سلامت و سبک زندگی

عضو شورای عالی نظام پزشکی:
افزایش تعداد دندانپزشکان موجب ارتقای سلامت دهان و دندان نمی‌شود


تاریخ انتشار : 10 بهمن 1395 ساعت 15:52
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
عضو شورای عالی نظام پزشکی از کافی بودن تعداد دندانپزشکان براساس مولفه استاندارد جمعیت به دندانپزشک خبر داد و گفت: نیازی برای افزایش تعداد دندانپزشکان در کشور وجود ندارد.


به گزارش سپیدآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، نوید ناصری عضو شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به اینکه درحال حاضر در ۶۶ دانشکده فعال دندانپزشکى کشور، حدود 20 هزار دانشجو در حال تحصیل هستند، بیان داشت: در صورتى که از سال آتى، هیچ دانشجویى در رشته دندانپزشکى پذیرش نشود، جمعیت دندان‌پزشک کشور در ۵ سال آتى یعنى سال ١۴٠٠ هجرى شمسى، به مرز پنجاه هزار دندان‌پزشک مى‌رسد.
وی افزود: این تعداد متناسب با جمعیت 150میلیون نفرى است نه جمعیت حدود ٨۵ میلیون نفر در سال ١۴٠٠، ولى اگر همین میزان پذیرش دانشجو و در نتیجه همین سرعت افزایش دندان‌پزشک ادامه‌دار باشد، در سال ١۴٢۵ و در بهترین شرایط رشد جمعیتى، با جمعیتى نزدیک به ١٠٣میلیون نفر، همزمان با افزایش سالانه حدود 2 هزار دندان‌پزشک از سال ١٣٩۵ به بعد و حذف حدود ٢٠هزار دندانپزشک فارغ التحصیل تا سال ١٣٩٠ از چرخه فعالیت، فقط تعداد دندانپزشکان فارغ التحصیل داخل کشور به مرز ٨٠ هزار نفر مى‌رسد که متناسب با جمعیتى حدود ٢۴٠میلیون نفر است.
عضو شورای عالی نظام پزشکی گفت: تعداد دندانپزشکان حال حاضر کشور، بر اساس استاندارد مولفه جمعیت به دندان‌پزشک، به میزان کافی است و با توجه به درصد رشد جمعیت، نیاز مبرمى براى افزایش ناگهانى و انفجار دندان‌پزشک وجود ندارد. وی بیان کرد: با این اوصاف باید شرایط توزیع متوازن دندانپزشکان را در شهرهاى مختلف کشور در پیش گرفت که نیازمند اندیشه‌ورزى بیشتر مسئولین اجرایى و سیاستگذاران عرصه سلامت است و صرفاً نمی‌توان با تاسیس دانشکده و تولید دندانپزشک بیشتر، به حل این مشکل امیدوار بود.
ناصری با اشاره به این که طبق برخى آمارهاى رسمى و غیر رسمى، در حال حاضر تعداد دانشجویان ایرانى مشغول به تحصیل در رشته دندانپزشکى در خارج از کشور از بین یازده هزار نفر تا هجده هزار نفر، متغیر تخمین زده مى شود؛ اذعان داشت: بیش از نود درصد آنان قصد بازگشت به کشور را دارند و به دندانپزشکان فعال داخل کشور افزوده خواهند شد.
وی اضافه کرد : اگر با همین سرعت تربیت دندانپزشک در کشور، در شرایطى که در حدود ۶٠ سال و با شیبى ملایم و منطقى، تعداد دندانپزشکان کشور به مرز30 هزار نفر رسیده بود که هماهنگى نسبى با کل جمعیت کشور را داراست، به یکباره و در طى ده سال، سى هزار دندانپزشک جدید به جامعه دندانپزشکى کشور اضافه مى شود.
عضو شورای عالی نظام پزشکی تصریح کرد: ادامه این روند همراه با عدم دوراندیشى، نه تنها باعث ارتقاء سطح سلامت دهان و دندان مردم نمى‌شود بلکه باید منتظر تبعات ناخوشایند و نگران کننده شرایط فوق اشباع جامعه از دندانپزشک و بروز مشکلات متعدد، هم براى دندانپزشکان و هم براى مردم بود.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه