سلامت و سبک زندگی

عضو کمیسیون بهداشت مجلس:
ادامه طرح تحول سلامت بدون اجرای سیستم ارجاع امکان‌پذیر نیست/ پزشک عمومی در طرح تحول مغفول ماند


تاریخ انتشار : 12 بهمن 1395 ساعت 14:04
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
عضو کمیسیون بهداشت مجلس با بیان اینکه طرح تحول سلامت بدون اجرای سیستم ارجاع نمی‌تواند به حیات خود ادامه داد، گفت: پزشکان عمومی در طرح تحول نادیده گرفته شده‌اند.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از خانه ملت، احمد حمزه درباره جایگاه پزشکان عمومی در طرح تحول سلامت، گفت: واقعیت آن است که هسته اصلی نظام سلامت کشور بر دوش پزشکان عمومی است درحالی‌که در طرح تحول نادیده گرفته شده‌اند.
نماینده مردم کهنوج، منوجان، رودبار جنوب، قلعه گنج، فاریاب در مجلس افزود: یکی از ایرادات اصلی که همواره به طرح تحول سلامت وارد می‌شود آن است که طرح مذکور آن‌گونه که شایسته است نتوانسته نظام ارجاع را در دستور کار خود قرار دهد درحالی‌که همین امر ممکن است باعث اتلاف هزینه‌های زیادی در حوزه بهداشت و درمان شود.
حمزه با بیان اینکه پیش‌نیاز اصلی ادامه حیات طرح تحول سلامت اجرای سیستم ارجاع است، تصریح کرد: نباید نقش سیستم ارجاع نادیده گرفته شود و در اجرای این سیستم، صف نخست درمان بیماران پزشکان عمومی هستند که بار مسئولیت سنگینی بر عهده دارند. وی یادآور شد: باید جایگاه واقعی پزشکان عمومی شناخته شوند و نمی‌توان نقش آنها را نادیده گرفت این درحالی است که متاسفانه اکنون پزشکان عمومی جایگاه شایسته‌ای که باید داشته باشند را نداشته و همین امر باعث وارد شدن لطمه‌های زیادی به این افراد شده است.
حمزه تاکید کرد: از سویی دیگر اختلاف درآمدی بین پزشکان عمومی و پزشکان متخصص سبب شده این افراد انگیزه برای ادامه فعالیت نداشته باشند و باعث خدشه‌دار شدن جایگاه اجتماعی پزشکان عمومی شده است. وی تصریح کرد: اگر نظام ارجاع اجرایی نشود پزشکان عمومی همچنان در طرح تحول سلامت مغفول می‌مانند اگرچه اکنون در شهرهای کوچک سیستم ارجاع اجرایی شده است اما به دلیل عدم تسری آن در کل کشور، نمی‌توان به‌درستی از ظرفیت پزشکان عمومی استفاده کرد.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: هزینه‌های طرح تحول سلامت بسیار سنگین است و بدون اجرای سیستم ارجاع نمی‌تواند با موفقیت همراه شود لذا وزارت بهداشت چاره‌ای برای اجرای نظام ارجاع ندارد.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه