سلامت و سبک زندگی

رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت پاسخ داد:
میزان دریافتی وزارت بهداشت از محل هدفمندی یارانه‌ها


تاریخ انتشار : 18 بهمن 1395 ساعت 17:00
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت گفت: کسانی که در بخش دولتی کار می‌کنند به‌خوبی واقف‌اند اعدادی که در بودجه‌ها مطرح است، فقط عدد است و آنچه در عملکرد اتفاق می‌افتد همیشه بحث متفاوتی است.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از وبدا، مسعود ابوالحلاج گفت: دولت یازدهم وقتی وزارت بهداشت را تحویل گرفت ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کسری بودجه داشت و در بحث پرداخت حقوق‌ها با مشکل مواجه بود و بیمارستان‌ها نیز به‌شدت مشکل داشتند و دولت تا پایان سال۹۲ فقط ۱۸۰۰ میلیارد تومان تامین کرد، ضمن اینکه بار و ماموریت جدیدی نیز به وزارت بهداشت محول شده بود.
رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت افزود: در دولت یازدهم ماموریت‌های زیادی به ما ابلاغ شد که بزرگ‌ترین آن اجرای طرح تحول سلامت بود، ضمن اینکه ما متعهد شده بودیم بیمارستان‌های نیمه‌تمام را به اتمام رسانده و راه‌اندازی کنیم و برای تحقق این هدف نیز با مشکلات اعتباری مواجه بودیم.
رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت با بیان اینکه آنچه در کاغذها به‌عنوان بودجه حوزه سلامت به این حوزه تخصیص می‌یابد تنها عدد است و با آنچه در عمل تحقق می‌یابد متفاوت است، به ذکر چند نمونه در این رابطه پرداخت و گفت: از محل درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها که ۴۸۰۰ میلیارد تومان بود در سال اول فقط ۳۵۰۰ میلیارد تومان تحویل گرفتیم. در سال ۹۴ فقط ۸۰۰ میلیارد تومان و در سال ۹۵ اساساً پولی تحویل نگرفتیم.
ابوالحلاج همچنین به موضوع درآمدهای اختصاصی که به‌صورت غیرواقعی از زبان منتقدین مطرح شده، اشاره کرد و افزود: آنچه در دانشگاه‌های علوم پزشکی به آن درآمد اختصاصی می‌گوییم همان پولی است که بیمه‌ها باید پرداخت کنند و بیمه‌ها عملاً در پرداخت‌ها همکاری نداشتند. خصوصاً در حوزه بیمه سلامت پیش‌بینی لازم برای جبران هزینه‌های بیمه سلامت در قانون بودجه دیده نشد به‌نحوی‌که برای رفع این مشکل مجلس مصوب کرد که ۸ هزار میلیارد تومان تحت عنوان اوراق قرضه برای سازمان بیمه سلامت تامین کنند که تا الان از این مبلغ تنها ۱۲۵۰ میلیارد تومان دریافت شده است، کما اینکه سازمان تامین اجتماعی ۱۰ ماه در پرداخت‌ها عقب است.
رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت افزود: بدیهی است که با اجرای طرح تحول سلامت، حجم مراجعات مردم به مراکز درمانی خیلی بیشتر شده است و طبیعی است که به همان نسبت هزینه‌ها نیز افزایش می‌یابد. وی گفت: وقتی‌که فرانشیز را کاهش می‌دهیم و قرار است آن را از طرح تحول سلامت جبران کنیم، درواقع این هزینه‌ها را با بخشی از محل درآمد اختصاصی خود جبران کنیم که همان بدهی بیمه‌هاست.
ابوالحلاج گفت: بنده به‌عنوان مدیری که با وزرای مختلف و در دولت‌های قبل مسئولیت داشته‌ام می‌گویم؛ آنچه به‌عنوان مصوبه در قانون بودجه امسال آمده است شاید نسبت به سال ۹۰ تغییرات قابل توجهی داشته باشد ولی آنچه در عمل محقق شده به قیمت ثابت به دو برابر هم نمی‌رسد ضمن اینکه ماموریت‌ها و خدمات بسیاری هم به وزارت بهداشت در این دولت محول شده است.
وی با اشاره به موضوع تورم در سال‌های مختلف افزود: اگر قیمت ثابت پولی را که در سال ۹۴ به حوزه سلامت اختصاص داده‌اند را با سال ۹۱ مقایسه کنیم درواقع پولی که ما الان داریم تحویل می‌گیریم به اندازه پول سال ۹۱ است. بنابراین اعداد سال ۹۴ لزوماً به معنای حجم بیشتر پول نیست و کارایی بیشتر از سال ۹۱ را هم ندارد و البته این در حالی است که ماموریت‌های ما نیز در سال‌های اخیر به‌شدت افزایش پیدا کرده و تعهدات ما نیز خیلی بیشتر از گذشته شده است.
رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت در پایان گفت: در حال حاضر بیمه‌ها ۱۱ هزار میلیارد تومان به بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی بدهکارند و نگران انجام تعهدات خود به خدمت رسان‌ها و حتی شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی هستیم گرچه می‌دانیم همکاران‌مان تلاش خواهند کرد که خدمت‌رسانی به مردم متوقف نشود.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه