سلامت و سبک زندگی

ظرفیت 20میلیارد دلاری ایران در توسعه تجارت گیاهان دارویی

تاریخ انتشار : 11 بهمن 1395 ساعت 12:56
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با تاکید بر ضرورت ایجاد زنجیره‌ کشت و تولید در زمینه گیاهان دارویی، گفت: ایران قادر است 10 تا 20میلیارد دلار از تجارت گیاهان دارویی کسب کند.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، محمدحسن عصاره در دومین نشست رابطین استان‌های ایران با ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی با بیان اینکه صنعت گیاهان دارویی ایران باید جهانی شود، افزود: ایران این ظرفیت را دارد که تا 10 تا 20 میلیارد دلار درآمد کشور از طریق تجارت گیاهان دارویی کسب کند.
وی خاطرنشان کرد: گیاهان دارویی بهترین نسخه درمانی و یک روش بومی در کشور است؛ چرا که در هزاران سال قبل صاحب این علم بوده‌ایم. امروز نیز هنر ما بازگشت به منابع بومی است. عصاره با تاکید بر ضرورت ایجاد زنجیره کشت و صنعت تصریح کرد: کشت بدون صنعت معنا ندارد، از این رو در استان‌های کشور اگر به زنجیره‌ای بودن کشت گیاهان دارویی و چند بعدی نیندیشیم، هیچ کاری به نتیجه نخواهد رسید. باید به این صنعت زنجیره‌وار نگاه کرد و تمام بخش‌های صنعت را در نظر گرفت.
دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی مواد دسترسی به بذر و نهال استاندارد را اولین حلقه این زنجیره دانست و یادآور شد: تولید عصاره و اسانس با مصارف مختلف از سوی کارخانه‌های میانی و صنایع پایین‌دستی حلقه‌های دیگر این زنجیره را تشکیل می‌دهند.
وی با تاکید بر اینکه تا زمانی که این زیرساخت‌ها در کشور ایجاد نشود، تولیدات ما میلی‌متری خواهد بود، گفت: طب سنتی در حال گسترش کمی است و هر استان می‌خواهد یک دانشگاه طب سنتی داشته باشد، اما باید ابتدا فارغ‌التحصیلان، آینده و نتایج حضور آنها در این عرصه را بررسی کنیم.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه