تیتر ۱ / سلامت و سبک زندگی / نظام سلامت

انتقاد پزشکیان:
تجمیع بیمه‌ها تبدیل به جریان سیاسی شد


تاریخ انتشار : 13 اسفند 1395 ساعت 17:49
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
نایب رئیس مجلس گفت: عده ای از موضوع تجمیع بیمه‌ها بهره‌برداری سیاسی کردند.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از خانه ملت، مسعود پزشکیان با یادآوری اعتراض جمعی از پزشکان نسبت به عدم پرداخت مطالبات‌شان و اینکه مصوبه مجلس نیز اجازه فعالیت آنها را در بخش خصوصی نمی دهد، افزود: حقوقی که پزشکان در بخش دولتی دریافت می کنند به اندازه ای است که نیازی به فعالیت در بخش خصوصی ندارند لذا اینکه پزشکی بخواهد هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی کار کند دور از انصاف است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس درباره اینکه آیا پزشکان می توانند درپی مشکلات موجود دست به طبابت نزنند، ادامه داد: نمی توان به عنوان یک پزشک به بیماری که با مشکل روبرو شده خدمت ارایه نداد زیرا پزشکان سوگند یاد کرده اندکه بیمار را در هر حالتی درمان کنند؛ وظیفه پزشک ارایه خدمت است لذا اگر پزشک دست به طبابت نزند این اقدام با سوگند یاد کرده تناقض دارد و در واقع سوگند را زیر پا گذاشته است.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس ادامه داد: اکنون عدم پرداخت مطالبات از سوی دولت به پزشکان، باعث نارضایتی آنها شده که البته تاحدی حق با این قشر است چراکه دولت تعهدی به آنها کرده که اکنون نتوانسته به این تعهدات جامه عمل بپوشاند و این پرداختی با تاخیر مواجه شده است.
پزشکیان تصریح کرد: از ابتدا نسبت به اجرای طرح تحول سلامت با چنین شیوه ای، مخالف بودم و می دانستم این طرح در نیمه راه با مشکل مواجه خواهد شد چراکه دولت راهی غیر علمی را در پیش گرفته در حالی که دیگر کشورها این راه را در پیش گرفتند و در نیمه های راه بازگشتند، ما نیز باید این راه را بازگردیم. وی یادآور شد: اکنون جدای از پزشکان، پیراپزشکان و کار پرستاری و آزمایشگاهی بیشتر از پزشکان نیازمند تحقق وعده های دولت هستند درحالی که بسیاری از مطالبات آنها عملیاتی نشده است.
پزشکیان با بیان اینکه بیمه ها به جهت آنکه قادر به پرداخت پول نیستند سیستم های بیمارستانی را با چالش مواجه کرده اند، تصریح کرد: متاسفانه این روند نیز روز به روز پیچیده تر خواهد شد و راه حل آن این است که قانون شکل اجرایی به خود گیرد. نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس تصریح کرد: دفترچه بیمه اکنون در کشور همانند چک است زیرا در هر شرایطی می توان به هر میزان دارو برای بیمار تجویز کرد بدون آنکه مشخص باشد آیا بیمار به این دارو نیازمند است یا خیر؛ باید برای این وضعیت گاید لاین و سطح بندی خدمات تعیین شود تا پرداختی ها برای اساس مکانیزمی صورت گیرد تا هر فرد نتواند در فاصله یک روز 10 آزمایش انجام دهد در حالی که در اصل نیازی به اینگونه آزمایش ها نیست.
وی درباره ناهماهنگی در تجمیع بیمه‌ها و مخالفت تامین اجتماعی با این تجمیع، تصریح کرد: کارگران با تجمع جلوی درب مجلس اعتراض داشتند که به هیچ وجه راضی به تجیمع نیستند چراکه معتقدند نمی خواهند پولشان در دست وزارت بهداشت باشد درحالی که در اصل قرار نیست این پول در دست وزارت بهداشت قرار گیرد. وی یادآور شد: متاسفانه این موضوع را تبدیل به جریان سیاسی کرده اند تا صندوق های بیمه تجمیع نشود در این شرایط بیمارستان ها نیز عنوان می کنند که اگر پولی واریز نشود آنها هم ارایه خدمت نمی کنند؛ حال اینجا حق با چه کسی است؟ زمانی که بر اساس تجربه عمل نکنیم نتیجه آن می شود که بیمه، کارگر، پزشک، مردم و حتی دولت متضرر می شوند.
پزشکیان درباره اصرار وزارت بهداشت برای تجمیع بیمه ها در این وزارتخانه، افزود: بحثی که اکنون در این زمینه مطرح شده آن است که خریدار و فروشنده نباید یکی باشد در حالی که این موضوع در اقتصاد امر پذیرفته شده است اما در سلامت قابل قبول نیست؛ به عنوان مثال عنوان می شود وزارت بهداشت به عنوان ارایه کننده خدمت نباید پولی در دستش باشد اما زمانی که بیمه ها پول نمی دهند چگونه قرار است وزارت بهداشت به ارایه خدمت بپردازد در این میان بیماری که به جهت عدم ارایه خدمت جان خود را از دست می دهد چه کسی می خواهد نسبت به آن پاسخگو باشد.
عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه اکنون همه می خواهند اشتباهشان را گردن یکدیگر بیندازند، تصریح کرد: زمانی که طرح تحول سلامت در حال اجرا بود به آقایان نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه، طیب نیا وزیر اقتصاد و انصاری معاون پارلمانی دولت اعلام کردم که نخواهید توانست از عهده هزینه های این طرح برآیید.
پزشکیان تاکید کرد: درحال حاضر سرانه در حوزه بهداشت و درمان به ازای هر فرد مشخص است؛ متاسفانه ما به دنبال ارایه خدمت در اندازه کشوری مانند آمریکا هستیم اما پولی که برای آن پرداخت می کنیم در حد ایران است؛ در آمریکا سرانه بهداشت و درمان برای هر نفر 9500دلار است اما در ایران 400دلار است که این دو با هم همخوانی ندارد درحالی که باید به اندازه پول گام برداشت.
وی درباره بدهی تامین اجتماعی به مراکز درمانی، افزود: زمانی که دارو از شرکت های دارویی که اغلب کارخانجات آن متعلق به تامین اجتماعی است، دریافت می شود اما پرداخت پول با تاخیر مواجه می شود این موضوع مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد از سویی دیگر پولی که اکنون در اختیار این سازمان است اگر قرار باشد همه آن را در بخش درمان هزینه کند بازهم جوابگوی هزینه های وزارت بهداشت نیست البته اعتراض وزارت بهداشت نیز نسبت به این موضوع تاحدی منطقی است چراکه ابتدا تامین اجتماعی نخست پول بیمارستان های خود را پرداخت می کند و سپس به واریز پرداختی های دیگر مراکز درمانی اقدام خواهد کرد.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: پولی که تامین اجتماعی در سال جاری هزینه کرده نزدیک به 16 هزار میلیارد تومان است درحالی که هنوز هم با کسری روبرو است و بدون شک سال آینده نیز این مشکل دو چندان خواهد شد. پزشکیان تاکید کرد: اکنون برخی اعتراض ها نسبت به عدم سیاست گذاری واحد است، از طرفی دغدغه تامین اجتماعی نیز قابل توجه است چراکه این سازمان معتقد است اگر پول در صندوقی واحد تجمیع شود ممکن است دولت از همین پول در نقاط دیگر هزینه کند که البته اگر این صندوق ها حساب و کتاب جدا داشته باشد و پول واریزی در این صندوق ادغام نشود مشکل رفع خواهد شد در این میان حساب جداگانه در این زمینه می تواند کارساز باشد.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه