تیتر ۱ / نظام سلامت

وزیر بهداشت در جمع رسانه‌های عراقی در بغداد:
ضرورت ورود شرکت‌های ایرانی به بازار دارویی عراق


تاریخ انتشار : 06 اردیبهشت 1396 ساعت 16:59
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
هاشمی گفت: 95 درصد داروها در ایران تولید داخل است و به بیش از 40 کشور دنیا صادرات دارو و تجهیزات پزشکی داریم اما سهم ما از بازار دارو در عراق کمتر از نیم درصد بازار دارویی این کشور است.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از وبدا، وزیربهداشت کشورمان که روز گذشته به منظور دیدار با مقامات دولت عراق و افتتاح نمایشگاه دارو و تجهیزات پزشکی جمهوری اسلامی ایران و امضای تفاهم نامه همکاریهای مشترک به این کشور سفر کرده است، در جمع رسانه‌های عراقی ضمن خرسندی از حضور خود در کشور عراق، گفت: از دعوت
وزیربهداشت دولت عراق و مهمان نوازی ایشان تشکر می‌کنم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر چگونگی روابط بین وزارت بهداشت ایران و عراق، گفت: روابط بین وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق بسیار مطلوب و موثر و درعین حال دوجانبه و چندجانبه در مجامع بین المللی و منطقه‌ای است.

هاشمی ادامه داد: در حوزه بهداشت، درمان، دارو و تجهیزات پزشکی با عراق همکاری داریم و نیز با وزارت علوم جمهوری عراق در حوزه آموزش پزشکی، همکاری‌های موثری داریم.

وزیربهداشت در ادامه تصریح کرد: بدنبال اتفاقاتی که در سال‌های اخیر افتاده، چه درحیطه پیشگیری از بیماری‌های واگیر مانند وبا و فلج اطفال و چه در حمایت از رزمندگان شریف عراقی در مقابله با داعش و دشمنان ملت عراق، همواره در کنار وزارت بهداشت جمهوری عراق بوده و هستیم.

وزیر بهداشت کشورمان در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبر نگاران مبنی بر این که زمینه‌های همکاری بین دو کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید،گفت: زمینه‌های همکاری زیادی پیش روی ما وجود دارد و امیدوارم در طی مذاکرات دو جانبه به نتیجه مطلوب برسیم. ما در طول 38 سال گذشته تجارب زیادی را کسب کردیم و در صورتی که طرف عراقی تمایل داشته باشد، این تجارب را تقدیم عزیزان عراقی خواهیم کرد.

هاشمی در ادامه در مورد همکاریهای دارویی دو کشور نیز اظهار داشت؛ 95 درصد داروها در ایران تولید داخل است و به بیش از 40 کشور دنیا صادرات دارو و تجهیزات پزشکی داریم اما سهم ما از بازار دارو در عراق کمتر از نیم درصد است.

وزیر بهداشت ادامه داد: از آنجا که دارو یکی از ذخایر استراتژیک هر کشوری محسوب می‌شود، علاقه مندیم که با رعایت قانون، شرکت‌های ایرانی بتوانند با تولید دارو در عراق وارد بازار این کشور شوند.
دکتر هاشمی در پاسخ به پرسش خبرنگار عراقی درخصوص انتقال تجارب دو کشور گفت: تجارب ما در کاهش وابستگی به شرکت‌های بین المللی در موضوع دارو و تجهیزات می‌تواند، کشور عراق را توانمند کند تا در آینده سهم خود را در تولید دارو که درحال حاضر 15 درصد است، به اعداد بیشتری افزایش داده و وابستگی‌شان برای تامین دارو به خارج از کشور را به حداقل برسانند.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه