تازه‌های پزشکی

بیماری همسر می‌تواند برای شما مرگبار باشد

تاریخ انتشار : 28 آذر 1396 ساعت 20:04
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
نتایج یک تحقیق جدید نشان داد که مراقبت از همسر بیمار خود می‌تواند خطر مرگ فرد را افزایش دهد. برای بعضی از بیماری‌های ناتوان‌کنندهٔ خاص، بخصوص زوال عقل، میزان تلفات افراد مراقبت‌کننده از همسر بیشتر از میزان تلفات همسر بیمارشان است.

برای بیش از 150 سال عقیده بر این بود که مرگ همسر یک شخص خطر مرگ او را بالا می‌برد. حال، نتایج تحقیق جدید نشان می‌دهند که بیماری همسر نیز می‌تواند قلب شما را بشکند. دکتر نیکولاس کریستاکیس که نویسندهٔ این تحقیق است در کنفرانس خبری گفت: «ما نشان دادیم که نه‌تنها مرگ همسر بلکه بیماری همسر نیز باعث می‌شود که فرد به دلیل شکسته شدن قلبش فوت کند.» او اضافه می‌کند: «ما نشان دادیم که این مرگ نیست که تنها باعث یک قلب شکسته می‌شود، بلکه بیماری همسر نیز باعث شکسته شدن قلب می‌شود.»
دکتر کریستاکیس، استاد مراقبت از سلامتی در دانشکدهٔ پزشکی دانشگاه هاروارد در بوستون این تحقیق را به همراه همکارانش انجام داد و در شمارهٔ 16 فوریه ژورنال The New England Journal of Medicine به چاپ رساند.
دکتر کریستاکیس و همکارانش داده‌های خدمات درمانی بیش از نیم میلیون زوج بین 65 تا 98 سال را مورد تجزیه‌وتحلیل قراردادند. میانگین سنی مردهای این تحقیق 75 سال و میانگین سنی زن‌های این تحقیق 73 سال بود. بر اساس نتایج این تحقیق، مرگ همسر خطر مرگ مرد را تا 21 درصد و خطر مرگ زن را تا 17 درصد افزایش می‌دهد. اما ظاهراً بعضی از بیماری‌های همسر تاثیر بیشتری روی فرد یا شخص مراقبت‌کننده دارد:
• بیماری روانی همسر خطر مرگ مرد را تا 19 درصد و خطر مرگ زن را 32 درصد افزایش می‌دهد.
• بیماری زوال عقل همسر خطر مرگ مرد تا 22 درصد و خطر مرگ زن را تا 28 درصد افزایش می‌دهد.
• از دیگر بیماری‌هایی که باعث تلفات زیادی در میان مراقبت‌کننده‌ها شده است می‌توان به نارسایی قلب، شکستگی لگن یا دیگر شکستگی‌های خطرناک و بیماری ریوی مزمن اشاره کرد.
• سرطان همسر خطر مرگ فرد مراقبت‌کننده را افزایش نمی‌دهد.
دکتر کریستاکیس می‌گوید: «این ناتوانی و نه مهلک بودن بیماری همسر است که می‌تواند برای شما مضر باشد و باعث افزایش خطر مرگ شما شود.»
فقر عامل دیگری است که می‌تواند بیماری همسر را برای فرد سخت سازد. دکتر کریستاکیس می‌گوید: «اگر ازنظر اقتصادی وضع خوبی ندارید و سنتان آن‌قدر هست که دیگر توانایی زیادی نداشته باشید و احساس ناخوشی می‌کنید آسیب‌پذیری بیشتری به بیماری همسر خواهید داشت. اما اگر وضع مالی‌تان خوب باشد یا جوان‌تر باشید بیماری همسر شوک بسیار بزرگی برای شما نخواهد بود.»
دکتر سوزان سالامون، دانشیار پیری پزشکی در مرکز پزشکی Beth Isreal Deaconess شهر بوستون خاطرنشان می‌کند که سالخورده‌های فقیرتر در ایالات‌متحدهٔ آمریکا دسترسی محدودی به مراقبت از سلامتی دارند. دکتر سالامون در تحقیق دکتر کریستاکیس حضور نداشت، اما در کنفرانس خبری دانشگاه هاروارد شرکت کرده بود.
دکتر سالامون می‌گوید: «چیزی که در مورد افراد فقیر متوجه شده‌ام این است که در میان آن‌ها چیزهای بیشتری وجود دارند که تاثیر منفی روی سلامتی آن‌ها می‌گذارند.» او ادامه می‌دهد: «به دلیل مسائل مربوط به چاقی ---فشارخون بالا، دیابت، سکته‌های مغزی خفیف-- و به دلیل دسترسی محدودتر به خدمات مراقبت از سلامتی غالباً مشکلات سلامتی بیشتری در میان افراد فقیر ً مشاهده می‌شود.»
بیماری همسر: خطر اولیه و خطر بعدی
چرا بیماری همسر خطر مرگ شریکش را افزایش می‌دهد؟ دکتر کریستاکیس می‌گوید که دو دورهٔ خطرناک وجود دارد.
در هفته‌ها یا ماه هال اول تاثیر استرس وجود دارد. چنین چیزی می‌تواند منجر به افزایش رفتارهای مضر همچون نوشیدن مشروبات الکلی یا خوردن غذاهای ناسالم شود. و استرس نیز می‌تواند منجر به بیماری‌ها و تصادف‌ها شود. دکتر کریستاکیس می‌گوید: «در ابتدا خطر مرگ فرد مراقبت‌کننده از همسر به دلیل حملهٔ قلبی، خودکشی و تصادف‌ها افزایش می‌یابد. برای مثال، وقتی‌که همسر من بیمار شد شوکه شدم و به هنگام رانندگی زیاد توجه نمی‌کردم. علاوه بر این، بیماری همسر خطر عفونت‌ها را افزایش می‌دهد.»
درنهایت این اثرات استرس فروکش می‌کنند. اما سپس فرد مراقبت‌کننده از همسر به دلیل کم شدن حمایت اجتماعی با مجموعهٔ جدیدی از خطرات سلامتی مواجه می‌شود. دکتر سالامون می‌گوید: «در ابتدا، افراد زیادی دوروبر فرد هستند و از او حمایت زیادی می‌کنند، اما پس از مدتی مردم به او سر نمی‌زنند و برایش غذا نمی‌آورند. و باگذشت زمان تنهایی به سراغ فرد می‌آید.»
سلامتی شما و سلامتی من به هم مرتبط هستند
دکتر کریستاکیس امیدوار است که نتایج این تحقیق بتواند باعث فهم این موضوع در میان افراد ارائه‌دهندهٔ مراقبت از سلامتی شود که با توجه بیشتر به سلامتی افراد مراقبت‌کننده از همسر می‌توانند از تلفات آتی جلوگیری کنند. او می‌گوید: «چیزی که تحقیق ما انجام می‌دهد این است که آسیب‌پذیری سالخورده‌ها را بیشتر روشن سازد و درنتیجه مداخله‌های مربوط به بهبود سلامتی آن‌ها را بیشتر سازد.» دکتر کریستاکیس توضیح می‌دهد: «اگر مردم را به هم مرتبط بدانیم دید ما نسبت به مراقبت از سلامتی آن‌ها تغیر می‌کند. مراقبت از زوج‌هایی که هر دو در حال مرگ هستند می‌تواند مزیت‌های سلامتی را برای شریک جان سالم به دربرده افزایش دهد.» در مورد روابط دیگر چه می‌توان بیان داشت؟ دکتر کریستاکیس می‌گوید: «ازآنجایی‌که مردم درهم‌تنیده یا به هم مرتبط هستند، ما فکر می‌کنیم که چنین پدیده‌ای بیشتر در میان زوج‌های مسن به کار می‌رود.» او ادامه می‌دهد: «ما به دنبال پیوندهای وسیع‌تری همچون پیوند میان والدین و کودک، برادر و همسر، همسایه‌ها و دوستان هستیم.»
منبع: WebMD
مترجم: مصطفی صداقت رستمی


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه