سلامت و سبک زندگی

۸۵درصد سیگار مصرفی داخل، خارجی است/سیگارهای خارجی حاوی مواد مخدر و اعتیادآور هستند

تاریخ انتشار : 08 اسفند 1395 ساعت 18:25
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از اینکه ۸۵ درصد سیگار مصرفی داخل توسط کشورهای خارجی تولید و به کشور وارد می شود، گفت: تنها ۱۵ درصد سیگار مصرفی در کشور تولید می شود.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از خانه ملت، رسول خضری با بیان اینکه 85 درصد سیگار مصرفی داخل از طریق واردات تامین می‌شود، گفت: متاسفانه تنها 15 درصد سیگار مصرفی در کشور تولید می شود و 85 درصد از طریق واردات و همچنین از طریق تولیدات شرکت‌های خارجی مستقر در ایران تامین می شود یعنی در واقع بازار سیگار ایران هدف خوبی برای کشورهای خارجی است و با این روش شرکت دخانیات را ورشکسته کرده ایم.
نماینده سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، بر لزوم افزایش مالیات و عوارض سیگارهای خارجی تاکید کرد وافزود: با این اقدام از تولید داخل حمایت شده و مصرف کنندگان کمتر به سوی مصرف سیگار خارجی روی می آورند. وی با هشدار نسبت به اینکه سیگارهای خارجی حاوی مواد مخدر است، تصریح کرد: متاسفانه شرکت های خارجی به دنبال منافع خود هستند و به سلامت مصرف کنندگان توجهی ندارند؛ این شرکت ها برای فروش بهتر در تولید محصولات خود از مواد مخدر و اعتیادآور استفاده می کنند.
عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس با انتقاد از اینکه میزان نیکوتین سیگارهای خارجی بسیار بالاست و این سیگارها تنها برای ایران تولید می شوند، تصریح کرد: شرکت های خارجی به هیچ وجه حق فروش چنین سیگارهایی را در کشور خود نداشته و فروش این محصولات به شدت ممنوع است.
خضری بر لزوم کنترل کیفیت و سطح مواد مضر در سیگارهای تولیدی تاکید کرد و گفت: بهتر است بر کیفیت مواد اولیه و چگونگی تولید سیگار نظارت کامل و دقیقی داشته باشیم تا مصرف کنندگان به سمت و سوی سیگارهای خارجی که زیان و ضرر آنها چندین برابر سیگار تولید داخل است روی نیاورند و مصرف سیگار خارجی در کشور محدود شود.
خضری با بیان اینکه سیگار کالایی آسیب رسان و مضر است و نمی توان در مورد کیفیت آن اظهار نظر کرد، یادآور شد: برای حفظ سلامت مصرف کنندگان باید مواد مضر سیگارهای تولید داخل کنترل و رصد شود؛ متاسفانه در زمینه مدیریت تولید داخل در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نتوانسته ایم به توفیقاتی دست یابیم و تنها به واردات سیگارهای خارجی اکتفا کرده‌ایم.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با یادآوری اظهارات مسئولان شرکت دخانیات مبنی بر اینکه نباید عوارض سیگارهای تولیدی افزایش یابد، ادامه داد: از صفر تا صد سیگار برای سلامتی مضر است به گونه ای که حاوی 40 ماده سرطان زا است؛ معتقد هستم در جهت کاهش سطح این مواد مضر در سیگارهای تولیدی باید گام برداشت و 40 ماده سرطان زا را حداقل به 20 ماده کاهش دهیم.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه