سلامت و سبک زندگی

معاون وزیر بهداشت:
طی 2 سال اخیر به‌اندازه 30 سال گذشته در "بهداشت" سرمایه‌گذاری کردیم


تاریخ انتشار : 02 اسفند 1395 ساعت 18:01
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
معاون بهداشت وزارت بهداشت در اجلاس معاونان بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از تشکیل 56 میلیون پرونده الکترونیک سلامت برای ایرانیان خبر داد.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از وبدا، علی‌اکبر سیاری در این اجلاس که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، هدف از برگزاری این اجلاس را رصد اجرا و تحقق برنامه‌ها در سال جاری و بیان برنامه‌ها و اولویت‌های سال آینده عنوان کرد.
وی اظهار کرد: در 2 سال اخیر به‌اندازه 30 سال گذشته سرمایه‌گذاری در بخش بهداشت انجام شده است. تاکنون تعمیر و تجهیز 20 هزار واحد بهداشتی با اعتباری بالغ‌بر 10 هزار و 350 میلیارد ریال انجام شده است. سیاری بیان داشت: امسال نیز 2 میلیون و 500 هزار مترمربع فضای فیزیکی در 6 هزار و 200 پروژه با 40 هزار میلیارد ریال اعتبار در حال ساخت است. در بخش ترابری نیز یک هزار و 400 خودرو به ناوگان ترابری حوزه بهداشت افزوده‌شده است.
وی تصریح کرد: روستاها در برنامه طرح تحول نظام سلامت از جایگاه و اولویت ویژه‌ای برخوردار هستند، به‌طوری‌که قبل از اجرای این طرح سه هزار و 400 پزشک در روستاها وجود داشت که این تعداد اکنون به 6 هزار و 800 نفر رسیده است.
سیاری با اشاره به برنامه‌های سال آینده بخش بهداشت اظهار کرد: سند ملی پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر، کاهش آسیب رفتارهای پرخطر، افزایش سواد سلامت، نظام ارجاع روستایی و پزشک خانواده شهری از برنامه‌هایی است که در این سال نیز ادامه می‌یابد و دارای اولویت است. آسیب‌های اجتماعی نیز جدی گرفته‌شده و نباید با آنها برخورد انکاری داشت زیرا با این اقدام دچار مشکلات بدتری خواهیم شد. برای توسعه کشور باید بخش‌های اقتصادی، اجتماعی باهم کار کنند و برای اینکه خدمات بهتر مدیریت شود باید قابل‌اندازه‌گیری باشد. برنامه‌های گذشته نیز باید تقویت شود به‌طوری‌که هم‌اکنون افزایش جمعیت و سلامت باروری بافاصله گذاری مناسب بین فرزندان و به‌صورت اقناعی پیگیری می‌شود.
سیاری ضمن اشاره به 15برنامه ملی و 10پروژه پشتیبان حوزه بهداشت گفت: دسترسی مردم به خدمات سلامت در جمعیت شهری یکی از مهم‌ترین این برنامه‌ها است. برای رسیدن به این مهم، نظام ارائه خدمات سلامت در حوزه بهداشت بازبینی شد و با جذب و جایگزینی مراقبین سلامت، کارشناسان تغذیه و روانشناس بالینی در مراکز خدمات جامع سلامت در شهرها به ارائه خدمات فعال سلامت پرداخته شد.
معاون وزیر بهداشت، اجرای برنامه پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر، توسعه واحدهای بهداشتی، پیگیری موضوع آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه اچ آی وی / ایدز، اجرای برنامه بسیج سلامت نوروزی از ابتدای اسفند تا 15 فروردین‌ماه سال 96 و پیگیری پرونده الکترونیک سلامت را از اولویت‌ها و برنامه‌های موردنظر اجلاس معاونان بهداشت برشمرد.
سیاری در ادامه با اشاره به اینکه 76 درصد علت مرگ‌ومیر در کشور مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است، گفت: با کنترل عوامل خطر رفتاری شامل تغذیه نامناسب، مصرف دخانیات، مصرف الکل و کم‌تحرکی همچنین کنترل عوامل بیولوژیک شامل بالابودن قند خون ، چربی خون، فشارخون و اضافه‌وزن و چاقی می‌توان به کنترل بیماری‌های غیرواگیر دست یافت.

غربالگری رایگان بیماری‌های غیرواگیر
معاون وزیر بهداشت گفت: طرح غربالگری رایگان ایرانیان درزمینهٔ بیماری‌های غیر واگیر سال گذشته در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور به تصویب رسید و توسط ریاست محترم جمهوری ابلاغ شد. براساس این طبقه‌بندی افرادی که به لحاظ ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر سالم باشند، کارت سبز می‌گیرند، افراد در معرض عوامل خطر پیشرفته کارت قرمز و دو گروه دیگر در معرض خطر ابتلا کارت نارنجی و زرد دریافت می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: این طرح به‌صورت آزمایشی تاکنون در استان‌های اصفهان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کرمان انجام شده است. در قالب این غربالگری علاوه بر بیماری‌های غیر واگیر، ایرانیان ازنظر ابتلا به سه سرطان روده بزرگ، پستان و دهانه رحم مورد غربالگری قرار می‌گیرند.
به گفته وی، غربالگری ایرانیان در سنین بالای 30 سال در عرض 5 سال پیش‌بینی شده است. در حال حاضر مهم‌ترین علت مرگ‌ومیر بیماری‌های غیر واگیر است. طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی تمامی کشورها باید به میزان 25 درصد مرگ‌های نابهنگام مردمشان را در گروه میانسالان ( 30 تا70 سال) تا سال 2030 کاهش دهند.
وی افزود: درحال حاضر 76 درصد مرگ‌ومیر مردم ایران بر اثر 4 بیماری غیر واگیر شامل بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان، دیابت و بیماری‌های تنفسی حاد است که هشت عامل خطر رفتاری و بیولوژیک در ایجاد این بیماری‌ها نقش موثری دارند. سیاری مصرف دخانیات، تغذیه نادرست، کم‌تحرکی و مصرف الکل و عوامل خطر بیولوژیک شامل قند، چربی و فشارخون بالا و چاقی و اضافه‌وزن را ازجمله عوامل خطر رفتاری برشمرد. خوشبختانه در خصوص آنفلوآنزا تاکنون مشکل خاصی نداشتیم و پیرامون آنفلوانزای حاد پرندگان نیز هیچ موردی از ابتلای انسانی تاکنون در سطح کشور گزارش نشده است.

آموزش سه میلیون سفیر سلامت
سرپرست دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این اجلاس از برنامه سفیران سلامت به‌عنوان یکی از برنامه‌های مهم دفتر آموزش و ارتقاء سلامت نام برد.
شهرام رفیعی‌فر گفت: با اجرای برنامه سفیران سلامت شامل سفیران خانواده، دانش‌آموز و دانشجو سه میلیون سفیر سلامت با حوزه بهداشت وزارت همکاری می‌کنند. سفیران سلامت افرادی هستند که حوزه سلامت را مستقیماً با خانواده مرتبط می‌کنند؛ به‌طوری‌که ضمن ارتقاء سواد سلامت ایشان بتوان قبل از بروز مشکل و درد مداخلات لازم را انجام داد. در این برنامه با افزایش سواد سلامت سفیران به ارتقاء آگاهی و سلامت جامعه دست خواهیم یافت.
سرپرست دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت در ادامه ضمن تاکید بر نقش اطلاع‌رسانی‌های عمومی، اجرای برنامه ملی خود مراقبتی به‌عنوان پنجمین برنامه تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت را بسیار مثمر ثمر خواند.
رفیعی‌فر، اجرای کمپین‌های چهارشنبه‌سوری ایمن، مهار همه‌گیری اچ آی وی / ایدز، 1، 2، 3 غذای سالم، لبخند زیبا، غلبه بر دیابت، اهدای خون، ازدواج مناسب، سالم و پایدار، رمضان 95 ، قلیان‌ها را گلدان کنیم، 1000 روز طلایی ( شیر مادر- مهر مادر)، ایمن برانید، نمایشگاه پویندگی، بالندگی و جوانی جمعیت، جشنواره فیلم سلامت، مستند خیرین سلامت، تهیه سریال پریا با تاکید بر آموزش راه‌های پیشگیری از اچ آی وی/ ایدز و تهیه انیمیشن سالم و ناسالم را از فعالیت‌های آموزش دفتر آموزش و ارتقاء سلامت برشمرد.

ضرورت توجه مردان به خودمراقبتی
مدیرکل سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در حاشیه اجلاس معاونین بهداشت در مشهد، اظهار داشت: از یکم تا هفتم اسفندماه به‌عنوان هفته سلامت مردان نام‌گذاری شده است .
محمداسماعیل مطلق افزود: مقایسه شاخص‌های سلامتی مردان و زنان نشان‌دهنده آن است که مردان توجه کمتری به خود مراقبتی و سلامت دارند. امید به زندگی در مردان72.8 و در زنان 74 سال است. وقوع حوادث ترافیکی در مردان 5 برابر، اعتیاد 10 برابر زنان است.
مطلق با اشاره به تحقیقات انجام شده درزمینهٔ سلامت مردان گفت: حوادث ناشی از نیروهای مکانیکی، قتل، خشونت، بیماری‌های مزمن انسدادی ریه ، بیماری‌های قلبی، خودکشی، سوختگی، بیماری‌های روانی، ایدز و ابتلا به HIV در مردان بیشتر از زنان است. ابتلا مردان به بیماری‌های غیرواگیر شامل چاقی مفرط، مصرف دخانیات، کلسترول بالا و دیابت همچنان در مردان تظاهر بیشتری نسبت به زنان دارد.
مدیرکل سلامت جمعیت، خانواده و مدارس، برنامه‌های هفته سلامت مردان را هفت محور شیوه زندگی سالم، پیشگیری از حوادث ترافیکی، ارتقاء سلامت روانی، پیشگیری از حوادث قلبی و عروقی و عوامل خطر آن، ارتقای سلامت باروری مردان، سلامت مردان و خانواده برشمرد.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه