نظام سلامت / دارو و تجهیزات پزشکی

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اعلام کرد
بی رغبتی شرکت های داروسازی کشور به بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 24 آذر 1396 ساعت 18:43
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: لازمه حضور در بازارهای جهانی صادرات دارو چشم پوشی از منافع کوتاه مدت و توجه به منافع دراز مدت است.

به گزارش سپیدآنلاین، محمدنعیم امینی فرد با بیان اینکه به واسطه ورود شرکت های دانش بنیان در سال های اخیر موفقیت و مزیت نسبی برای صادرات دارو در سطح منطقه فراهم شد، گفت: بازار منطقه نیز بازار هدف خوبی برای صادرات دارو است اما متاسفانه سهم کشور از صادرات دارو بسیار ناچیز و اندک است.
نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: با توجه به پیشرفت کشور در مسیر دانش پزشکی و اعتماد نسبی کشورهای منطقه به این مقوله، باید سهم کشور از صادرات دارو افزایش یابد.

ساختار عمومی و نیمه دولتی شرکت های دارویی عامل موثر در عدم موفقیت در زمینه صادرات دارو

وی ساختار عمومی و نیمه دولتی شرکت های دارویی را از عوامل موثر در عدم موفقیت کشور در زمینه صادرات دارو دانست و گفت: بنابراین رقابت پذیری و استفاده از مزیت های نسبی مورد غفلت قرار گرفته و این موارد در چشم اندازهای شرکت های دارویی دیده نمی شود البته نیمی از بازار دارویی کشور را شرکت های وابسته به تامین اجتماعی در اختیار دارند و نیاز است در ساختار شستا تجدید نظر کلی صورت گیرد و تا زمانی که شستا با این روند به فعالیت خود ادامه دهد شرکت های دارویی نیز در حالت روزمرگی و اکتفا به بازارهای داخلی به سر می برند.

جذابیت بیش از حد بازار داخلی باعث شده شرکتهای داروسازی توجهی به چشم اندازهای جدید و بازاریابی نداشته باشند

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه جذابیت بیش از حد بازار داخلی باعث شده شرکت های داروسازی توجهی به چشم اندازهای جدید و بازاریابی نداشته باشند، تصریح کرد: شرکت های دارویی بازار جذاب 80 میلیونی داخلی دارو را در انحصار داشته و فروش داروی آنها تضمین شده است بنابراین تلاش موثری برای بازاریابی دارو در منطقه نداشته و اگر تلاشی هم داشته باشند با انگیزه و به قصد به دست آوردن بازارهای جهانی در درازمدت نیست از سویی لازمه حضور در بازارهای صادرات دارو چشم پوشی از منافع کوتاه مدت و توجه به منافع دراز مدت است که متاسفانه به نظر می رسد این دوراندیشی در صنایع دارویی کشور وجود ندارد.

استمرار سرمایه گذاری در بحث دارویی مستلزم توجه به چشم اندازهای وسیع تر در بازار منطقه

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس دهم، ادامه داد: البته در سال های گذشته به دلیل تحریم ها بحران دارویی در کشور وجود داشت که عملا بعد از گشایشی هایی که بعد از برجام اتفاق افتاد شرکت های دارویی با تسهیلات بسیار مناسبی روبرو شدند که توانستند با انتقال تکنولوژی بازار داخلی را هدف قرار داده و در این مورد موفقیت هایی حاصل شد اما در فاز بعدی نیاز است برای آنکه استمرار سرمایه گذاری را در بحث دارویی داشته باشیم حتما به چشم اندازهای وسیع تر در بازار منطقه توجه داشته باشیم.

برای بهبود صادرات دارو خلاء قانونی وجود ندارد

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برای بهبود صادرات دارو خلاء قانونی وجود ندارد، افزود: اگر با مشکل کمبود قوانین در این حوزه مواجه هستیم بهتر است مسئولان ذی ربط اعلام کنند در این رابطه نیاز است وزارت بهداشت با سیاست گذاری مناسب تمایل شرکت های دارویی را به این سمت و سو سوق دهد البته تا زمانی که شرکت های داروسازی به ضرورت و باور حضور در بازارهای جهانی نرسند در عمل تلاش هیچ دستگاهی به سرانجام نخواهد رسید. خانه ملت


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه