سلامت و سبک زندگی

معاون اجتماعی وزیر بهداشت عنوان کرد:
الگوبرداری سازمان بهداشت جهانی از تشکیل مجمع ملی سلامت در ایران


تاریخ انتشار : 17 فروردین 1396 ساعت 18:29
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
معاون اجتماعی وزارت بهداشت گفت: نمایندگان سازمان جهانی بهداشت تشکیل مجمع ملی سلامت را به عنوان الگویی قابل تعمیم به سایر کشور ها معرفی کردند.

به گزارش سپیدآنلاین، سیدمحمدهادی ایازی در دیدار نوروزی نمایندگان سازمانهای مردم نهاد و خیریه ها با وزیر بهداشت که در ستاد مرکزی وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: نگاه وزارت بهداشت استفاده حداکثری از مشارکت مردم و سلامت جامعه محور است که در این راستا اقدامات بسیار خوبی انجام شده است.
وی همکاری بین‌بخشی، مسئولیت‌پذیری و مشارکت مردم را از اصول ایجاد معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت ذکر کرد و گفت: این رویکرد با هدف توسعه سازمانهای مردم نهاد محقق شده است و در این راستا تعامل و فرصتی را ایجاد کردیم که نقطه نظرات و حرف های مردم را توسط این سازمانها به گوش مسئولین و سیاستگذاران برسانیم.
ایازی تشکیل و راه‌اندازی «مجمع ملی سلامت» را گام مهم و ارزشمندی دیگر در راستای حمایت‌طلبی و جلب همکاری‌ها در بهبود نظام سلامت مبتنی بر مشارکت ملی ذکر کرد و افزود: در روزهای پایانی سال ۹۵ مجمع ملی سلامت را با حضور ریاست جمهوری، مدیران دولتی، استانداران، اعضای شورای سلامت تمامی استانهای کشور، معاونتهای تخصصی دانشگاه های علوم پزشکی و نیز مردم، خیریه ها و سازمانهای مردم نهاد برگزار کردیم.
وی به حضور معاونین سازمان جهانی بهداشت در این مجمع اشاره کرد و گفت: نمایندگان سازمان جهانی بهداشت این مدل را به عنوان الگویی که قابلیت تعمیم به سایر کشور ها را داشته باشد، عنوان کردند چرا که تمامی مدیران، مردم و نیروهای تخصصی دور هم جمع شده اند.
معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: تلاش کردیم که رویکرد مشارکت مردم با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف را محقق کنیم که اقداماتی در این زمینه در برخی حوزه ها انجام شده است. وی از ایجاد دفتر سلامت در تمامی دستگاههای دولتی خبر داد و گفت: بطور مثال در وزارت آموزش و پرورش و وزارت جهاد کشاورزی این دفاتر ایجاد شده اند که امیدواریم در آینده به تمامی دستگاه های مرتبط با سلامت مردم این دفتر ایجاد شود تا در چارچوب مشارکت های بین بخشی، سایر دستگاهها را نیز متوجه مسئولیت اجتماعی خودشان بکنیم.
ایازی با اشاره به اینکه، بهبود و ارتقای نظام سلامت جز با مشارکت و خواست حداکثری مردم و نهادها و دستگاه‌های گوناگون دخیل در سلامت همگانی امکان‌پذیر نخواهد بود، افزود: در سال ۹۵ حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان توسط خیرین به حوزه سلامت کمک شده است. وی در ادامه افزود: یکی دیگر از اقدامات، تشکیل خیریه در ۵۷۰ بیمارستان دولتی در سطح کشور است به نحوی که خیرین در تامین نیازمندی های بیمارستان مشارکت داشته باشند.
ایازی ایجاد شبکه های حمایتی برخی بیماری ها توسط خود مردم را گام مثبت دیگری در این حوزه خواند و گفت: اولین شبکه ، شبکه ملی سرطان است که با ۶۴ سازمان مردم نهاد ایجاد شد که مجوز آن را از وزارت کشور دریافت کردیم و ایجاد این شبکه فرصت بهره گیری از ظرفیت های بسیاری را فراهم کرده است.
معاون اجتماعی وزارت بهداشت در ادامه با بیان این که به دنبال ایجاد شبکه ملی سلامت روان هستیم، گفت: شعار سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۷ نیز توجه به سلامت روان است و ایجاد انجمن سلامت روان ایرانیان با حضور اساتید به نام این حوزه تخصصی یکی دیگر از اقدامات ما در این حوزه است.
ایازی در پایان خاطرنشان کرد: معاونت اجتماعی وزارت بهداشت با انجام هماهنگی و پشتیبانی‌های لازم می‌کوشد تا به هم‌افزایی در راستای نظام سلامت و ارتقای آن همراه با افزایش آگاهی و رفاه همگانی دست یابد.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه