تازه‌های پزشکی

آیا هیچ درمانی وجود دارد که بتواند مدت سرماخوردگی را کوتاه کند؟
توصیه‌هایی برای کوتاه کردن مدت سرماخوردگی


تاریخ انتشار : 26 دی 1396 ساعت 09:38
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
اگرچه سرماخوردگی معمولاً یک مشکل خطرناک نیست، اما این به آن معنا نیست که می‌توان از درمان سرماخوردگی چشم‌پوشی کرد. علائم سرماخوردگی می‌تواند یک بزرگ‌سال را به مدت حدود یک هفته درگیر خود کند. ضمن اینکه در میان سالخورده‌ها و کودکان سرماخوردگی می‌تواند برای مدت بیشتری دوام بیاورد.

آیا هیچ درمانی وجود دارد که بتواند مدت سرماخوردگی را کوتاه کند؟ دکتر دونالد دابلیو نوی، متخصص طب یکپارچه و خانواده در شهر پولسبو ایالت واشنگتن پاسخ این سوال را بلی می‌داند، اما می‌گوید که این درمان‌ها ممکن است آن‌طور که شما فکر می‌کنید نباشند.
اگرچه بعضی از مکمل‌های غذایی می‌توانند مدت سرماخوردگی را کوتاه کنند، اما به عقیدهٔ دکتر نوی مکمل‌ها بهترین شیوه برای دفاع در مقابل سرماخوردگی نیستند. دکتر نوی توضیح می‌دهد: «بهترین سلاحی که ما در مقابل سرماخوردگی داریم سیستم ایمنی خودمان است.»
تغذیهٔ خوب، خواب کافی و ورزش و سطوح پایین استرس چیزهایی هستند که باعث می‌شوند سیستم ایمنی ما بهترین کارایی خود را داشته باشد. دکتر نوی می‌گوید: «عدم موفقیت در هر یک از این چهار چیز می‌تواند سیستم ایمنی ما را تضعیف کند و مدت سرماخوردگی را افزایش دهد یا منجر به سرماخوردگی‌های مکرر شود.»
تقویت سیستم ایمنی خود برای کوتاه کردن مدت سرماخوردگی
در ایالات‌متحدهٔ آمریکا این امکان برای بزرگ‌سال‌ها وجود دارد که در طول یک سال چهار بار دچار سرماخوردگی شوند، اما این امکان برای کودکان 6 تا 10 بار در طول یک سال است. دکتر نوی می‌گوید که به‌طورکلی ویروس‌ها باید دورهٔ خود را بگذرانند، اما می‌توانیم با مراقبت از سیستم ایمنی خود این دروه را تا حد امکان کوتاه کنیم. حال این سوال مطرح می‌شود که چگونه می‌توان از سیستم ایمنی خود مراقبت کرد؟ در پاسخ به این سوال می‌توان موارد زیر را بیان داشت:
استراحت کافی. دکتر نوی می‌گوید: «وقتی‌که یک شخص دچار سرماخوردگی می‌شود، استراحت موثرترین شیوهٔ درمانی برای اوست.» دکتر نوی می‌گوید که افراد خسته به زمان بیشتری برای درمان سرماخوردگی خود نیاز دارند. دکتر نوی توضیح می‌دهد: «بدن با احساس خستگی که از خود نشان می‌دهد نیازش به استراحت را بیان می‌دارد. همهٔ ما خستگی ناشی از یک سرماخوردگی را تجربه کرده‌ایم و درنتیجه آرزوی استراحت داشته‌ایم. بنابراین، وقتی‌که بدن احساس خستگی کرد باید به بدن گوش دهیم و استراحت کنیم.»
تمرین بدنی. دکتر نوی می‌گوید: «تمرین بدنی سیستم ایمنی را تقویت می‌کند.» در حقیقت، نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که افرادی که به‌طور منظم تمرین می‌کنند دچار سرماخوردگی‌های کمتر و خفیف‌تر می‌شوند. محققان دانشگاه کارولینای شمالی بیش از 1000 مرد و زن بین 18 تا 85 سال را در فصل‌های پاییز و زمستان تحت نظر داشتند تا ببیند در طول این مدت چند بار دچار عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی می‌شوند. شرکت‌کننده‌های این تحقیق اطلاعاتی در مورد انجام تمرین‌های هوازی فراهم آوردند و به سوالاتی در مورد سبک زندگی، تغذیه و استرس پاسخ دادند. افرادی که پنج روز از هفته یا بیشتر را به انجام تمرین‌های هوازی اختصاص می‌دادند 47 درصد کمتر از گروه دوم (افرادی که تنها یک روز از هفته یا کمتر را به انجام تمرین‌های هوازی اختصاص می‌دادند) دچار سرماخوردگی شدند. علاوه بر این، تعداد روزهایی که افراد گروه اول درگیر سرماخوردگی بودند 41 درصد کمتر از تعداد روزهای افراد گروه دوم بود. محققان می‌گویند که یکی از دلایل چنین نتایجی این است که تمرین بدنی باعث می‌شود که سلول‌های ایمنی با سرعت سریع‌تری به ویروس‌ها حمله کنند.
تغذیه مناسب. دکتر نوی می‌گوید: «وقتی‌که یک شخص سالم است، یک رژیم غذایی متعادل همراه با پروتئین کافی سلامتی فرد را تقویت می‌کند و احتمال سرماخوردگی را کاهش می‌دهد.» وقتی‌که دچار سرماخوردگی شدید، به آنچه معده‌تان به شما می‌گوید گوش دهید. دکتر نوی خاطرنشان می‌کند: «بدن ما خودش تعین می‌کند که چه چیزی می‌خواهد: سوپ، مایعات و غذاهای ملایم.» دکتر نوی اضافه می‌کند که چای زنجبیل و سوپ مرغ درمان‌هایی هستند که باعث تسکین موقت می‌شوند.
کاهش استرس. به عقیدهٔ دکتر نوی همان استرسی که فرد را تضعیف می‌کند باعث می‌شود که مقاومت فرد در مقابل بیماری‌هایی همچون سرماخوردگی کاهش یابد و درنتیجه طول مدت بیماری‌اش بیشتر شود. یافتن یک شیوهٔ سالم برای مقابله با استرس مزمن می‌تواند به مبارزه با تمام این بیماری‌ها کمک کند. تکنیک‌های آرام‌سازی همچون یوگا و مدیتیشن نیز ارزش امتحان کردن را دارند.
آیا مکمل‌ها می‌توانند مدت سرماخوردگی را کوتاه کنند؟
شاید شنیده باشید که مکمل‌های خاصی می‌توانند مدت سرماخوردگی را کوتاه کنند، اما آیا واقعاً چنین چیزی حقیقت دارد؟ مرکز ملی طب مکمل و جایگزین می‌گوید که بعضی از تحقیق‌ها به مزیت‌های بالقوهٔ مکمل‌ها اشاره می‌کنند، اما هیچ سند قطعی وجود ندارد که نشان دهد مکمل‌های غذایی یا دیگر درمان‌های جایگزین می‌توانند از سرماخوردگی‌ها جلوگیری کنند یا مدت سرماخوردگی را کاهش دهند.
باوجوداین، نتایج تحقیق اخیر چاپ‌شده در ژورنال British Journal of Nutrition نشان می هد که ویتامین‌های یافت شده در میوه‌ها و سبزی‌ها می‌توانند از سرماخوردگی جلوگیری کنند و مدت آن را کاهش دهند. در این تحقیق، محقق‌های آلمانی از یک مکمل میوه و سبزی استفاده کردند که حاوی ویتامین C،E، بتاکاروتن و فولات بود.263 نفر از شرکت‌کننده‌ها (که اساساً خانم‌های پرستار با میانگین سنی 39 سال بودند) به مدت هشت ماه روزانه چهار کپسول از این مکمل را می‌خوردند، درحالی‌که 266 نفر از شرکت‌کننده‌ها از یک دارونما استفاده می‌کردند. شرکت‌کننده‌های این تحقیق بیان داشتند که برای چند روز علائم شدید یا متوسط سرماخوردگی را در طول شش ماه تجربه کردند. گروهی که از مکمل استفاده کردند بیان داشتند که به‌طور متوسط به مدت 7.6 روز علائم سرماخوردگی را تجربه کردند، درحالی‌که گروهی که از دارونما استفاده می‌کردند بیان داشتند که به مدت 9.5 روز علائم سرماخوردگی را تجربه کردند.
در ادامه به تحقیقات اخیری اشاره می‌کنیم که در مورد دیگر مکمل‌های مرسوم برای درمان سرماخوردگی هستند:
• ویتامین C. به عقیدهٔ مرکز ملی طب مکمل و جایگزین، نقد و بررسی انجام‌گرفته روی 30 تحقیق که دربرگیرندهٔ بیش از 11000 نفر بود نشان داد که مصرف منظم ویتامین C (حداقل 0.2 گرم در روز) احتمال ابتلا به سرماخوردگی را کاهش نداد، اما احتمال می‌رود که مدت سرماخوردگی و شدت علائم سرماخوردگی را کاهش داده باشد. با پزشک خود در مورد مناسب بودن مصرف ویتامین C برای خود صحبت کنید.
• روی. دکتر نوی می‌گوید: «شاید بهترین سند در حمایت از قرص‌های مکیدنی روی این باشد که می‌تواند شدت علائم سرماخوردگی را کاهش دهد.» نتایج یک نقد و بررسی اخیر نشان می‌دهد که مصرف بیش از 70 میلی‌گرم روی در روز مدت سرماخوردگی را کاهش می‌دهد، درحالی‌که در دیگر تحقیق‌ها به مزیت روی در کاهش مدت سرماخوردگی اشاره نشده است. در سال 2009، سازمان غذا و داروی آمریکا پس‌ازآنکه گزارش‌هایی مبنی بر تاثیر افشانه‌های بینی حاوی روی در کاهش قدرت بویایی دریافت کرد در مورد مصرف این افشانه‌ها هشدار می‌دهد.
• اکیناسه یا سرخارگل. بسیاری از افراد معتقد هستند که این گیاه می‌تواند سرماخوردگی را پیشگیری یا درمان کند. نتایج تحقیقات انجام‌گرفته روی سرخارگل مختلف هستند. بررسی‌های انجام‌گرفته روی این تحقیق‌ها نشان می‌دهد که مصرف این گیاه در بزرگ‌سال‌ها مزیت‌هایی دارد، اما در تحقیق‌هایی که زیر نظر مرکز ملی طب مکمل و جایگزین انجام‌گرفته است چنین مزیت‌هایی را نمی‌توان یافت.
• پروبیوتیک‌ها. اگرچه بعضی از تحقیق‌ها می‌گویند که باکتری خوب موجود در بسیاری از ماست‌ها می‌تواند سرماخوردگی را پیشگیری یا درمان کند، اما دکتر نوی به کارایی پروبیوتیک‌ها اعتقادی ندارد.
درحالی‌که جلوگیری از تمام سرماخوردگی‌ها یک امر نسبتاً غیرممکن است، اما دکتر نوی می‌گوید که شستن دست‌ها، بخصوص پیش از صرف غذا یک شیوهٔ بسیار عالی و قدرتمند برای جلوگیری از سرماخوردگی است.

منبع: everydayhealth
مترجم: مصطفی صداقت رستمی


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه