش طلاق به شمار می رود.
رئیس مرکز توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت : چون می خواهیم برای متناسب با آسیب اجتماعی ، برنامه های خود را طراحی و بودجه لازم آن را در نظر بگیریم ، سامانه رصد آسیب های اجتماعی را چندی پیش راه اندازی کردیم .
عباسی از توانمندسازی گروه های مختلف هدف بهزیستی به عنوان یکی دیگر از راهبردهای مقابله با آسیب های اجتماعی نام برد و گفت: خدمات توانمندسازی برای معتادان بهبود یافته ، زنان مطلقه و سرپرست خانوار اجرا می شود.
وی یادآو شد: بطورمثال مهارت های فنی و حرفه ای را به زنان سرپرست خانوار و مطلقه ، ارائه می دهیم تا با ایجاد اشتغال و درآمد از فروپاشی خانواده ، جلوگیری شود.
اعتیاد ، طلاق، فساد اخلاقی ، حاشیه نشینی و بی بندی و باری از آسیب های اجتماعی به شمار می روند که در این میان اعتیاد نقش هم افزایی در بروز دیگر آسیب ها را دارد.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه