نظام سلامت

رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی:
بیمه ها 3 هزار میلیارد تومان به آزمایشگاه های دولتی و خصوصی بدهکارند


تاریخ انتشار : 26 فروردین 1396 ساعت 15:18
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
ئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی گفت: بیمه ها از تیرماه سال گذشته تاکنون، طلب خود به آزمایشگاه ها را پرداخت نکرده و به طور کلی به آزمایشگاه های دولتی و خصوصی سه هزار میلیارد تومان بدهکار هستند.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، سیدمهدی بوترابی روز شنبه در نشستی با خبرنگاران به مناسبت برگزاری دهمین کنگره بین المللی و پانزدهمین کنگره کشوری ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران اظهار کرد: پرداخت های بیمه های با تاخیرهای طولانی مدت و همچنین تعرفه های پایین خدمات علوم آزمایشگاهی سبب تعطیلی بسیاری از آزمایشگاه ها شده است.
وی افزود: در سال 1394 تعداد 70 آزمایشگاه و در سال گذشته 40 آزمایشگاه به همین دلیل در سراسر کشور تعطیل شده اند.
بوترابی اظهار کرد: وضعیت آزمایشگاه های ایران از نظر کیفی درحد آزمایشگاه های بسیار خوب دنیا است اما از نظر کمیتی، کمتر از دنیا هستیم به عنوان مثال تست های جدیدی که در سطح دنیا مطرح می شوند، بلافاصله وارد کشور نمی شود و دلیل آن این است که تعرفه های آزمایشگاهی ما بسیار پایین است و آزمایشگاه ها به دلیل هزینه های زیاد تمایل به انجام این تست ها ندارند.
بوترابی اظهارکرد: تعرفه های خدمات آزمایشگاهی ایران یک چهارم تا یک ششم تعرفه های کشورهای اروپایی و آمریکایی است؛ ما تعرفه هایمان را با این کشورها مقایسه نمی کنیم اما حتی در مقایسه با کشورهای همجوار مانند افغانستان و ترکیه که بعضا از نظر اقتصادی از کشور ما ضعیف تر هستند، نیز تعرفه های ما پایین تر است به طوری که تعرفه های افغانستان سه برابر تعرفه های کشور ما است.
رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی در مورد کیفیت خدمات آزمایشگاهی در ایران نیز گفت: از نظر تخصص و سطح دانش و همچنین کیفیت خدمات آزمایشگاهی همگام با دنیا هستیم و آزمایشگاه های کشور بر اساس استانداردهای آزمایشگاه مرجع سلامت فعالیت می کنند، همچنین عملکرد آنها سالی 2 تا 3 بار تحت ممیزی و نظارت قرار می گیرد.

تفاوت جواب آزمایش ها در آزمایشگاه های مختلف، امری رایج
بوترابی در مورد اینکه چرا جواب آزمایش ها معمولا درآزمایشگاه های مختلف با یکدیگر متفاوت است، اظهار کرد: این مساله نه تنها در ایران بلکه در تمام کشورهای دنیا رایج است، آزمایشگاه های مختلف برای انجام یک تست از کیت ها و تجهیزات متفاوتی استفاده می کنند و به همین دلیل ممکن است جواب آزمایش ها در آزمایشگاه های مختلف یکسان نباشد.
وی افزود: حتی اگر فردی یک آزمایش را سه بار در یک روز و در یک آزمایشگاه انجام دهد، جواب ها یکسان نخواهد بود.
بوترابی به طرح استانداردسازی و یکسان سازی نتایج تست های آزمایشگاهی بین آزمایشگاه های مختلف اشاره کرد و گفت: یکسان سازی باید از نسخه پزشکان آغاز شود و همه آزمایشگاه ها باید از یک کیت، یک دستگاه و یک روش یکسان برای انجام تست ها استفاده کنند.
وی درخصوص سطح بندی آزمایشگاه های ایران نیز اظهار کرد: سطح بندی آزمایشگاه ها در کشور انجام نشده و برخی آزمایشگاه ها تنها بر اساس درخواست داوطلبانه خود خواهان اخذ لوح کیفیت از سوی وزارت بهداشت می شوند که نشان دهنده کیفیت بالای این آزمایشگاه ها است.
بوترابی گفت: بقیه آزمایشگاه ها بر اساس ممیزی های سالانه (سالی 2 تا سه بار) به فعالیت می پردازند و پروانه آنها هر پنج سال یک بار بر اساس ممیزی هایی که شده اند، تمدید می شود.

لزوم تکرار آزمایش های مشکوک در یک آزمایشگاه واحد
محمدحسن هاشمی مدنی عضو هیات مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی نیز در خصوص یکسان سازی نتایج تست های آزمایشگاهی گفت: آزمایشگاه مرجع سلامت ایران از سال 1386 در ایران استانداردسازی را آغاز کرد و قدم های زیادی تاکنون در این زمینه برداشته شده است؛ با این حال اگر پزشکی نسبت به جواب یک آزمایش مشکوک بود باید بیمار را برای انجام دوباره آن آزمایش به همان آزمایشگاه اولیه بفرستد.
وی افزود برای یکسان سازی علاوه بر این باید آزمایشگاه ها برای انجام یک تست واحد از کیت، تجهیزات و روش یکسان استفاده کنند.
هاشمی مدنی درخصوص تعرفه ها نیز گفت: بیش از هزار و 800 تست تایید شده و دارای تعرفه در دنیا وجود دارد اما در ایران تنها 600 تست تعریف شده و هزار و 200 تست باقی مانده تعرفه ندارند.

دهمین کنگره بین المللی و پانزدهمین کنگره کشوری ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران
علی صادقی تبار دبیر اجرایی کنگره گفت: تعداد 360 مقاله به دبیرخانه این کنگره ارسال شده که از این تعداد 66 مقاله به صورت سخنرانی و 194 مقاله به صورت پوستر ارائه می شود.
وی افزود: این کنگره با 22 محور تخصصی در خصوص ارتقای خدمات آزمایشگاهی در سه سالن مرکز همایش های برج میلاد برگزار می شود و برای شرکت کنندگان که پیش بینی می شود امسال حدود پنج هزار نفر باشند، 20 امتیاز بازآموزی دارد.
صادقی تبار اظهار کرد: نمایشگاهی از تجهیزات پزشکی و فرآورده های آزمایشگاهی در این کنگره برپا می شود و 116 شرکت شامل 80 شرکت تولیدکننده، هشت شرکت دانش بنیان، 47 شرکت خدمات آزمایشگاهی و 15 نشریه در آن شرکت می کنند.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه