سلامت و سبک زندگی

سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس هشدار داد:
شیفت بیماری‌ها از واگیر به غیرواگیر/تاکید بر شناسایی زودرس برای کاهش هزینه‌های درمان


تاریخ انتشار : 22 دی 1395 ساعت 18:04
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس با هشدار نسبت به افزایش بیماری‌های غیرواگیر، گفت: وزارت بهداشت باید اطلاعات دقیقی از علل شیوع بیماری‌های غیرواگیر داشته باشد تا بتواند راهکارهای مناسبی را در حوزه پیشگیری اتخاذ کند.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از خانه ملت، محمدنعیم امینی فرد درباره افزایش بیماری های غیرواگیر، افزود: بالارفتن طول عمر در جامعه، تغییر سبک زندگی و افزایش کم تحرکی ها و شیوع بیماری های ناشی از این زندگی در مجموع باعث می شود اکثر کشورهایی که دوره کنترل بیماری های واگیر را طی می کنند وارد فاز معضل بیماری‌های غیرواگیر اعم از قلبی، عروقی، تنفسی و سرطان ها شوند.
نماینده مردم ایرانشهر در مجلس ، ادامه داد: بیماری های غیرواگیر هزینه سنگینی را در آینده بر دوش حوزه سلامت وارد خواهد کرد که بدون شک وزارت بهداشت به عنوان متولی اصلی سلامت نیز مسئولیت سنگینی برای کنترل این بیماری ها بر عهده دارد.
امینی فرد تصریح کرد: وزارت بهداشت باید آمار دقیقی از علل شیوع بیماری‌های غیرواگیر داشته باشد تا بتواند راهکارهای مناسبی را در حوزه پیشگیری از این بیماری‌ها اتخاذ کند، از سویی دیگر شناسایی زودرس بیماری‌های غیرواگیردار و درمان آنها نیز باید جزو برنامه‌های وزارت بهداشت قرار گیرد تا بتوان شیوع این بیماری ها را کنترل کرد.
وی یادآور شد: از سویی دیگر باید فرهنگسازی را نیز از دوران کودکی در خانواده ها آغاز کنیم زیرا تغذیه دوران کودکی نقش مهمی در بروز بیماری‌های غیرواگیردار دارد لذا باید وزارت بهداشت استراتژی مدونی را درنظر بگیرد تا بتوان حتی اعتبارات مناسبی را برای شناسایی و کنترل این بیماری ها داشته باشیم.
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: در زمینه تخصیص و تزریق اعتبارات نیز مجلس می تواند کمک‌های لازم را برای کنترل بیماری های غیرواگیر دار داشته باشد تا کمکی نیز به دولت کرده باشد.
گفتنی است پیش از این معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هم‌اکنون یکی از بزرگترین چالش‌های حوزه سلامت کنترل بیماری‌های غیرواگیر است و در کشور در بحث دیابت، سرطان و بیماری‌های مزمن انسداد تنفسی و ریوی وضعیت خوبی نداریم.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه