سلامت و سبک زندگی

هشدار سازمان غذا و دارو درخصوص فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی تقلبی و قاچاق

تاریخ انتشار : 28 دی 1395 ساعت 14:36
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رئیس اداره آرایشی بهداشتی سازمان غذا و دارو درخصوص عوارض متعدد به ویژه عوارض پوستی فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی تقلبی و قاچاق هشدار داد.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از سازمان غذا و دارو، مصطفی اسماعیلی گفت: یکی از ایرادات استفاده از محصولاتی مانند ریمل، خط چشم و رژ لب - که مصرف روزانه دارند-، خاصیت مورد انتظار از محصول مشاهده نمی شود بطورمثال کرم اثر نرم کنندگی ندارد اما صرف نظر از اتلاف سرمایه های اقتصادی برای چنین فرآورده هایی باید به عوارض متعدد آنها نیز توجه داشت.
وی افزو: محصولات دارای مجوز وارد شده از مسیرهای قانونی، حتما از اعتبار کافی برخوردارند اما فرآورده های آرایشی تقلبی -که حجم‌شان هم اندک نیست، معمولا به‌صورت قاچاق و از مسیرهای غیر رسمی وارد می شوند و مورد تائید سازمان غذا و دارو نیستند. اسماعیلی اضافه کرد: ارزان‌ بودن قیمت فرآورده های آرایشی تقلبی به‌دلیل پرداخت نکردن عوارض گمرکی است اما هیچ تضمینی برای کیفیت و سلامت آنها وجود ندارد؛ چگونگی شرایط حمل و نگهداری این فرآورده ها ، شبهات اساسی در مورد ماهیت آنها ایجاد می کند.
وی یادآور شد: تقلب در فرآورده های آرایشی و بهداشتی عموما بصورت الصاق برچسب تقلبی روی محصول غیرمعتبر یا بسته بندی آن به شیوه ای که شبیه نمونه اصل جلوه کند، است. اسماعیلی تاکید کرد: یک محصول تقلبی را با هر ماده‌ای که به ماده اصلی مشابهت داشته باشد می‌توان ساخت و این کار صرفا مشمول لوازم ‌آرایشی و بهداشتی هم نیست و در بسیاری از محصولات امکان آن وجود دارد.
وی تصریح کرد: تقلب در محصولات آرایشی می‌تواند به گونه ای باشد که مثلا ماده موثر لازم، همانند نرم‌کننده یا ترمیم‌ کننده در محصول به‌کار نرفته باشد یا محصول تاریخ‌مصرف گذشته را به‌عنوان محصول قابل‌مصرف ارائه کنند. رئیس اداره آرایشی بهداشتی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: بیشترین عوارضی که از استعمال مواد تقلبی آرایشی از مراجع ذیصلاح گزارش‌شده دررابطه با مواد تزریقی مانند بوتاکس و ژل است.
اسماعیلی افزود: مصرف بوتاکس تقلبی گسترده است اما توزیع آن ازطریق دست‌فروشان اتفاق نمی‌افتد بلکه بازاریابان آنها با مطب پزشکان تماس گرفته و درب مطب به آنها تحویل داده می‌شود. وی گفت: در چنین مواقعی اگر محصول معتبر به مصرف‌کننده آسیب وارد کرده باشد، ما واردکننده و تولیدکننده آن را می‌شناسیم و می‌توانیم قضیه را مورد پیگیری قرار دهیم و متخلفان را به دادگاه احضار کنیم اما برای محصول قاچاق هیچ راه پیگیری وجود ندارد چراکه تولیدکننده و واردکننده آن مجهول است.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه