سلامت و سبک زندگی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز خبر داد:
ایجاد 162 مرکز بهداشتی در خوزستان تا پایان سال آینده


تاریخ انتشار : 14 اسفند 1395 ساعت 19:14
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز گفت: 162 مرکز بهداشتی با اعتبار بیش از 100 میلیارد تومان در خوزستان ایجاد خواهد شد که 50 درصد از اعتبار آن توسط وزارت بهداشت و مابقی توسط استان تامین می‌شود و تا پایان سال آینده این تعداد مرکز به بهره‌برداری خواهند رسید.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، اسماعیل ایدنی در آیین افتتاح بیمارستان فوق تخصصی دکتر بقایی 2 که امروز برگزار شد، اظهار کرد: راه‌اندازی بیمارستان شهید دکتر بقایی 2 یک جهش در بحث درمان در خوزستان محسوب می‌شود. نزدیک به 6 هزار بیمار سرطانی در خوزستان وجود دارد و تنها 140 تخت بیمارستان شفا به بیماران سرطانی اختصاص داشت و به علت قرار گرفتن بیماران در لیست انتظار طولانی‌مدت، بعضا در درمان بیماران خلل وارد می‌شد.
وی افزود: با همکاری‌های سپاه و پیگیری‌های وزیر بهداشت طی تفاهم‌نامه‌ای با بهداری رزمی سپاه، بیمارستان بقایی 2 با هزینه‌ای کمتر از 10 میلیارد ریال بازسازی و تجهیز شد. جهت احداث یک بیمارستان 400 تختخوابی طبق استانداردهای سال 95 بیش از 250 میلیارد تومان اعتبار نیاز است اما بیمارستان بقایی 2 با هزینه کمتر از 10 میلیارد ریال بازسازی شد و تمام تجهیزات این بیمارستان به صورت رایگان از طرف وزارت بهداشت در اختیار دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز قرار گرفت.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز با اشاره به مشکلات مالی خانواده‌های بیماران سرطانی تصریح کرد: بعضا خانواده‌های بیماران سرطانی به علت هزینه‌های سنگین درمان این بیماران در معرض فروپاشی قرار داشتند. با اجرای طرح تحول سلامت در خوزستان امروز شاهد هستیم که درمان سرطان در مراکز و بیمارستان‌های ما با هزینه‌های کمتری از 6 درصد و 3 درصد به ترتیب برای بیماران شهری و روستایی انجام می‌شود.
ایدنی با اشاره به درمان رایگان سرطان در بیمارستان شفا در سال‌های 93 و 94، عنوان کرد: امروز هر بیمار سرطانی که در بیمارستان‌های شفا یا شهید بقایی بستری شود و قادر به پرداخت هزینه‌های درمانی نباشد، به صورت کاملا رایگان تحت درمان قرار خواهد گرفت.
وی بیان کرد: طرح تحول سلامت در حوزه دانشگاه علوم پزشکی چندی‌شاپور اهواز تنها محدود به درمان سرطان نبود و در حوزه بهداشت در بحث توسعه زیرساخت‌ها در قالب این طرح فعالیت‌های بسیار خوبی انجام شد و در برهه زمانی حدود 3.5 ساله از آغاز دولت یازدهم، 107 خانه بهداشت، 67 مرکز جامع خدمات سلامت، 15 مرکز بهداشتی درمانی و 117 مرکز سلامت روستایی در خوزستان احداث و تجهیز شد که این مساله نشانگر توجه ویژه به حوزه بهداشت خوزستان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز گفت: هفته گذشته طی تفاهم‌نامه‌ای مقرر شد که با اعتبار بیش از 100 میلیارد تومان، 162 مرکز بهداشتی در خوزستان احداث شود که 50 درصد از اعتبار آن توسط وزارت بهداشت و مابقی توسط استان تامین خواهد شد و تا پایان سال آینده این 162 مرکز به بهره‌برداری خواهند رسید.
ایدنی با بیان این‌که از سال 92 تمرکز ویژه‌ای جهت افزایش ظرفیت‌های درمانی در خوزستان صورت گرفت، اظهار کرد: متاسفانه در آغاز فعالیت دولت یازدهم در حوزه بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز بیش از 2500 تخت بیمارستانی کمبود داشتیم. در این مدت برنامه‌ریزی خوبی شد تا بیمارستان‌های نیمه تمام استان به سمت افتتاح و بهره‌برداری سوق یابند و در این زمینه اولین گام راه‌اندازی بیمارستان 184 تختخوابی مسجدسلیمان بود که از مجهزترین بیمارستان‌های خارج مرکز استانی کشور است. این بیمارستان سال گذشته به بهره‌برداری رسید.
وی عنوان کرد: پروژه بیمارستان 175 تختخوابی شادگان نیز با بیش از 15 سال وقفه در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت و در مدت یک سال پس از واگذاری این بیمارستان به وزارت بهداشت، احداث و تکمیل آن به پایان رسید که در هفته سلامت به بهره‌برداری خواهد رسید.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز با بیان اینکه دو پروژه بزرگ بیمارستان در اهواز در حال اجرا است، گفت: پروژه بیمارستان ابوذر و پروژه بیمارستان سوانح سوختگی در شش ماهه اول سال آینده در دوره دولت یازدهم سعی خواهد شد که به بهره‌بردراری برسند. ایدنی اظهار کرد: با اقداماتی که در طول سه سال و نیم اخیر انجام شد و همچنین فعال شدن 120 تخت روانپزشکی، بیش از 1800 تخت بیمارستانی در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز در دولت یازدهم در خوزستان به بهره‌برداری رسیده یا خواهد رسید.
وی با اشاره به احتمال تحمیل بار درمانی بیماری‌های تنفسی و بیماری‌های ناشی از ریزگردها در سال‌های آینده در خوزستان عنوان کرد: بیمارستان فوق تخصصی تنفسی اهواز نیز به چرخه درمان شهروندان خوزستان افزوده خواهد شد. همچنین در تلاشیم که یک مرکز جامع سرطان جهت درمان بیماران سرطانی را جایگزین بیمارستان شفا کنیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز با اشاره به نوسازی و تجهیز 12 بلوک زایمانی جهت ترویج زایمان طبیعی در خوزستان در طول دولت یازدهم تصریح کرد: با توجه به اینکه بخش زیادی از هزینه‌هایی که در حوزه سلامت به مردم تحمیل می‌شود مربوط به خدمات سرپایی است، 11 درمانگاه تخصصی و فوق تخصصی را پیش‌بینی کردیم و این درمانگاه‌ها در حال احداث هستند. همچنین در حال حاضر عملیات احداث 6 مرکز جامع تیپ یک سرطان درحال انجام است.
ایدنی اظهار کرد: در سال گذشته شاخص امید به زندگی در خوزستان کمتر از متوسط کشوری بود اما در حال حاضر این شاخص در خوزستان مشابه میانگین کشوری است و سن امید به زندگی در میان زنان در خوزستان 78 سال و برای مردان 74 سال است.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه