سلامت و سبک زندگی

وزیر اسبق بهداشت:
وزارت بهداشت با منتقدان طرح تحول برخورد بدی کرد


تاریخ انتشار : 17 اسفند 1395 ساعت 18:50
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران گفت: افراد باسابقه‌ای که می‌توانستند درباره طرح تحول سلامت کمک فکری کنند، رانده شدند. حتی کسانی که در این باره داوطلب بودند نه تنها از آنها استفاده نشد بلکه در برابر آنها سدهایی هم گذاشته شد افرادی هم که از خود گذشتگی داشتند علی رقم ناملایمات نظرات خود را بیان کردند، اما تحقیر شدند.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از فارس، علیرضا مرندی به ابعاد دیگری از اجرای طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: هیچ چیزی بدتر از این نیست که یک مسئله شفاف نباشد. اگر ما یک کار خوبی را انجام می‌دهیم خوب است که تمام ابعاد آن را به طور شفاف اعلام کنیم چون نیازی به پنهان کاری ندارد. اگر می‌خواهیم خدمتی را انجام دهیم حتی اگر نظر دیگران چیزی دیگری باشد باید شفاف اعلام کنیم و اگر نظر دیگران چیزی خلاف نظر ما بود می‌توانیم نظر دیگران را رد کنیم که این حرف نادرست است اما این اتفاق درباره طرح تحول سلامت رخ نداد.
مرندی ادامه می‌دهد: در برخی جلسات که فرصت اظهارنظر بود آن هم در دوران ابتدایی و آغازین وزارت آقای دکتر هاشمی مطالبی را عنوان کردم اما خیلی استقبال نبود و حتی برخوردهای ناخوشایندی هم صورت می‌گرفت. با آقای دکتر پزشکیان بدترین برخورد صورت گرفت اما چون از من ایثارگرتر بود بازهم حرف خود را زد و تحقیرها را بیشتر از من تحمل کرد. این کار قشنگی نیست. نیتی که ابتدا مطرح شد بسیار ارزشمند بود فرمایش رهبری در ابتدا این بود که باید کاری کنیم که مردم در ارتباط با مسئله بیماری غیر از دغدغه بیماری دغدغه دیگری نداشته باشند و از لحاظ مالی تمام تامین‌های لازم را انجام دهیم. نیتی که پشت این فرمایش بود ارزشمند بود اما ما می‌توانستیم این کار را در قالب سیاست‌های کلی سلامت که مقام معظم رهبری ابلاغ کردند دنبال کنیم.
وی گفت: سیاست کلی سلامت مکتوب بود که سال‌های طولانی روی آن کار شده بود هر صاحب نظر دعوت شده و نظر خود را مطرح کرده بود. در مجمع تشخیص مصلحت نظام هم بر روی آن بحث و تبادل نظر صورت گرفته بود و در پایان کار چیزی ارزشمند تهیه شد. اگر همان مطالبی که رهبری فرموده بودند اجرا می‌شد این طرح امروز اینهمه گران تمام نمی‌شد. امروز بدون مشورت هر دارویی که فکرش را بکنیم در هر گوشه دنیا که حتی ارگانهای دولتی آن را تایید نکردند استفاده می‌کنیم. هر کشوری لیست دارویی دارد که صاحب نظران آن را تایید کردند اگر قرار است لیست دارویی در کشور ما تغییر کند و برخی داروهای دیگر وارد کشور شوند باید همان صاحب نظران دوباره جمع شده و این لیست را تایید کنند.
وزیر اسبق بهداشت افزود: داروهایی برای تقابل با سرطان که اصلاً کارایی آنها مشخص نیست. کشورهایی که این داروها را استفاده می‌کنند که آن هم در موارد خاص هر کدام راهنمای بالینی دارند که کجا و برای چه بیماری باید کدام دارو استفاده شود ما این داروها را با گشاده دستی برای موارد باید و نباید استفاده می‌کنیم باید دید مصرف این داروها چقدر خسارت به دنبال دارد که البته خسارت‌های مالی آن به جای خود باید دید چقدر خسارت به سلامتی افراد می‌زند.
مرندی گفت: درباره خدماتی که ظاهراً ارائه می‌دهیم افراد پرنفوذی هستند که این داروها را طلب می‌کنند و اقدام به واردات آن می‌کنند. زمانی که من در وزارت بهداشت بودم فقط یک جا داروهای تک نسخه‌ای ارائه می‌کرد که من آن را بعد از انجام یک بازدید تعطیل کردم چون دیدم پشت پرده آن یک ارگان دولتی این داروها را می‌فروشد. ارگان دولتی هم که می‌تواند مشکل آفرین باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بعد از انقلاب هرجا کمی کار را شل گرفتیم ضرر کردیم. هرجا لیبرال بازی در آوردیم آسیب آن را دیدیم. باید همیشه درحال دفاع اقتصادی، سیاسی و فرهنگی باشیم. در چنین شرایطی که اقتصاد مقاومتی بیان می‌شود این مسئله را رعایت نکردیم.
مرندی گفت: مردم محروم کشور ما که اصلاً دسترسی به پزشک ندارند تا بخواهند بیماری مثل سرطان را پیشگیری کنند یا در مراحل اول بیماری آن را درمان کنند بنابراین این گونه داروها بیشتر برای متنفذین است. وقتی دولت هرچه پول دارد در این بخش خرج کرده کشور ورشکسته می‌شود چنانچه بیمه‌ها امروز ورشکسته هستند. یک مطلب نادرستی اول کار بیان شد که آقای رئیس جمهور گفت هرجا بیمه نداد دولت پرداخت می‌کند این یعنی بی‌ارزش کردن بیمه در این شرایط بیمه دیگر ارزشی ندارد.اینکه اگر بیمه نداد دولت می‌دهد پس بیمه دیگر معنی ندارد. این آوردن پول‌هایی بیشتر از توانایی کشور در بخش درمان است.
وزیراسبق بهداشت افزود: تقریباً تمام وزرای بهداشت قبل از شروع کار برای مشورت پیش من آمدند از جمله آقای دکتر هاشمی که من درباره درمان به آنها گفته‌ام که واقعاً درمان چاه ویل است باید سرمایه‌گذاری‌ها را روی پیشگیری‌های اولیه قرار داد تا فرد اصلاً مریض نشود که بخواهیم هزینه درمان بپردازیم. به همه گفتم که درمان هزینه زیادی دارد و اگر برای پیش گیری سرمایه گذاری نکنید به جایی نخواهید رسید.
مرندی گفت: در سیاست‌های کلی سلامت ابلاغیه مقام معظم رهبری و قبل از آن در هر برنامه پنج ساله و در تمام قوانین ما اولویت بهداشت بر درمان، اولویت سرپایی بر بستری، اولویت بستری عمومی بر تخصصی آمده است اما امروزعکس این عمل می‌شود. این‌ها ضررهای هنگفت است.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه