سلامت و سبک زندگی

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت عنوان کرد:
برخورداری 11میلیون حاشیه‌نشین از خدمات سلامت


تاریخ انتشار : 21 فروردین 1396 ساعت 15:16
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: 11میلیون نفر در حاشیه شهر‌های کشور زیر چتر برنامه‌‌های سلامت قرار دارند.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، محمداسماعیل مطلق در حاشیه نشست آموزشی برنامه‌ریزی کاهش سقط‌ القایی و تبیین علل ادراک شده طلاق با حضور خبرنگاران در کرمان افزود: بعد از ابلاغ طرح تحول سلامت در دولت یازدهم حاشیه حدود 500شهر کشور زیر پوشش خدمات نوین سلامت قرار گرفت.
وی اظهار کرد: برای 11میلیون نفر ساکن در حاشیه شهرها براساس سن بسته خدمتی برای ارتقا سلامت و سواد سلامت این افراد تدوین شد. مطلق با بیان اینکه محل هایی نیز برای این افراد در تفاهم با وزارت کشور و استانداری ها تبدیل به پایگاه های سلامت شد، افزود: سیاست های کلی خانواده که توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی طی 2سال گذشته به سه قوه ابلاغ شد 16بند دارد.
مطلق اظهار کرد: اولویت نخست وزارت بهداشت بند شانزدهم سیاست های کلی خانواده مبنی بر ایجاد ساز و کارهای لازم برای ارتقا سلامت همه جانبه خانواده ها است. مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اولویت دوم وزارت بهداشت بند دهم سیاست های کلی خانواده با عنوان ساماندهی نظام مشاوره‌ای و آموزش قبل، حین و بعد از تشکیل خانواده براساس مبانی اسلامی ایرانی و در جهت استحکام خانواده است.
مطلق در ادامه از ایجاد نهضت فراگیر ملی برای ترویج و تسهیل ازدواج موفق و آسان به عنوان چهارمین بند سیاست های ابلاغی خانواده نام برد و افزود: این بند سومین اولویت وزارت بهداشت و درمان است. مدیرکل دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت اظهار کرد: وضعیت تک فرزندی، کاهش سقط و کاهش طلاق در 10قطب دانشگاه های کشور اجرا خواهد شد.
مطلق نقش مادری را در جامعه ارزنده عنوان و تصریح کرد: یک میلیون 546هزار و 186نوزاد طی سال گذشته در کشور به دنیا آمده است و سال گذشته 282نفر مرگ مادر در کشور وجود داشته است که این آمار در سال قبل آن 320مورد بوده است. وی با بیان اینکه قبل و اوایل پیروزی انقلاب اسلامی بالای 200مورد مرگ مادر را در شبانه روز شاهد بودیم در حالی که اکنون این آمار به کمتر از یک مورد رسیده است گفت: آمار 145مورد در یک‌ هزار مرگ نوزاد نیز از اوایل انقلاب به 9مورد در یک‌ هزار مورد در حال حاضر رسیده است.
وی با اشاره به اینکه اکنون بیشتر مرگ نوزادن مربوط به نوزادان نارس است اظهار کرد: مراقبت های خوبی در زمینه مراقبت از مادر و نوزاد در کشور ارائه می‌شود و نوزادان درحال حاضر برای جلوگیری از ابتلا به بیش از 12بیماری در کشور واکسن دریافت می کنند. وی با اشاره به اقدامات انجام شده در دفتر سلامت خانواده تصریح کرد: برنامه باروری سالم و ارتقا دانش عمومی در ارتباط با سلامت و جمعیت ازجمله برنامه‌های وزارت بهداشت است.
مطلق در بخش دیگر سخنان خود پیشگیری و کنترل بیماری های ژنتیک را از دیگر اقدامات سال گذشته وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: چهار سیاست از 16 مورد سیاست ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی مربوط به وزارت بهداشت است و جلسات متعددی برای تحقق این سیاست ها برگزار شده است.
وی با بیان اینکه سه میلیون زوج نابارور در ایران وجود دارد و تشخیص بیماری و ارجاع این افراد به مراکز درمانی بسیار حائز اهمیت است، اظهار کرد: اگر برنامه های رهبری در مورد جمعیت سلامت و خانواده اجرایی شود ایران در این بخش از سایر کشورها پیشی خواهد گرفت. مطلق بیان کرد: حدود 2 سال است که سیاست های رهبر معظم انقلاب اسلامی ابلاغ شده و در این زمان شتاب و رشد مثبت آمارهای ما بیشتر شده است.

بنیاد برکت 100درصد مخارج درمان زوج‌های نابارور را پرداخت می‌کند
رئیس اداره باروری دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت نیز با بیان اینکه حدود 750هزار زوج نابارور توانایی پرداخت هزینه های درمانی خود را دارند اظهار کرد: بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) برای کمک به زوج‌های نابارور مناطق محروم و افرادی که اصلا فرزند ندارند از سه سال قبل شکل گرفت.
محمد اسلامی بیان کرد: معاونت درمان وزارت بهداشت سال گذشته در راستای سیاست‌ های کلی جمعیت برنامه ‌ای را اجرا کرد که 85درصد هزینه خدمات درمانی زوجین نابارور در بخش دولتی را پرداخت می‌ کند. وی گفت: دفتر سلامت خانواده وزارت بهداشت با بنیاد برکت برای شناسایی افراد نابارور در مناطق محروم و ارائه خدمات به آنها همکاری دارد و بنیاد برکت 100درصد هزینه‌ های درمان این افراد را تامین می‌کند.
اسلامی ادامه داد: برنامه بنیاد برکت این است که امسال خدمات خود را برای 440هزار زوج نابارور در مناطق محروم کشور گسترش دهد. وی با بیان اینکه براساس سرشماری سال90 حدود 20درصد از 15میلیون خانواده با سن زنان 15 تا 49 سال نابارور بودند، افزود: تعداد ازدواج ها براساس سرشماری سال گذشته اضافه شده لذا تعداد افراد نابارور نیز تغییر پیدا کرده است. اسلامی ادامه داد: همه افراد نابارور شناسایی نشده اند زیرا برخی از وجود این مشکل به دلیلایل مختلف ناآگاه هستند. وی تصریح کرد: برخی از افراد نابارور نیز توان تامین هزینه های درمانی خود را ندارند.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه