تازه‌های پزشکی

آیا یک شخصیت اعتیادآور دارید؟

تاریخ انتشار : 08 دی 1396 ساعت 13:37
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
دکتر میشل ویور، مدیر پزشکی مرکز تحقیقات عصبی رفتاری اعتیاد در مرکز علوم سلامت دانشگاه تگزاس می‌گوید: «شخصیت اعتیادآور یک تشخیص روان‌پزشکی واقعی نیست. شخصیت‌ها بسیار پیچیده هستند و درحالی‌که نمی‌توان گفت که یک نوع شخصیتی خاص بیشتر مستعد اعتیاد است، اما بسیاری از عوامل وجود دارند که ترکیب آن‌ها باعث می‌شود که بیشتر مستعد اعتیاد باشید.»

تحقیقات مربوط به شخصیت اعتیادآور هم چنان در جریان هستند، اما چیزهایی که در مورد شخصیت اعتیادآور می‌دانیم شامل موارد زیر هستند:
ممکن است که در ژن‌های خود چیزی داشته باشید: دکتر ویور می‌گوید: «بارها و بارها این موضوع مورد تایید قرارگرفته است که در ایجاد اعتیاد یک عامل ژنتیکی دخیل است.» برای مثال، دانشمندان با تحقیق روی دوقلوها و همچنین کودکانی که از والدین معتاد متولدشده‌اند و سپس تحت سرپرستی والدین غیر معتاد قرارگرفته‌اند دریافتند که ژن ما انسان‌ها نیمی از مسئولیت ما در معتاد شدن را به عهده‌دارند. به‌عبارت‌دیگر، بر اساس نتایج تحقیق محققان عامل ژنتیک 50 درصد در معتاد شدن انسان‌ها دخیل است.
ژن‌ها به‌تنهایی کافی نیستند: اگرچه ممکن است که در خانواده‌ای متولد شوید که سابقهٔ اعتیاد در آن طولانی است، اما متولد شدن در چنین خانواده‌ای به این معنا نیست که شما نیز محکوم‌به اعتیاد هستید. بسیاری از عوامل دیگر، همچون دوستان شما، میزان تحصیلات شما، حمایت اجتماعی از شما و محیط اطراف شما نیز نقش مهمی را در معتاد شدن شما ایفا می‌کنند. دکتر جی.وسلی بوید، استادیار مدرسهٔ عالی پزشکی دانشگاه هاروارد می‌گوید: «یک فرد به یک‌چیز رفتارهای اعتیادآور نشان نمی‌دهد، مگر آنکه در معرض آن چیز قرار بگیرد.»
اگر یک اعتیاد داشته باشید احتمال اعتیاد به یک‌چیز دیگر بیشتر است: نتایج تحقیقات دانشجویی تایید می‌کنند که اگر به یک‌چیز (مثلاً الکل) اعتیاد داشته باشید، احتمال اعتیاد شما به یک‌چیز دیگر (همچون سیگار) بیشتر خواهد شد. شاید بخشی از اعتیاد یک فرد معتاد به یک‌چیز دیگر به دلیل ژنتیک و بخشی دیگر به دلیل چیزی باشد که در اطراف شماست: دکتر ویور می‌گوید: «اگر در موقعیتی قرار بگیرید که در آن الکل یا مواد مخدر موجود هستند، شاید تصمیم بگیرید که در آن موقعیت سیگار بکشید.» به‌عبارت‌دیگر، اگر یک فرد معتاد به الکل باشد و زمانی در یک موقعیتی قرار بگیرد که مواد مخدر در آن موقعیت وجود دارد، احتمال آنکه مواد مخدر موجود در آن موقعیت را امتحان کنید زیاد است. یک آزمایش پزشکی خاص وجود ندارد که نشان دهد چه کسی دچار یک اعتیاد خواهد شد، اما در افرادی که اعتیاد دارد بعضی از ویژگی‌های شخصیتی مرسوم‌تر هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:
عشق هیجان: رانندگی با سرعت، ریسک کردن، رابطه‌های جنسی و مصرف مواد مخدر جز مواردی هستند که باعث ترشح زیاد دوپامین در مغز می‌شوند. دوپامین یک مادهٔ شیمیایی در مغز است که باعث احساس لذت در فرد می‌شود. دکتر بوید می‌گوید که افراد معتاد در مقایسه با دیگران تمایل بیشتری به فوران دوپامین دارند. درنتیجه، یکی از ویژگی‌های شخصیتی افراد معتاد این است که دوست دارند هیجان را تجربه کنند و برای رسیدن به هیجان دست به هر کاری همچون مصرف مواد مخدر و روابط جنسی خطرناک می‌زنند. به‌عبارت‌دیگر، برای چنین افرادی رسیدن به هیجان مطلوب خود آن‌قدر دارای اهمیت است که حاضرند به‌سلامت خود آسیب برسانند.
نیاز به بیشتر برای به دست آوردن همان هیجان و شور: دکتر بوید می‌گوید: «افراد مستعد به اعتیاد می‌گویند که بهترین چیزی که در طول عمر خود احساس کرده‌اند زمانی بود که برای اولین بار هروئین را امتحان کردند یا یک نوشیدنی الکلی نوشیدند.» وقتی‌که اعتیاد چنین افرادی رشد می‌کند، نیاز آن‌ها به مصرف بیشتر چیز اعتیادآور و دفعات استفاده از آن بیشتر می‌شود تا همان تجربه‌ای را به دست آورند که برای بار اول در امتحان کردن آن چیز اعتیادآور به دست آورند. به‌عبارت‌دیگر، وقتی یک شخص یک‌چیز اعتیادآور را برای اولین بار امتحان می‌کند هیجان و احساسی در او شکل می‌گیرد که دوست دارد که بازهم آن هیجان و احساس را تجربه کند. درنتیجه، برای کسب چنین هیجان و احساسی دوباره روی به آن چیز اعتیادآور می‌آورد و آن‌قدر در کسب هیجان و احساس تجربه‌شده در بار اول غرق می‌شود که ناگهان خود را معتاد به آن چیز هیجان‌آور می‌بیند.
رفتار غریزی یا ویری: تحقیقات انجام‌گرفته روی مغز افراد معتاد نشان داد که این افراد بیشتر در معرض تصمیم‌های ناگهانی هستند، به‌طوری‌که بر اساس هوس تصمیم می‌گیرند و عواقب طولانی‌مدت تصمیم خود را لحاظ نمی‌کنند. به‌عبارت‌دیگر، یکی از ویژگی‌های شخصیتی افراد معتاد این است که بر اساس هوس یا بدون دلیل تصمیم می‌گیرند و در حین تصمیم‌گیری احساسی عمل می‌کنند و عقل و منطق را در نظر نمی‌گیرند.
ناتوانی در ترک: یکی دیگر از ویژگی‌های شخصیتی مرسوم در افراد معتاد این است که در ترک اعتیاد خود ناتوانی دارند. به‌عبارت‌دیگر، این افراد حتی وقتی می‌بینند که اعتیاد آن‌ها در زندگی، شغل، تحصیلات و رابطه‌شان با دوستان اختلال ایجاد می‌کند، بازهم به دنبال آن چیز یا رفتار اعتیادآور هستند. به‌عبارت‌دیگر، یک فرد معتاد علی‌رغم اینکه نتایج اعتیاد خود را می‌بیند بازهم به دنبال اعتیاد خود می‌رود. درنتیجه، یک فرد معتاد به‌تنهایی قادر به ترک نیست و باید برای ترک از دیگران نیز کمک بگیرد.
مهم‌ترین چیزی که باید همراه در ذهن خود داشته باشید این است که شخصیت شما سرنوشت شما را معین نمی‌سازد. دکتر ویور می‌گوید: «یک فرد می‌تواند از دیگران کمک بگیرد و درنهایت یک زندگی موفق و پر باری داشته باشد.» او اضافه می‌کند که اولین گام برای موفقیت در زندگی این است که مشکل بالقوهٔ خود را شناسایی کنید و بپذیرید. با یک سوال ساده همچون «آیا یک شخصیت اعتیادآور دارید» می‌توانید مشکل بالقوه را شناسایی کنید و بپذیرید. وقتی‌که مشکل بالقوهٔ خود را شناسایی کردید می‌توانید در جهت حل آن گام بردارید.

منبع: WebMD
مترجم: مصطفی صداقت رستمی


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه