تازه‌های پزشکی

آیا استرس می‌تواند باعث اضافه وزن شود؟

تاریخ انتشار : 27 آذر 1396 ساعت 15:15
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
اثرات و پیامدهای ناشی از استرس و فشارهای روحی و روانی دائمی، بسیار است. زمانی که شما به طور مداوم احساس اضطراب و پریشانی و نگرانی و خطر می‌کنید، تقریباً هر عضوی از بدنتان، دچار صدمه و آسیب می‌شود.

بسیاری از مردم به دلیل فشارهای شدید ناشی از کار، مطالعه، خانواده و حتی زندگی روزمره، به استرس و فشارهای روحی و روانی مبتلا می‌شوند. تعداد معدودی از افراد درمی یابند که اضافه وزن، یکی از اثرات و پیامدهای بسیار زیادی است که استرس در بدن، بر جا می‌گذارد. خبر خوب در این مورد، این است که یافتن چند راهکار کاهش دهندهٔ استرس، نه تنها به سلامت روح و روان کمک خواهد نمود، بلکه به شما نیز کمک می‌کند تا شروع به کاهش وزن نمایید.

چگونه استرس می‌تواند باعث افزایش وزن گردد
هنگامی که ما در وضعیت و موقعیتی قرار می‌گیریم که احساس خطر می‌کنیم، در این موقع، واکنش و عکس
- العمل بدن به این شرایط، ترشح هورمونی به نام کورتیزول است. ترشح میزان بسیار زیاد این هورمون، در واقع می‌تواند عمل سوخت و ساز در بدن را کاهش دهد، که خود بدین معنی است که بدن شما میزان کالری بسیار کمتری از حدّ معمول را می‌سوزاند و در این موقع، احتمال اضافه وزن بسیار زیاد است.
علاوه بر آن، استرس می‌تواند بر سیستم ایمنی بدن، با مختل کردن کار آن، صدمه و آسیب وارد کند. و آن، منجر به بروز مشکلات و ناراحتی‌های بسیار زیادی مانند اختلال در خواب و بیماری دائمی می‌شود. و این ناراحتی‌ها و مشکلات نیز می‌تواند به نوبهٔ خود، منجر به کند شدن عمل سوخت و ساز در بدن و اضافه وزن گردد.

انتخاب غذا
گاهی اوقات، استرس بر انتخاب غذاهای ما نیز تاثیر می‌گذارد. آیا هرگز در دوران کودکی خود، از پزشکتان پس از تزریق واکسن، یک آب نبات چوبی دریافت کرده بودید؟ و یا از مادر خود، به دلیل مودب بودن و خوش رفتاری، یک کیک فنجانی هدیه گرفته بودید؟ بسیاری از ما، هیجانات و احساساتمان را به غذا متصل می‌کنیم، بنابراین هنگامی که دچار استرس و فشارهای روحی و روانی می‌شویم، ممکن است به عنوان راه و شیوه‌ای برای غلبه بر احساسات ناشی از استرس و اضطراب و نگرانیمان، پرخوری نموده و غذاهای بدی را انتخاب نماییم. اغلب ما، در دستیابی به غذاهای چرب، پرنمک و شیرین در طی دوران سخت و دشوار زندگی، مقصر هستیم. افزایش میزان قند خون باعث می‌شود که در خصوص آنچه که در حال رخ دادن است، احساس بهتری پیدا کنیم، امّا آن، اثری کوتاه مدت و زود گذر دارد. بسیاری از افراد، بدین شیوه به استرس هیجانی و عاطفی واکنش نشان می‌دهند. و آن، به عنوان خوردن احساسی و هیجانی شناخته می‌شود.

راهکارهایی برای مبارزه با استرس، در حالی که وزن نیز کاهش می‌یابد.
انجام یوگا و مدیتیشن
بسیاری از افراد، در جستجوی راهکاری برای کاهش استرس و فشارهای روحی و روانی هستند. کاستن استرس در خود، اولین گام برای متوقف نمودن اضافه وزن ناشی از استرس است. بررسی کنید که چه عاملی باعث این همه اضطراب و نگرانی در شما می‌شود و شما برای کاهش آن، چه کاری می‌توانید انجام دهید. و همانطور بررسی تکنیک‌ها و فنون مربوط به مدیریت استرس نیز برای سلامتی و تندرستی شما، لازم و ضروری است. انجام یوگا و مدیتیشن نیز می‌تواند کمک بزرگی در این مورد برای شما باشد.

انتخاب غذاهای بهتر
انتخاب غذاهای بهتر، به شما در کاهش وزن و به طور کلی در سالم‌تر بودن کمک می‌کند. تا آنجایی که می‌توانید، از مصرف غذاهای فرآوری شده اجتناب نمایید. سعی کنید گوشت‌های بدون چربی، سبریجات، میوه جات و غلات سبوس دار مصرف کنید. و همانطور از نوشیدن مقدار بسیار زیادی آب نیز، اطمینان حاصل کنید.

انجام حرکات و تمرینات ورزشی
پرداختن به انجام حرکات و تمرینات ورزشی در روز نیز کمک بزرگی در این مورد به شما خواهد نمود. و آن، نه تنها به شما در کاهش وزن کمک می‌کند، بلکه ثابت شده است که تنها 30 دقیق انجام حرکات و تمرینات ورزشی در روز، میزان استرس و فشارهای روحی و روانی و همانطور احتمال گسترش افسردگی و اضطراب و نگرانی را در شما کاهش می‌دهد.
مترجم:افسون بدر
منبع: www.en.amerikanki.com


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه