دارو و تجهیزات پزشکی

هشدار مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو:
تجویز داروهای خارج از فارماکوپه تخلف است


تاریخ انتشار : 11 آذر 1396 ساعت 15:04
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با هشدار درباره افزایش تجویز دارو خارج از فارماکوپه گفت: تجویز داروهای خارج از فهرست دارویی مصوب کشور تخلف محسوب می‌شود.

به گزارش سپیدآنلاین، اکبر برندگی با اشاره به آخرین وضعیت بازار دارویی ایران گفت: گردش مالی حوزه دارو و تجهیزات در سال ۹۵ بالغ بر ۱۴ هزار میلیارد تومان بود در حالی که هم اکنون ۱۱۲ شرکت تولید دارو در ایران فعال هستند و ۷۸ شرکت نیز در زمینه تولید دارو فعالیت می‌کنند که در این میان ۶۷ شرکت در زمینه واردات با فوریت دارو فعالیت می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه ۵۶ شرکت در زمینه توزیع و ۷۸ شرکت در زمینه تولید مواد اولیه دارو در سراسر کشور فعالیت هستند، افزود: از سال ۸۵ به بعد و تا قبل از ۹۵، تقریبا یک میلیون و ۷۰۰ هزار دلار واردات دارو داشته‌ایم که اگر همین مقدار را با ریال محاسبه کنیم مبلغی در حدود چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان دارو تا سال ۹۵ وارد کشور شده است.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، وی با بیان دلایل سه‌گانه کمبود دارویی در کشور افزود: متاسفانه در حال حاضر تجویز داروهای خارج از فهرست دارویی مصوب کشور زیاد شده که این خود تخلف محسوب می‌شود. از سوی دیگر شاید یکی از علل کمبود داروی شرکت‌های دارویی، ریشه در مشکلات شدید نقدینگی دار. زیرا این شرکت‌ها سرشان زیر آب است و در گردآب این مشکلات غرق شده‌اند و با وجود داشتن مطالبات قابل توجه‌شان فقط گاهی بخشی از آنها را دریافت می‌کنند؛ در واقع با چنین شرایطی این شرکت‌ها گاهی سرشان را از آب بیرون می‌آورند تا نفسی بگیرند و چند صباحی زنده بمانند.
برندگی خاطرنشان کرد: اوراقی هم که پیش از این داده شده بود به علت نبود پشتوانه بانکی از سوی شرکت‌های داوریی مورد استقبال قرار نگرفت. همچنین برای حل کمبود کاذب دارو نیز باید معاونین غذا و دارو بیشتر تلاش کنند و انتظار می‌رود که تجویز داروهای تک نسخه‌ای و خارج از فهرست نیز متوقف شود.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه