تیتر ۱ / دارو و تجهیزات پزشکی

مدیریت غذا و تجهیزات پزشکی و لوازم بهداشتی به سازمان استاندارد واگذار شد
احتمال تغییر نام سازمان غذا و دارو به سازمان دارو


تاریخ انتشار : 05 آذر 1396 ساعت 12:10
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: با رای مجمع تشخیص مصلحت نظام، صدور مجوز تولید، واردات و مدیریت و نظارت بر مواد غذایی، تجهیزات پزشکی و لوازم بهداشتی از سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت گرفته شد و به سازمان ملی استاندارد ایران واگذار شد.

به گزارش سپیدآنلاین، غلامرضا اصغری با اعلام این خبر افزود: روز شنبه مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوبه مجلس شورای اسلامی را مبنی بر واگذاری همه امور مربوط به مواد غذایی، آرایشی، بهداشتی و لوازم و تجهیزات پزشکی را به سازمان ملی استاندارد تصویب کرد.
وی گفت: مجلس پیش‌ازاین با تصویب طرحی، واگذاری همه امور مربوط به صدور مجوز و نظارت بر این کالاها را به سازمان استاندارد تصویب کرده بود که با مخالفت شورای نگهبان همراه شده بود و با توجه به اختلاف‌نظر مجلس و شورای نگهبان این مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد و مجمع نیز نظر مجلس را تصویب کرد.
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: وزارت بهداشت با این مصوبه مخالف است و روز شنبه بنده و وزیر بهداشت نیز با حضور در مجمع تشخیص مصلحت نظام مخالفت وزارت بهداشت را با این مصوبه اعلام کردیم اما مجمع تشخیص مصلحت نظام سرانجام نظر و مصوبه مجلس را تایید کرد. اصغری افزود: سازمان ملی استاندارد امکانات و آزمایشگاه‌های لازم را برای بررسی و نظارت بر مواد غذایی، آرایشی، بهداشتی و تجهیزات و لوازم پزشکی ندارد و این مصوبه می‌تواند برای سلامت مردم خطرات جدی به وجود آورد.
وی گفت: شورای نگهبان با استناد به اینکه بر اساس سیاست‌های کلان سلامت، متولی سلامت مردم در همه امور وزارت بهداشت تعیین شده است، مصوبه مجلس را برخلاف قوانین و سیاست‌های کلان نظام سلامت اعلام کرده بود اما با اصرار مجلس، این مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد. اصغری اضافه کرد: این مصوبه شامل همه کالاهای مرتبط با سلامت مردم اعم از غذا، لوازم و کالاهای بهداشتی، تجهیزات و لوازم پزشکی می‌شود و فقط دارو استثنا شده است.
اصغری در پاسخ به این پرسش که در صورت اجرای این مصوبه باید نام سازمان غذا و دارو نیز تغییر کند و به سازمان دارو نام‌گذاری شود، گفت: فعلا برای خود ما در وزارت بهداشت نیز موضوع مبهم است. باید ببینیم که دولت در پی مصوبه مجلس چه تصمیمی می‌گیرد، بر اساس این مصوبه مجمع تشخیص به ظاهر همین‌طور است و سازمان غذا و دارو عملا به سازمان دارو تبدیل می‌شود.
وی در پاسخ به این پرسش که نظارت بر سموم مواد غذایی و کشاورزی با چه سازمانی خواهد بود، گفت: بر اساس مصوبه مجمع، نظارت بر سموم مواد غذایی و محصولات کشاورزی نیز از وزارت بهداشت جدا می‌شود، استناد وزارت بهداشت در مخالفت با این مصوبه نیز همین مسائل بود اما در نهایت مجمع نظر وزارت بهداشت را قبول نکرد. اصغری افزود: اگر دولت تصویب کند عملا باید اداره کل مواد غذایی،آرایشی و بهداشتی و اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت از این وزارتخانه جدا شود و به سازمان استاندارد منتقل شود.
وی گفت: این تصمیم عجیبی است که اتفاق افتاده است، چون وزارت بهداشت مسئول و متولی سلامت مردم است و باید هر موضوعی که به نحوی با سلامت مردم مرتبط است در وزارت بهداشت مدیریت شود، اگر در آینده به هر دلیل سازمان استاندارد وظیفه‌اش را به‌درستی انجام نداد مسائل و مشکلات آن مستقیم به وزارت بهداشت تحمیل می‌شود.
رئیس سازمان غذا و دارو افزود: اگر مردم غذای آلوده و مشکل‌دار بخورند،گرفتاری‌های زیادی به وجود می‌آید، استدلال طرفداران این مصوبه این بود که به‌عنوان‌مثال اگر لنت ترمز هم استاندارد نباشد و کسی تصادف کند، بیمار را باید به بیمارستان بیاورند و این دلیل نمی‌شود صدور مجوز و نظارت بر لنت ترمز به وزارت بهداشت واگذار شود.
وی گفت: قبلا البته موازی کاری‌هایی بین سازمان غذا و دارو و سازمان استاندارد ازجمله در مورد برخی مواد غذایی مانند خمیر مرغ یا فرآورده‌های گوشتی بود و اختلاف‌نظرهایی وجود داشت، قبول داریم که نباید موازی کاری باشد اما واگذاری این امور به سازمان استاندارد و خلع ید وزارت بهداشت به زیان مردم و سلامت مردم کشور است.
گفتنی است تاکنون صدور مجوز تولید، صادرات، واردات، مدیریت و نظارت بر دارو، مواد غذایی،آرایشی و بهداشتی در وزارت بهداشت و معاونت غذا و داروی این وزارتخانه انجام می‌شد. این معاونت در دولت دهم به یک سازمان مستقل زیر نظر وزارت بهداشت تبدیل شد و مدیریت امور مربوط به تجهیزات پزشکی که قبلا اداره کل مستقلی زیر نظر قائم‌مقام وزیر بهداشت داشت نیز به این سازمان منتقل شد، اما بر اساس مصوبه روز شنبه مجمع تشخیص مصلحت نظارت به جز مدیریت و نظارت بر دارو، همه امور مربوط به کالاهای خوراکی، پزشکی و بهداشتی به جز دارو از اختیارات این سازمان گرفته شده است.
ایرنا


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه