دارو و تجهیزات پزشکی

صرفه‌جویی ارزی ۲۰۰ میلیارد تومانی با تولید نخستین داروی اوستین ایرانی

تاریخ انتشار : 05 آذر 1396 ساعت 14:45
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
نخستین داروی ایرانی درمان سرطان انتهای روده بزرگ با نام استیوانت(بواسیزومب) رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار سپیدآنلاین، امیر فرشچی، مدیرعامل شرکت دارویی تولیدکننده دارو در این مراسم گفت: بر اساس آمار وزارت بهداشت سال گذشته ۲۰۰ میلیارد تومان ارز برای واردات داروی بواسیزومب هزینه شد.
وی در جمع خبرنگاران افزود: شرکت آریوژن فارمد در سال ۹۰ اولین محصول خود را با نام فاکتور 7 وارد بازار کرد در حالی که تا قبل از آن، کل بازار فاکتور 7 در اختیار یک شرکت دانمارکی بود. وی با اشاره به اینکه همه محصولات توسط ارگان‌های داخلی و خارجی بررسی و تاییدیه می‌شود، اضافه کرد: در حال حاضر بعد از شرکت دانمارکی، ایران دومین کشوری است که مولکول فاکتور هفت را تولید می‌کند.
فرشچی با اشاره به مراحل ثبت این مولکول در اتحادیه اروپا، اظهار داشت: این محصول تا دو سال دیگر وارد بازار اروپا می‌شود و در حال حاضر در پروسه ثبت قرار دارد. البته روند ثبت هر مولکول بایولوژیک در اتحادیه اروپا ۵ ساله و با هزینه‌ای حدود 40 تا 50 میلیون دلار است و محصول این شرکت حدود ۳ سال از این پروسه را گذرانده و بررسی‌های کنترل کیفی و مولکولی آن انجام شده است. مدیرعامل این شرکت دارویی با اشاره به تولید مولکول ریتوکسی‌مب در کشور، گفت: این دارو برای درمان سرطان‌ها و برخی بیماری‌های خود ایمنی مانند ام‌اس کاربرد دارد.
مدیرعامل این شرکت دارویی اضافه کرد: برای ثبت تمام محصولات در اتحادیه اروپا و صادرات آن برنامه‌ای را شروع کرده‌ایم و در حال حاضر حجم صادرات ما به ۱۵ میلیون دلار رسیده و برنامه‌ریزی‌ها برای ۵۰ میلیون دلار صادرات در سال است. فرشچی با بیان اینکه ایران متنوع‌ترین سبد داروهای بیولوژیک بایوسیمیلار ژنریک را دارد، گفت: داروی دیگر با اسم مولکولی اتانرسپت در درمان بیماری‌های خودایمنی درگیرکننده پوست کاربرد دارد.
وی با بیان اینکه تمام داروهای تولیدی این شرکت، هر کدام به طور میانگین بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیارد تومان صرفه جویی ارزی ایجاد می‌کند، اظهار کرد: به طور مثال سال گذشته بر اساس آمار وزارت بهداشت ۲۰۰ میلیارد تومان ارز برای واردات داروی بواسیزومب هزینه شد.
فرشچی با بیان اینکه نمونه خارجی این دارو توسط یک شرکت سوئیسی با نام تجاری اوستین تولید می‌شود، اظهار کرد: بر اساس قوانین وزارت بهداشت، علاوه بر اثبات آزمایشگاهی مشابهت مولکول، باید مطالعه‌ای روی بیماران نیز انجام شود که مشخص کند اثر داروها یکسان است. به همین دلیل داروی تولیدی روی ۱۲۶ بیمار پیشرفته سرطان روده بزرگ توسط ۴۰ فوق تخصص آنکولوژی در سطح کشور بررسی شد.
وی در پایان با اشاره به اینکه سال گذشته این داروی خارجی ۲۰۰ میلیارد تومان ارزبری داشته است، گفت: داروی تولید داخل از فردا وارد بازار می‌شود و تحت پوشش بیمه نیز قرار دارد. البته قیمت دارو برای برند اصلی که یک آمپول 400 میلی‌گرمی است 4 میلیون تومان است در حالی که قیمت نمونه ایرانی هفتاد درصد برند خارجی است و این یعنی اینکه قیمت هر آمپول ایرانی حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود.
خبرنگار: علی‌اکبر ابراهیمی


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه