سلامت و سبک زندگی

انتقاد پزشکیان از افزایش هزینه‌های تحمیل شده به تامین اجتماعی

تاریخ انتشار : 11 بهمن 1395 ساعت 18:40
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
نایب رئیس مجلس گفت: هزینه‌های درمانی تحمیل شده به تامین اجتماعی درپی سیاست‌های اشتباه در حوزه سلامت نسبت به گذشته دو برابر شده است.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از خانه ملت، مسعود پزشکیان درخصوص تاخیر در پرداخت بدهی تامین اجتماعی به مراکز درمانی و ایجاد مشکل در ارائه خدمات درمانی به مردم، گفت: طبق بررسی‌های انجام شده تامین اجتماعی برای پرداخت بدهی خود به مراکز درمانی حتی از وام‌هایی با سودهای بسیار در بازپرداخت هم استفاده کرده است اما بازهم با کمبود منابع برای پرداخت بدهی‌ها روبه‌رو شده و مشکلات همچنان بسیار است.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس با اشاره به اینکه برای پرداخت بدهی بیمه سلامت به مراکز درمانی 8 هزار میلیارد تومان از محل فروش اوراق قرضه درنظرگرفته شد، افزود: در این شرایط نیز بیمه سلامت بازهم 8 هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد، بنابراین روشی که در حوزه بهداشت و درمان برای ارائه خدمات به مردم درنظرگرفته شده بسیار پرهزینه بوده و امکان ادامه آن وجود ندارد.
وی با بیان اینکه سازمان بیمه سلامت با هدف کاهش مشکلات در پرداخت بدهی به مراکز درمانی به وزارت بهداشت منتقل شد، تصریح کرد: در این شرایط نیز باید دید که آیا میزان بدهی‌ها کاهش پیدا می‌کند زیرا مسئولان وزارت بهداشت و درمان معتقد بودند که با افزایش افراد بیمه شده توسط وزارت تعاون مشکلات بسیاری برای بیمه سلامت به وجود آمده است.
پزشکیان با انتقاد از اینکه پول کافی برای ارائه خدمات درمانی با شرایط فعلی وجود ندارد، گفت: متاسفانه منابع با هزینه‌ها درحوزه درمان همخوانی ندارد، ضمن اینکه 3 سال پیش همه این موارد و مشکلات مطرح شد اما کسی به طرح مسائل کارشناسی توجهی نکرد؛ بنابراین باز هم تاکید می‌کنم که دولت با ادامه اجرای روش فعلی درحوزه بهداشت و درمان قادر به پرداخت بدهی‌ها نیست، دولت باید برای جلوگیری از افزایش مشکلات به قانون برنامه پنجم در اجرای سطح‌بندی خدمات، پزشک خانواده، گایدلاین، خرید راهبردی و پرداخت عملکردی بازگردد.
پزشکیان با بیان اینکه منابع و هزینه‌ها باید متناسب و دریک راستا باشد، گفت: افراد زیادی تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند، همچنین تعرفه‌ها بدون درنظرگفتن منابع لازم افزایش پیدا کرد، از سوی دیگر تجهیزات درمانی و دستگاه‌های مختلفی نوسازی شد و هزینه‌ها افزایش پیدا کرد، حال در این شرایط با حجم انبوهی از بدهی‌ها روبه‌رو که مشخص نیست چگونه مشکل حل خواهد شد.
وی با بیان اینکه تامین اجتماعی پولی برای پرداخت بدهی‌های خود در سال 95 ندارد، افزود: اگر گفته می‌شود که تامین اجتماعی در پرداخت‌ها به مراکز ملکی خود هیچ مشکلی ندارد، دولت هم به مراکز ملکی وزارت بهداشت و درمان اعتبارات را به‌موقع پرداخت می‌کند؛ تامین اجتماعی مجبور است که حقوق کارکنان خود را برای ادامه فعالیت‌ها به‌موقع پرداخت کند.
پزشکیان با اشاره به اینکه هزینه‌های تحمیلی در بخش درمان تامین اجتماعی نسبت به گذشته 2برابر افزایش پیدا کرده است، تصریح کرد: وقتی پولی وجود ندارد، با افزایش هزینه‌ها تنها مشکلات مردم افزایش پیدا کرده و دود این بی‌تدبیری‌ها تنها به چشم مردم می‌رود. نایب رئیس مجلس با بیان اینکه درحالی‌ که حاضر سازمان بیمه سلامت در پرداخت بدهی خود با یکسال تاخیر روبه‌رو است، گفت: بیمه تامین اجتماعی نیز با تاخیرچند ماهه روبه‌رو است، مگر این صندوق با گنجی از پول روبه‌رو است که سرموعد بدهی‌ها را پرداخت کند.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه