سلامت و سبک زندگی

وزارت بهداشت:
95درصد جمعیت کشور تحت پوشش طرح واکسیناسیون انواع بیماری‌ها هستند


تاریخ انتشار : 03 بهمن 1395 ساعت 18:04
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رئیس اداره ایمن‌سازی مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: بیش از 95درصد قشرهای مختلف جامعه اعم از روستایی، شهری، ایرانی و غیر ایرانی به‌صورت رایگان زیر پوشش واکسیناسیون انواع بیماری‌ها هستند.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، سیدمحسن زهرایی در حاشیه کنفرانس «ایمن‌سازی بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن» گفت: با مشارکت مردم و حمایت خوب دولت طرح واکسیناسیون در کشور بر اساس عدالت اجتماعی صورت می‌گیرد و تلاش می‌کنیم پوشش واکسیناسیون در چند سال آینده به 100 درصد برسد.
به گفته وی، تمام واکسن‌های سنتی ازجمله سل، فلج اطفال، سرخک، سرخجه، اوریون و هپاتیت بی توسط 2 موسسه رازی و انستیتو پاستور در ایران تولید می‌شود که تاثیر چشم‌گیری در کاهش ابتلا به بیماری‌ها داشته است.
وی اضافه کرد: هر سال واکسن‌های جدیدی از سوی کشورهای توسعه‌یافته به برنامه واکسیناسیون افراد اضافه می‌شود که استفاده از این واکسن‌ها برای تضمین سلامت جامعه اهمیت زیادی دارد و برخی از آن‌ها به کشور وارد می‌شود. زهرایی گفت: در حال حاضر میزان تولید واکسن بیماری‌های مختلف به‌اندازه‌ای است که فقط نیاز داخل کشور را تامین می‌کند، ولی برنامه‌ریزی‌هایی انجام‌شده تا با افزایش ظرفیت تولید، این واکسن‌ها را به کشورهای دیگر صادر کنیم.
وی با بیان این‌که واکسیناسیون در کشور ما سابقه طولانی دارد، گفت: استفاده از واکسیناسیون از سال 1820 میلادی در کشور ما آغاز شد و امروز موسسه‌های رازی و انستیتو پاستور بیش از 80 سال است که در این زمینه فعال هستند. وی با اشاره به این‌که با تزریق واکسن‌های تولید داخل به ریشه‌کنی فلج اطفال دست‌یافته‌ایم، بیان کرد: امروز بیماری دیفتری نیز به‌اندازه‌ای کاهش‌یافته که هیچ موردی از ابتلا به این بیماری گزارش نشده است و پزشکان فقط به‌صورت تئوری می‌توانند این بیماری را مطالعه می‌کنند.
زهرایی با انتقاد از تبلیغات غیرعلمی برای استفاده از روش‌های سنتی به‌جای واکسیناسیون، گفت: خانواده‌ها باید مشارکت بیشتری در امر واکسیناسیون داشته باشند و تحت تاثیر اطلاعات غیرواقعی که در برخی کانال‌های مجازی منتشر می‌شود، قرار نگیرند.
وی افزود: تزریق واکسن در زمان مناسب به‌طورقطع ایمنی جامعه را تضمین و از شیوع بیماری‌های واگیردار جلوگیری می‌کند. رئیس اداره ایمن‌سازی مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت با بیان این‌که برنامه ملی واکسیناسیون از سال 1383 در کشور آغاز شد، گفت: باوجود این‌که پس از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش این وزارت خانه، توسعه خدمات بهداشتی و درمانی به‌صورت عادلانه بوده است، ولی با اجرای این برنامه خدمات منسجم‌تر شد.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه