سلامت و سبک زندگی

معاون وزیر بهداشت اعلام کرد:
اعزام ۱۲۰۰دندانپزشک به روستاها/ خدمات رایگان ترمیمی دندان به مادران باردار


تاریخ انتشار : 21 فروردین 1396 ساعت 14:40
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
معاون بهداشت وزیر بهداشت اقدامات انجام شده در طرح تحول سلامت دهان را تشریح کرد.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، علی‌اکبر سیاری در مراسم دومین سالگرد طرح تحول سلامت دهان، با اشاره به بازگشت حوزه سلامت به جایگاه خود در طرح تحول نظام سلامت و ارتقای خدمات در این حوزه، گفت: سیاست‌های اصلی ما در این طرح فراهم کردن دسترسی، بهره‌مندی مردم و حمایت مالی از آنها بود. در همین راستا گروه هدف اول خود را دانش‌آموزان انتخاب کردیم که طی طرح تحول سلامت دهان، برنامه وارنیش فلورایدتراپی برای آنها مورد تاکید قرار گرفت.
وی افزود: گروه هدف دوم، مادران باردار بودند که در راستای خدمت‌رسانی به آنها حمایت‌های دندانپزشکی در مراکز تجمیع ایجاد شد. طی چند دهه اخیر حوزه سلامت دهان مورد غفلت قرار گرفته بود. ما در این مدت در ۶۰هزار مدرسه برای هفت میلیون دانش‌آموز برنامه وارنیش فلورایدتراپی را انجام دادیم. همچنین در مجموع ۳۵میلیون خدمت به آنها ارائه شد و پرونده الکترونیک سلامت نیز برای آنها تشکیل شد.
معاون بهداشت وزیر بهداشت به ارائه خدمات ترمیمی دندان در این طرح اشاره کرد و گفت: در راستای ارائه این خدمات یک میلیون و ۶۰۰هزار خدمت فیشورسیلانت انجام شد. پیش از شیوع این برنامه خدمات دندانپزشکی در مراکز بهداشتی روستایی تعطیل بود که ما در این دوره این مراکز را بازسازی، تعمیر و تجهیز کردیم.
سیاری با تاکید بر اینکه در این دوره از فعالیت وزارت بهداشت، بیش از ۳۰سال سرمایه‌گذاری در حوزه بهداشت انجام شد، بیان کرد: در این برنامه ۱۲۰۰دندانپزشک به روستاها فرستاده شدند و ۴۵هزار بهورز و مراقب سلامت آموزش دیدند تا بتوانند ۳۵میلیون خدمت را به مردم ارائه دهند. ما درحال حاضر به نوجوانان زیر ۱۴سال، مادران باردار و شیرده خدمات رایگان ترمیمی، فیشورسیلانت، فلوراید تراپی و جرم‌گیری در قالب دندانپزشکی خانواده و بیمه روستایی ارائه می‌دهیم.
وی با بیان اینکه امروز توانستیم نواقص سیستم بهداشت در شهرها را کامل کنیم، اظهار کرد: درحال حاضر خدمات بهداشت دهان توسط کارشناسان سلامت در مراکز بهداشت شهری انجام می‌شود که قرار است گسترش پیدا کنند. معاون بهداشت وزیر بهداشت راه‌اندازی مراکز تجمیعی و واحدهای ارائه دهنده خدمات سلامت دهان و دندان در طرح تحول سلامت دهان، ثبت ۶۶میلیون اطلاعات در سامانه سیب را بخش دیگری از خدمات ارائه شده طی طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت اعلام کرد.
در ادامه این مراسم علی ماهر، معاون فنی معاونت درمان وزارت بهداشت با اشاره به آغاز تدوین راهنمای‌های بالینی در حوزه دندانپزشکی، اظهار کرد: ما در این دوره سعی کردیم در سطح دوم و سوم ارایه خدمات دندانپزشکی، اهداف اصلی خود را در زمینه افزایش دسترسی عادلانه مردم به خدمات، حفاظت مالی و افزایش کیفیت این خدمات محقق کنیم. استانداردسازی واحدهای ارائه‌دهنده خدمت، ساماندهی و اعتباربخشی آنها، سازماندهی و یکسان‌سازی مراکز ارائه دهنده خدمات دندانپزشکی و لابراتوارهای پروتز و همچنین ارائه خدمات دندانپزشکی در سطح دوم و سوم بخش دیگری از اقدامات ما در طرح تحول سلامت دهان و در حوزه درمانی بود. به گفته وی، طی این مدت در مجموع ۳۶۶یونیت دندانپزشکی در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های ویژه فعال شده‌اند. همچنین درحال حاضر اورژانس‌های دندانپزشکی در بیمارستان‌ها به صورت ۲۴ساعته و در ایام تعطیل فعالیت می‌کنند.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه