بیمه

محمدرضا تابش در گفت‌وگو با سپیدآنلاین:
افزایش مالیات بر کالاهای آسیب رسان موجب افزایش قاچاق می‌شود


تاریخ انتشار : 22 آبان 1396 ساعت 20:43
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس گفت: «ما هر وقت توانستیم مبانی ورودی و خروجی را سامان داده و از ورود کالای قاچاق جلوگیری کنیم، آن زمان می‌توانیم قیمت سیگار و نوشابه را گران‌تر کنیم.»

محمدرضا تابش در گفت‌وگو با سپیدآنلاین در خصوص افزایش مالیات بر کالاهای آسیب رسان به سلامت گفت: «مجلس همواره در زمینه افزایش مالیات و عوارض کالاهای آسیب‌رسان به فکر بوده و هم در قانون برنامه و هم در قوانین بودجه مالیات‌هایی را بر سیگار و نوشابه وضع کرده است. اما در خصوص برخی کالاهای آسیب‌رسان می‌توان در قوانینی که در مجلس تصویب خواهد شد؛ پیشنهاد آن را ارائه دهیم.»
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا علی رغم اینکه بر سیگار و نوشابه مالیات وضع شده است، بازدارندگی لازم وجود ندارد، افزود: «این موضوع متاثر از این امر است که آن مالیات و عوارض قابل توجه نیست. علت اینکه ما بیش از این نتوانستیم مالیات و عوارض را افزایش دهیم به این دلیل است که ما کنترل صد در صدی بر مبادی ورودی و خروجی نداریم.»
محمدرضا تابش ادامه داد: «علی‌رغم اینکه بسیاری از کالاها در داخل کشور تولید می‌شود، سالیانه 20 میلیارد دلار قاچاق کالا وجود دارد که رقم بالایی است. اگر قصد داشتیم مالیات بر برخی از این مواد آسیب رسان به سلامت به خصوص سیگار را افزایش دهیم چون کنترلی 100 درصدی بر مبادی ورودی وجود ندارد سیگار و حتی نوشابه نیز به صورت قاچاق وارد کشور می‌شد.»
رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس گفت: «باید توجه داشت که وضع این مقررات مبتنی بر واقعیات موجود در کشور است. ما هر وقت توانستیم مبانی ورودی را سامان داده و از ورود کالای قاچاق جلوگیری کنیم، آن زمان می‌توانیم قیمت سیگار و نوشابه را گران‌تر کنیم. در حال حاضر با افزایش مالیات بر سیگار و نوشابه چون کنترلی بر آن وجود ندارد، محاسبات نشان می دهد که موجب افزایش قاچاق می‌شود.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه