مصرف مولتی ویتامین‌ها موجب سلامت قلب مردان نمی‌شود
21 فروردین 1396 ساعت: 15:1نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که مصرف مکمل‌های مولتی ویتامین توسط مردان، حتی در صورت کمبود مواد مغذی در بدن آنها، به سلامت قلب کمک نمی‌کند.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، محققان بیمارستان بریگهام در بوستون که این مطالعه را انجام داده‌اند، اعلام کردند: بسیاری تصور می‌کردند که مصرف طولانی مدت مولتی ویتامین‌ها می‌تواند برای مردان مبتلا به وضعیت‌های ناشی از کمبود مواد مغذی مفید باشد، اما آنالیزهای اخیر این موضوع را ثابت نکرد.
بر اساس اطلاعات قبلی محققان، بیش از نیمی از آمریکایی‌های سالخورده روزی یک عدد قرص مولتی ویتامین مصرف می‌کنند. این در حالی است که بسیاری از مطالعاتی که قبلاً انجام شده‌اند، شواهد چندانی از فواید سلامت بخش مصرف این قرص‌ها نشان نداده‌اند.
در این تحقیق جدید، کارشناسان اطلاعات حاصل از یک مطالعه مستمر روی بیش از 14 هزار پزشک مرد آمریکایی را که بیش از 50 سال سن داشتند، بررسی کردند. بررسی که پیش از این روی این اطلاعات انجام شده بود، نشان داده بود که مصرف مولتی ویتامین‌ها خطر ابتلای مردان را به بیماری قلبی کاهش نداد.
اما آیا این وضعیت در مورد مردانی هم که رژیم‌های حاوی مواد مغذی ناکافی دارند و احتمالاً به کمبود برخی مواد مغذی مبتلا هستند، صادق است؟
براساس گزارش جدید، این نتایج در زیرگروهی از مردانی نیز که رژیم غذایی با مواد مغذی بسیار کمتر داشتند، مشابه بود و مصرف مولتی ویتامین‌ها خطر ابتلا به بیماری قلبی را در این گروه از مردان کاهش نداد.
به گفته محققان ، بهترین روش برای رساندن مواد مغذی به بدن، از طریق مصرف خوراکی‌های کامل است، هر چند برخی اوقات مصرف مولتی ویتامین به پیشگیری از کمبود مواد مغذی مفید کمک می‌کنند.
با این حال، محققان معتقدند که دستکم در زنان، کمبود مواد مغذی می‌تواند با قرار گرفتن در معرض خطرات ابتلا به بیماری قلبی ارتباط داشته باشد بنابراین نتایج مصرف مولتی ویتامین‌ها می‌تواند برای زنان متفاوت باشد.
برای مثال برخی مطالعات نشان می‌دهند که کمبود ویتامین دی می‌تواند یک عامل خطر ساز برای نارسایی احتقانی قلب، فشار خون بالا، سکته مغزی و حملات قلبی باشد.
با این همه تا کنون مطالعاتی که در خصوص زنان و مصرف مولتی ویتامین‌ها انجام شده‌اند، نتایج متفاوتی داشته‌اند و بنابراین به تحقیقات بیشتری نیاز است.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو