سلامت و سبک زندگی / جامعه پزشکی / نظام سلامت

رئیس شورای عالی نظام پزشکی:
هیچ منعی برای حضور اقلیت های دینی در ساختار سازمان وجود ندارد


تاریخ انتشار : 21 آبان 1396 ساعت 15:54
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رئیس شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به قانون این سازمان که در سال 83 به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس شورای اسلامی رسیده است، گفت: هیچ منعی برای حضور اقلیت های دینی برای حضور در هیئت رئیسه های سازمان وجود ندارد.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، محمدرضا ظفرقندی با اشاره به قانون تشکیل این سازمان گفت: آخرین قانون سازمان نظام پزشکی در فروردین ماه 1383 در مجلس ششم تصویب شد، اما شورای نگهبان ایراداتی به آن گرفت که به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد. سرانجام در زمان ریاست مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و آبان ماه همان سال در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسید و اشکالی که شورای نگهبان گرفته بود نسبت به عضویت اقلیت های دینی در هیئت مدیره نظام پزشکی ها بود.
وی ادامه داد: بر اساس ماده 23 قانون سازمان در ذیل شرایط انتخاب شوندگان، داشتن حسن شهرت در تعهد عملی به احکام دین مبین اسلام و وفاداری به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده است که در تبصره ذیل آن نیز گفته شده اقلیت های دینی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تابع احکام دین اعتقادی خود هستند.
ظفرقندی با اشاره به این مطلب که شورای نگهبان این تبصره را نپذیرفت، تصریح کرد: در آن زمان بنده عهده دار ریاست کل سازمان نظام پزشکی بودم که آن را غیر اصولی و مغایر با حقوق شهروندی دانستم که با حمایت مجلس ششم به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد و در جلسه رسمی آنها و با حضور مرحوم هاشمی رفسنجانی و رئیس جمهور وقت این موضوع مطرح شد.
رئیس شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به این که آیت الله جنتی این مسئله را مصداق نفی سبیل دانسته و رد کرد، گفت: در نهایت مرحوم هاشمی با استدلال به این که عضویت در هیئت مدیره نظام پزشکی یک شهر یا شهرستان به هیچ عنوان مصداق نفی سبیل نیست و با تاکید بر ضرورت الزام رعایت حقوق بشر و جوانب حقوق بین الملل و لزوم پاسخگویی به مجامع بین المللی این قانون لحاظ و بر اساس قانون پذیرش عضویت اقلیت های مذهبی به رسمیت شناخته شد.
ظفرقندی با اشاره به شرایط مطرح شده اخیر خاطرنشان کرد: این که در مجلس شورای اسلامی از اقلیت های مذهبی نمایندگانی داریم اما عضویت در شورای شهر را نفی می کنیم مصداق یک بام و دو هوای سیاسی است که قابل قبول و توجیه پذیر نیست.
گفتنی است قانون سازمان نظام پزشکی در جلسه علنی روز سه شنبه 25 فروردین 83 تصویب شد، در تاریخ 16 آبان 83 با اصلاحاتی به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید، طی نامه شماره 95400 مورخ 17 آذر 83 به مجلس شورای اسلامی واصل و به امضای رئیس جمهور وقت رسید.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه