سلامت و سبک زندگی

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد:
ضرورت تقویت مشارکت در توسعه زیرساخت‌های نظام سلامت


تاریخ انتشار : 07 اسفند 1395 ساعت 14:21
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
معاون اجتماعی وزیر بهداشت گفت: تامین و ارتقای سطح سلامت در جامعه علاوه بر تلاش‌های حاکمیت و دولت، یک وظیفه همگانی است و نیازمند مشارکت بین‌بخشی است.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از وبدا، سیدمحمدهادی ایازی در یک برنامه تلویزیونی درخصوص نقش همکاری‌های بین بخشی در ارتقای سلامت مردم جامعه، گفت: در گام اول با فرهنگ‌سازی موضوع مراقبت از خود در مردم می‌توان هزینه های درمان کشور را کاهش داد. در مرحله بعد از فرهنگ سازی بین افراد جامعه، باید علاوه بر توسعه مشارکت عامه مردم در قالب سازمان‌های مردم نهاد در حوزه سلامت، مشارکت ها در بخش توسعه زیرساخت های نظام سلامت را افزایش دهیم.
معاون اجتماعی وزیر بهداشت با اشاره به فعالیت تعداد زیادی از سازمان‌های مردم نهاد در حوزه سلامت افزود: 620 سازمان مردم نهاد و 850 خیریه در حوزه سلامت فعال‌اند و بسیاری از بیمارستان‌ها، خانه‌های بهداشت و مراکز درمانی توسط خیرین در کشور ایجاد شده‌اند.
ایازی اقدامات انجام شده در افزایش مشارکت بین بخشی را ارزشمند خواند و گفت: ما به دنبال مشارکت بخش‌های دولتی و مردم، یک مجمع را تشکیل دادیم و اعضای شورای سلامت کشور، اعضای شورای سلامت استان‌ها، انجمن‌های علمی و خیریه‌های حوزه سلامت در جلسات این مجمع حضور دارند و سیاست‌های سلامت هر سال در آن اعلام می‌شود. این مجمع در کشورهای پیشرفته هم تشکیل شده است و جزو تجربیات موفق در افزایش مشارکت بین بخشی به حساب می آید. مجمع ملی سلامت در حال تشکیل است و امیدواریم رئیس دولت در هر دوره سیاست سلامت را تعیین و به استانداران و فرمانداران و دیگر دستگاهای مرتبط ابلاغ کند.
معاون اجتماعی وزارت بهداشت افزود: موضوع مهم برای ما این است که مدیران استانی مصوبات شورای سلامت را اجرایی و زمینه های آن را فراهم کنند. از این جهت در مجمع ملی سلامت رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی امنیت غذایی شرکت و سیاست‌های سلامت را به استانداران ابلاغ می‌کند.
ایازی به امضای تفاهم نامه میان وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش در بحث مشارکت بین بخشی اشاره کرد و گفت: ما با وزارت آموزش و پرورش در مورد بوفه مدارس تفاهم نامه ای را امضا کردیم و قرار شد پنج قلم در بوفه مدارس توزیع نشود و در این خصوص هم بازرسان بهداشت ما در بازرسی‌هایی که از مدارس داشتند، گزارش دادند که این موضوع در 95 درصد مدارس اجرایی شده است و این خود به سلامت جامعه کمک می‌کند.
به گفته معاون اجتماعی وزیر بهداشت، مشارکت بین بخشی از این جهت دارای اهمیت است که منجر به نتایج مثبتی چون افزایش بهره‌وری، ایجاد وحدت و یگانگی، تحول و دگرگونی، توسعه پایدار و سهیم شدن همه مردم در پذیرش مسئولیت می‌شود. بسیاری از دستگاه‌ها در حوزه سلامت با وزارت بهداشت همکاری خوبی داشتند و در این راستا تفاهم نامه‌هایی با وزارت جهاد و کشاورزی، وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ها امضا شده است که می‌تواند به حل مشکلات حوزه سلامت کمک‌های زیادی کند.
ایازی در پایان خاطرنشان کرد: باید به این باور برسیم که تنها با ایجاد نگاه مشترک و همگرایی همه‌جانبه‌ در برنامه‌ریزی و اقدامات و با مشارکت همه نهادهای مرتبط با سلامت مردم و آموزش‌های صحیح و به موقع، بتوانیم در تسریع تحقق سلامت جامعه گام برداریم.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه