تیتر ۱ / دارو و تجهیزات پزشکی

واکنش مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت به مصوبه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام:
ضعف ما عامل اعطای مسئولیت به سازمان استاندارد بود


تاریخ انتشار : 07 آذر 1396 ساعت 16:07
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره واگذاری نظارت‌ها و برخی اقدامات در حوزه تجهیزات پزشکی به سازمان استاندارد را نتیجه ضعف سازمان غذا و دارو در توجیه نمایندگان مجلس در خصوص نظارت کامل بر کیفیت این کالاها دانست.

به گزارش سپیدآنلاین، رضا مسائلی در جلسه هم‌اندیشی اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو با شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه تجهیزات پزشکی با اشاره به مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر انتقال مسئولیت نظارت فرآورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی به سازمان ملی استاندارد، گفت: ما باید در این حوزه فعال‌تر عمل می‌کردیم تا کار به اینجا نرسد. باید نمایندگان مجلس را توجیه می‌کردیم که ما به عنوان وزارت بهداشت بر کیفیت کالاها نظارت کامل داریم، اما متاسفانه نتوانستیم این موضوع را به خوبی بیان کنیم.
وی با بیان اینکه این مصوبه ابتدا در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و برای تایید به شورای نگهبان رفت، گفت: شورای نگهبان به دلیل مغایرت این مصوبه با سیاست‌های کلان سلامت نظر منفی بر این مصوبه داشت، اما نهایتا این مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت و ما جلسات زیادی را با مجمع برگزار کردیم و وزیر بهداشت توضیحات لازمی را در آنجا ارائه کردند. بر این اساس مجمع تشخیص مصلحت نظام با استثناء کردن کالاهای سلامت‌محور از این قانون موافق بود، اما اعلام کرد که نمی‌تواند وارد متن شود و در متن تغییر ایجاد کند. بلکه مجمع تشخیص مصلحت نظام تنها اعلام می‌کند که آیا نظر مجلس را تایید می‌کند یا نظر شورای نگهبان را و نمی‌تواند وارد متن شود.
مسائلی با اشاره به اینکه محصولات سلامت‌محور از متن قانون مستثنی نشده است، افزود: حال قرار شد حوزه تجهیزات پزشکی را به صورت مشترک با سازمان ملی استاندارد مورد رسیدگی قرار دهیم، اما با این کار تراکم کاری شرکت‌ها افزایش می‌یابد. بنابراین باید لایحه یا تصویب نامه‌ای به پیشنهاد وزارت بهداشت و سازمان استاندارد به هیات وزیران داده شود تا چهارچوب فعالیت و تفکیک مسئولیت‌های میان وزارت بهداشت و سازمان استاندارد را مشخص کند.
وی با بیان اینکه مسئولیت صدور پروانه شرکت‌های تجهیزات پزشکی تا مشخص شدن تفکیک وظایف در اداره کل تجهیزات پزشکی خواهد ماند، اظهار داشت: این موضوع که ورود سازمان استاندارد در حوزه تجهیزات پزشکی به چه حیطه‌هایی خواهد بود و کار به چه صورت انجام خواهد شد، در آینده مشخص می‌شود ولی باید ببینیم مفاد تصویب‌نامه پیشنهادی چگونه خواهد شد. بر این اساس درباره تصویب‌نامه یا با سازمان استاندارد به اجماع می‌رسیم و یا دو متن متفاوت به دولت ارائه می‌شود تا به یکی از آنها رای دهد، اما فعلا بر روال گذشته کارها را انجام می‌دهیم. مسائلی اضافه کرد: در حال حاضر این قانون حاکم شده، اما قول می‌دهیم تلاش کنیم تا معضل از این حد بیشتر نشود.
مشاور وزیر در ادامه با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان یکی از اولویت‌های جدی سازمان غذا و دارو در این دوره هستند، گفت: این جلسه به نوعی هم اندیشی هست تا صحبت‌های شما را بشنویم و ببینیم چه اقداماتی را می‌توان در چهارچوب اختیارات و وظایف‌مان برای حمایت از شما انجام دهیم.
وی افزود: همچنین در دوره جدید بنا داریم فرآیندها و سیر رسیدگی به پرونده‌ها را سریع‌تر کنیم و برخی امورات مانند ارزیابی خدمات بعد از فروش، رتبه‌بندی و ... را به انجمن‌های تجهیزات پزشکی که زیرساخت‌های لازم را دارند، واگذار کنیم.
در ادامه این مراسم نماینده یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان از عقب افتادن پرداخت مطالبات انتقاد کرد و گفت: ما از سال ۹۴ از بیمارستان‌ها مطالبه داریم و عدم پرداخت این مطالبات ما را زمین‌گیر کرده است. در زلزله کرمانشاه این شرکت‌های تجهیزات و ملزومات پزشکی داخلی بودند که انبارهایشان را به روی مردم باز کردند و انتظاری هم نیست که شرکت‌های واردکننده این کار را انجام دهند. شرکت‌های تولیدکننده داخلی از مردم حمایت می‌کنند و ما همیشه در کنار مردم هستیم.
مسایلی در پاسخ به این انتقادات گفت: متاسفانه از نظر مالی واقعا هم به شرکت‌های تولیدکننده و هم به شرکت‌های واردکننده فشار آمده است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر دولت نسبت به طرح تحول سلامت بدهی دارد، افزود: در زمانی با تحریم‌ها مواجه بودیم، اما دست به دست هم دادیم و این تحریم ها را رد کردیم و در حال حاضر هم باید دست به دست هم دهیم تا مشکلات رفع شوند. البته گاهی ما به عنوان دولت رفتارهای دوگانه ای را انجام می‌دهیم؛ مثلا پول کم است، اما اگر همین میزان پول به طور عادلانه و دقیق توزیع شود، شرکت‌ها با آن کنار می‌آیند.
مسایلی ادامه داد: وزارت بهداشت تلاش می‌کند تا بدهی‌ها را حل و فصل کند و دولت هم کمک خواهد کرد. در حال حاضر درآمدهای دولت فاصله زیادی با بدهی‌های طرح تحول دارد و این موضوع باعث شده که به شرکت‌ها فشار وارد شود. در عین حال برادرانه خواهش می‌کنم در این حوزه کمک کنید تا مشکلات رفع شود. من از شرکت‌ها عذرخواهی می‌کنم و قول می‌دهم که تمام تلاش‌مان را برای تامین بدهی‌ها انجام دهیم.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه