سلامت و سبک زندگی

مشاور عالی وزیر بهداشت:
40درصد هزینه‌های درمانی از جیب مردم پرداخت می‌شود


تاریخ انتشار : 08 بهمن 1395 ساعت 18:46
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
مشاور عالی وزیر بهداشت در امور اقتصادی گفت: پرداخت هزینه‌های درمانی از جیب مردم طی سال‌های اخیر کاهش قابل توجهی یافته با این حال هنوز 40درصد هزینه‌های درمانی از جیب مردم پرداخت می‌شود.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، داوود دانش‌جعفری در همایش ملی تحول و نوآوری سازمانی با رویکرد اقتصاد مقاومتی در مشهد گفت: با اجرای طرح تحول نظام سلامت پرداخت هزینه های درمانی از جیب مردم در ایران از 52 به 40درصد کاهش یافت.
وی با بیان اینکه پرداخت هزینه های درمانی از جیب مردم هنوز زیاد است، اظهار کرد: هم اکنون پرداخت هزینه های سلامت از جیب مردم در کشور ترکیه 15درصد، در عراق 39درصد، در افغانستان 70درصد و در آمریکا 11درصد است. دانش‌جعفری گفت: طرح تحول نظام سلامت در کاهش پرداخت هزینه‌ها از جیب مردم تحول ایجاد کرد اما نکته مهم، ناپایداری مالی در مبالغ اختصاص یافته به حوزه سلامت بود و به دلیل مشکلات مالی دولت نتوانست بسیاری از تعهدات خود را در این زمینه انجام دهد.
دانش جعفری، مبارزه با ناپایداری های مالی و کاهش مصرف در حوزه درمان را از راهکارهای مقاوم شدن بخش سلامت در کشور دانست. وی تامین هزینه های سلامت در ایران را از پنج منبع شامل دولت، بیمه ها، بیمه های تکمیلی، پرداخت از جیب مردم و خیریه ها عنوان کرد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: سهم دولت در تامین هزینه های درمانی پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت از 6درصد به 27درصد افزایش یافت، در حالی که در برخی کشورها این رقم خیلی بالاتر است. وی اظهار کرد: سهم دولت در تامین هزینه های حوزه سلامت در دانمارک 85درصد، سوریه 46درصد، روسیه 31درصد و لبنان 28درصد است.
وی با اشاره به نوآوری و پیشرفت های حوزه پزشکی در دنیا طی دهه های مختلف گفت: دستاوردها و تولیدات پزشکی در کشورهای درحال توسعه به دلیل انحصار تحقیق و پژوهش در بخش دولتی، محدود است. دانش‌جعفری افزود: هم اکنون 80درصد بازار تجهیزات پزشکی متعلق به کشورهای آمریکایی و اروپایی و 20درصد مربوط به کشورهای در حال توسعه است و کشورهای درحال توسعه باید سهم خود را در این زمینه افزایش دهند.
وی مقدمات ساخت دستگاههای پیشرفته ام.آر.آی و سی.تی. اسکن در ایران را یکی از اقدامات در حال انجام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد و گفت: رشد و پیشرفت در این زمینه نیازمند اصلاح مقررات و قوانین موجود است.
مشاور وزیر بهداشت، عوامل موثر در نوآوری و تحول در حوزه سلامت را متعدد و شامل زیرساخت‌های مناسب، اطلاعات، تعداد مناسب پژوهشگر، توسعه علوم محض، تحقیق، توسعه و راهبری مناسب امکانات و توجه به منابع مالی آموزشی عنوان کرد.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه