تازه‌های پزشکی

شناسایی یک شبکه مخفی از مغزهای کوچک برای درک بهتر احساس درد

تاریخ انتشار : 21 فروردین 1396 ساعت 15:01
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
محققان یک شبکه مخفی از مغزهای کوچک شناسایی کردند که در فرآیند احساس درد نقش موثری دارد و می‌تواند درک ما را از چگونگی احساس درد در بدن متحول کند

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، تاکنون متخصصان بر این باور بوده‌اند که پیام‌های عصبی مربوط به درد تنها توسط سیستم عصبی مرکزی یعنی مغز و ستون فقرات تفسیر می‌شوند؛ اما در این تحقیقات مشخص شد سیستم عصبی ثانوی نیز نقش مهمی را در تشخیص درد بر عهده دارد.
محققان هنوز نمی‌دانند که آیا این شبکه مغزهای کوچک واقعاً کار می‌کند یا خیر؛ اما اطمینان دارند که این شبکه قابلیت تشخیص تغییر اطلاعات مربوط به گرما و سختی اجسام را که در مغز ذخیره شده‌اند و همچنین تفسیر درد دارد.
تاکنون محققان تصور می‌کردند سیستم عصبی ثانوی تنها پیغام‌های حسی را به مغز ارسال کرده و دستورالعمل‌های مغز را به اندام‌ها منتقل می‌کند و قابلیت تقویت یا تضعیف این پیغام‌ها را دارد. اما در این تحقیقات مشخص شد این سیستم عصبی بسیار حساس‌تر بوده و قادر است سیگنال‌ها را قبل از رسیدن به سیستم عصبی مرکزی، به طور کامل تغییر دهد.
این تحقیقات تنها روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شده است و برای درک صحیح عملکرد ساختار عصبی انسان لازم است نتایج این تحقیقات در آزمایشات بالینی انسانی نیز تایید شود.
با وجود این، به دلیل شباهت زیاد سیستم عصبی جوندگان و انسان، نتایج این تحقیقات دورنمای مناسبی از عملکرد سیستم عصبی ثانوی انسان نیز در اختیار می‌گذارد.گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Journal of Clinical Investigation منتشر شده است.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه