نظام سلامت

قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری عنوان کرد:
«خدمات پرستار در منزل» همچنان بدون حمایت


تاریخ انتشار : 17 اردیبهشت 1396 ساعت 18:52
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری گفت: «حداقل می‌توان به سه فایده خدمت «پرستار در منزل» اشاره کرد که اولی کاهش دو سوم هزینه‌های بستری، دوم کنترل و حذف عفونت‌های بیمارستانی و سوم اینکه بیمار در کنار خانواده خود مراقبت می‌شود که تاثیر بسیاری خواهد داشت.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از تسنیم، محمد شریفی‌مقدم ‌درباره روند پیش روی خدمات پرستار در منزل اظهار داشت: «متاسفانه حمایتی از خدمات پرستار در منزل به مانند 18 سال گذشته صورت نمی‌پذیرد. در حالی‌که در آمریکا و اروپا از سال 1965 این خدمت به بیماران آن کشورها با بهترین وضعیت ارائه می‌شود.
بیمه‌ها منصفانه‌تر به تعرفه‌ پرستاری در منزل نگاه کنند.» وی ادامه داد: «متاسفانه استدلال بیمه‌ها برای تعرفه خدمات پرستار در منزل صحیح نیست، مثلاً قبول نمی‌کنند که یک تزریق در منزل با قیمت 8 هزار تومان انجام شود و عنوان می‌کنند که چرا در بیمارستان برای یک تزریق دو هزار تومان گرفته می‌شود؟ درحالی‌که اگر یک پرستار بخواهد به منزل بیماری مراجعه کند، حداقل باید یک ساعت و نیم زمان بگذارد و هزینه ایاب و ذهاب بپردازد ولی همان یک ساعت و نیم می‌تواند تعداد قابل توجهی تزریقات در بیمارستان انجام دهد. بنابراین باید بیمه‌ها منصفانه‌تر به مقوله تعرفه‌های پرستاری در منزل نگاه کنند.»
شریفی‌مقدم در ادامه نیز از وزارت بهداشت نیز انتقاد کرد که آن‌طور که باید و شاید از مقوله خدمت پرستاری در منزل در جلسات شورای عالی بیمه دفاع نکرد درحالی‌که بیمه‌ها باید بدانند که پوشش خدمات پرستاری در منزل بسیار برای آنان مقرون به صرفه خواهد بود زیرا هر شب بستری در تخت ICU در بیمارستان خصوصی برابر با سه میلیون تومان است درحالی‌که در برخی مواقع اصلاً بیمار نیاز به خدمت پزشکی نداشته و به مراقبت پرستاری نیاز دارد، بنابراین می‌توان این بیمار را در منزل پرستاری کرد و یک تخت ICU که فراهم کردن آن 200 میلیون تومان است در بیمارستان خالی بماند تا بیماری که واقعاً به اینگونه تخت‌ها نیاز دارد بتواند از آن استفاده کند.»
قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری خاطرنشان کرد: «حداقل می‌توان به سه فایده خدمت «پرستار در منزل» اشاره کرد که اولی کاهش دو سوم هزینه‌های بستری، دوم کنترل و حذف عفونت‌های بیمارستانی و سوم اینکه بیمار در کنار خانواده خود مراقبت می‌شود که تاثیر بسیاری خواهد داشت.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه