تیتر ۱ / سلامت و سبک زندگی / جامعه پزشکی / نظام سلامت

عضو انجمن پزشکان عمومی شیراز مطرح کرد:
مشکلات پزشکان خانواده در فارس


تاریخ انتشار : 20 بهمن 1395 ساعت 15:44
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
عضو انجمن پزشکان عمومی شیراز از وزارت بهداشت خواست شرایطی ایجاد کند تا معیشت پزشکان عمومی تامین شود و گفت: در کشور 25 هزار پزشک عمومی داریم که هنوز وارد کار درمان نشده‌اند؛ چراکه نظام سلامت برای آنها جایگاهی ایجاد نکرده است.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، حمید خاکسار درباره آخرین وضعیت اجرای برنامه پزشک خانواده در استان فارس گفت: مساله پزشکان خانواده در این استان، تنها پرداخت مطالبات نیست، بلکه این موضوع تنها بخشی از قضیه است. مساله ما ستاد پزشک خانواده کشوری و پایبندی به مصوبات آن است. در بهمن ماه سال 95 هستیم ولی سرانه سال 95 پزشک خانواده که شهریور ماه، بعد از شش ماه تصویب شد، هنوز ابلاغ نشده و حتی به تصویب مقامات مربوطه نرسیده است؛ یعنی پزشکان خانواده همچنان سرانه سال 94 را دریافت می‌کنند.
وی افزود: 28 دی ماه 95 جلسه‌ای برگزار شد و در آن جلسه بیمه‌ها پای امضای خود نوشتند که ما توان پرداخت نداریم؛ این اولین بار است که نماینده یک بیمه می‌نویسد که ما توانایی پرداخت را نداریم و دانشگاه و وزارت بهداشت از اعتبارات خود پرداخت کنند. همچنین یکی دیگر از مشکلات ما این است که می‌گویند پزشکان خانواده‌ای که در یک مطب تک شیفت هستند، باید در یک مکان و زیر یک سقف باشند وگرنه سرانه پزشک تک شیفت را 13 درصد کمتر از پزشک دو شیفت می‌دهیم.
خاکسار در ادامه عنوان کرد: مرداد ماه سال گذشته مصوب کردند که حق فرانشیزی که پزشکان خانواده شیراز در سال 94 گرفته‌اند و کسر شده، به آنها بازپرداخت می‌شود، ولی بعد از شش ماه هنوز این موضوع اجرایی نشده است. گویا ستاد پزشک خانواده کشوری دغدغه پزشک خانواده فارس را ندارد و دنبال این نیست که برنامه فارس و مازندران به سرانجام برسد و معتقدند این سیستم که در فارس و مازندران اجرا می‌شود به صرفه نیست و دنبال برنامه‌ای مانند طرح تبریز و مشهد هستند که هر 12500 بیمار را به یک پزشک در یک مرکز بدهند و چند مراقب سلامت اولین برخورد را با بیمار داشته باشند. در این طرح، پزشک از صبح تا بعد از ظهر در مرکز جامع سلامت حضور دارد و از بعد از ظهر به بعد هم مطب‌ها به همان روال سابق با بیمه‌ها همکاری کنند.
عضو انجمن پزشکان عمومی شیراز با بیان اینکه نام طرح جدید وزارت بهداشت در حاشیه شهرها، پزشک خانواده نیست، ادامه داد: در هیچ کجای دنیا مرسوم نیست که مردم صبح به مراکز جامعه سلامت مراجعه کنند و بعد از ظهر به مطب‌ها. چنین طرحی، طرح گسترش یافته مراکز بهداشت قدیم است و نام آن نیز طرح توسعه شبکه‌های بهداشتی است.
خاکسار همچنین اضافه کرد: پزشکان خانواه فارس مدافع سرسخت پزشک خانواده به صورت درست آن هستند و علی رغم همه فشارها با تمام قوا به دنبال این هستند که برنامه اصلاح شود تا به نفع مردم و نظام سلامت باشد و در آخر هم پزشکان تامین شوند. امروز زحمات زیادی توسط پزشکان و دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد ولی بی‌توجهی مسئولان باعث دلزدگی آنها می‌شود. آنها حتی با عدم پرداخت نیز می‌توانند تحمل کنند ولی این کم توجهی را خیر.
عضو انجمن پزشکان عمومی شیراز با تاکید بر لزوم اصلاح برنامه پزشک خانواده، گفت: انجمن پزشکان عمومی شیراز دو سال پیش ساختار جدیدی را درباره نسخه 02 با تمام اصلاحات به مسئولان وزارت بهداشت ارائه کرد اما پاسخی دریافت نکردیم. مجلس تصویب کرده‌ است که نظام ارجاع، مبنای پزشک خانواده باشد، ولی در این مدل جدید مردم با تشخیص خود به کلینیک‌های فوق تخصصی با ویزیت 3000 تومان مراجعه می‌کنند، در صورتی که مردم باید اول از طریق پزشک عمومی معالجه و در صورت صلاحدید به متخصص ارجاع شوند.
خاکسار همچنین با بیان اینکه وزارت بهداشت شرایطی ایجاد کند تا معیشت پزشکان عمومی تامین شود، ادامه داد: ما در کشور 25 هزار پزشک عمومی داریم که هنوز وارد کار درمان نشده‌اند چون سیستم نظام سلامت برای آنها جایگاهی ایجاد نکرده است. آیا الان در استان فارس و مازندران که برای هر 2500 تا سه هزار نفر یک پزشک قرار داده‌اند، کمبود پزشک داریم؟ طرح توسعه شبکه‌ای که در حال حاضر انجام می‌شود، یعنی خانه‌های بهداشت را مجهز می‌کنیم تا کیفیت ارائه خدمات ارتقا یابد. ولی اجباری نیست که مردم به آنها مراجعه کنند. انجمن پزشکان عمومی به قطعیت اعلام کرده‌ است که هر کجا نیاز به پزشک خانواده باشد ما تضمین می‌کنیم که وجود دارد، ولی این نیروها درست به کار گرفته نمی‌شوند. در استان فارس همه پزشکان عمومی جذب برنامه شده‌اند.
وی افزود: در روستا مردم جایگزینی غیر از این سیستم ندارند، ولی در شهر مردم به جای آن، به فوق تخصص‌های طرح تحول مراجعه می‌کنند و با 3000 تومان ویزیت می‌شوند. در استان فارس، به دلیل اینکه نظام ارجاع و مراجعه پزشک خانواده برای مردم الزامی است، در شش ماهه گذشته 80 درصد مرم پرونده‌های بهداشتی و درمانی در مراکز پزشک خانواده تشکیل شده‌ است؛ در صورتی که در 10 سال گذشته فقط توانستند 20 درصد از پرونده‌ها را تشکیل دهند. قسمتی از مطب‌ها نیز به محل ارائه خدمات بهداشتی تبدیل شده‌ است و پرونده‌های پزشکی مردم نیز در سامانه سیب وارد می‌شود.
خاکسار با تاکید بر اینکه اگر مردم الزامی برای مراجعه به پزشک خانواده نداشته باشند، نمی‌توان اقدامات بهداشتی پایه را انجام داد، گفت: در حال حاضر در مازندران، نظام ارجاع اجباری نیست و مردم به پزشک خانواده کمتر مراجعه می‌کنند. در نتیجه نمی‌توان خدمات جامعی که مد نظر نظام سلامت است را ارائه داد. در حالی که نظام ارجاع تنها راهی است که می‌توان مردم را با تشکیل پرونده‌های بهداشتی آشتی داد. اگر سیستمی وجود داشته باشد که مردم بتوانند عصرها به کلینیک‌های ویژه طرح تحول مراجعه کنند، باعث می‌شود دیگر برای تشکیل پرونده مراجعه نکنند.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه