سلامت و سبک زندگی

20هزار گردشگر سلامت سالانه در بیمارستان‌های مشهد پذیرش می‌شوند

تاریخ انتشار : 23 اسفند 1395 ساعت 17:04
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: سالانه 20هزار گردشگر سلامت از کشورهای مختلف در بیمارستان‌های مشهد پذیرش و بستری می‌شوند.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، شاپور بدیعی گفت: شمار عمده گردشگران سلامت از کشورهای کویت، بحرین، قطر، افغانستان، عراق، تاجیکستان و ترکمنستان به مشهد سفر می کنند.
وی افزود: بیشترین نیازهای درمانی گردشگران سلامت شامل اقدامات جراحی قلب باز، جراحی عروق، جراحی عمومی، ارتوپدی، خدمات پوست، مو و زیبایی و خدمات دندانپزشکی، زنان و نازایی است. معاون دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تعداد گردشگران سلامت مشهد طی سالهای اخیر روند صعودی داشته و چندین برابر این میزان نیز خدمات درمانی سرپایی به گردشگران سلامت ارائه می شود.
بدیعی افزود: وجود حرم ملکوتی امام رضا(ع)، توانمندی بالای پزشکان از نظر علمی و تجربی، مراکز تشخیصی و درمانی مجهز، وجود منابع طبیعی و چشمه های آبگرم، تنوع داروهای گیاهی و کاهش نرخ خدمات از جمله ظرفیتهای جذب زائر و گردشگر سلامت در مشهد و استان خراسان رضوی به شمار می روند. وی ادامه داد: جذب گردشگر سلامت یا توریسم درمانی یکی از ظرفیتها و توانمندیهای ویژه مشهد در حوزه سلامت به شمار می رود و دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این زمینه پیشگام است.

هفت بیمارستان مشهد مجوز پذیرش گردشگر سلامت دارند
مسئول دفتر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: تاکنون هفت بیمارستان در مشهد از وزارت بهداشت مجوز پذیرش بیماران خارجی را گرفته‌اند و چند بیمارستان دیگر نیز در حال فراهم آوری امکانات و زمینه لازم برای اخذ این مجوز هستند.
محمداسماعیل خیامی بیمارستان‌های دارای مجوز پذیرش گردشگران سلامت در مشهد را شامل جوادالائمه(ع)، رضوی، بنت الهدی، سینا، مهر، طالقانی و پاستور اعلام و بیان کرد: مقدمات لازم برای اعطای مجوز IPD به مراکز جراحی محدود نیز فراهم شده است. وی از ثبت 16 شرکت گردشگری سلامت در خراسان رضوی نیز خبر و ادامه داد: با استقرار و استحکام این شرکتها در طول زمان بیمارستانها و مراکز درمانی مجاب خواهند شد به جای پذیرش بیماران از طریق واسطه های بدون مجوز، از این طریق بیماران را پذیرش کنند.
مسئول دفتر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: این شرکتها حلقه واسط بین بیماران و مراکز درمانی هستند و با استقرار در کشورهای هدف و ارتباط مستقیم با بیماران و مراکز درمانی، خدمات درمانی و گردشگری را از مبدا تا مقصد به بیماران خارجی ارائه می دهند. وی افزود: نرخ خدمات درمانی ارائه شده به گردشگران سلامت در ایران از کشورهای منطقه کمتر و کاملا رقابتی است.
خیامی ادامه داد: هم اینک سقف تعرفه های خدمات تشخیصی و درمانی گردشگری سلامت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در دو حوزه سرپایی و بستری برای مراکز خصوصی، دولتی و خیریه تعیین شده است؛ مراکز درمانی را تشویق می کنیم تا بسته های درمانی خود را با نرخ رقابتی تهیه و به بیماران خارجی عرضه کنند. وی به چالشهای گردشگری سلامت نیز اشاره و بیان کرد: هم اکنون بسیاری از گردشگران سلامت از مسیرهای غیرحرفه ای به پزشکان معرفی می شوند و این اقدام آسیب زا است. مسئول دفتر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد فقدان نظام و برنامه جامع گردشگری سلامت، دلال بازی، نبود پوشش بیمه‌ای بین المللی و تبلیغات ناکافی را از مهم‌ترین چالش‌های فراروی صنعت گردشگری سلامت در ایران برشمرد.
براساس برآوردها سالانه افزون بر 200 هزار گردشگر سلامت وارد ایران می‌شوند و در این میان خراسان رضوی با جاذبه ها و ظرفیت های مختلف در جذب گردشگر سلامت پیشگام است.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه